forex

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Türkiye’de aşı sorunu bitti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Türkiye’de aşı sorunu bitti
Türkiye'de aşı sorununun bittiğini, sorunun çözüldüğünü söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Haziranda 20 yaş üstü herkes aşılanacak" açıklamasında bulundu.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan, koronavirüs salgınının Türkiye'deki seyriyle ilgili olarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile gerçekleştirdiği görüşmeyi aktardı.

"Türkiye’nin aşı sorunu halloldu, bu iş bitti diyebilir misiniz?" sorusuna, Bakan Koca’nın "Bu iş bitmiştir. Sorun çözülmüştür" yanıtını verdiğini söyleyen Ahmet Hakan, bu zamana gelen aşılarda ikinci dozun yedeklendiğini, elde tutulduğunu ve belli bir sürenin ardından yedeklenen o aşıların yapıldığını aktardı.

“YAZA DAHA GÜVENLİ GİRMİŞ OLACAĞIZ”

Mayıs sonu /haziran başı itibarıyla gelecek olan 30 milyon aşı için böyle bir uygulama yapılmayacağını belirten Hakan, Bakan Koca'nın "30 milyon aşıyı, 30 milyon kişiye yapacağız. BioNTech’in birinci dozu, yüzde 78 oranında bir koruma sağlıyor. O korumadan yararlanacağız. Bu bizim için önemli bir kazanım olacak. Böylece yaza daha güvenli girmiş olacağız." dediğini ifade etti.

Hakan, Koca'nın açıklamalarını aktardığı yazısına şöyle devam etti:

"Bakan Koca, ikinci doz aşının, ikinci parti aşıların gelmesiyle yapılacağını söyledi. Yani birinci dozu yaptırmış olanlar, temmuz ayında ikinci dozu yaptırmış olacaklar.”

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Türkiye’de aşı sorunu bitti #1

HAZİRANDA 20 YAŞ ÜSTÜ HERKES AŞILANACAK

Sağlık Bakanı Koca’nın “Haziranda 50 yaş üstü aşılanacak” sözünü revize ettiğini dile getiren Ahmet Hakan, Fahrettin Koca’nın konuşurken hesaplama yaptığını, buna göre de BioNTech aşısının, tüm Türkiye’nin aşılanmasına fazlasıyla yettiğini belirttiğini söyledi.

Görüşmede sonucu rakamlarla ortaya koyan Koca, “Sputnik ve Sinovac’la yaptığımız anlaşmalar var. Oralardan gelecek aşılar var. O aşıları da bekliyoruz. Ama bugün öyle bir noktadayız ki. Sputnik ve Sinovac hiç gelmese bile sorunumuzu çözmüş durumdayız.” değerlendirmesinde de bulundu.

“DERİN BİR 'OH' ÇEKMİŞ GİBİYDİ”

Ahmet Hakan, salgın sürecinde de Bakan Koca ile defalarca konuştuğunu, bu konuşmalarda hep "Kaygılıydı. İhtiyatlıydı. Karamsarlığını bastırmaya çalışıyordu. Yakınıyordu. Tünelin ucunu göremiyor gibiydi" izlenimini edindiğini aktardı.

Dünkü konuşmalarında ise bambaşka izlenimler edindiğini belirten Hakan, "Tüm kaygıları sona ermişti. Umudu tavan yapmıştı. İhtiyatı elden bırakmıyordu ama özgüveni de yükselmişti. İşi garantiye almış gibiydi. Tünelin ucunu değil, tünelden çıkışı görmüş gibiydi. Velhasıl. Derin bir 'oh' çekmiş gibiydi." ifadesini kullandı.

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Türkiye’de aşı sorunu bitti #2

"YASAKLARI AZALTACAĞIZ"

Hakan sözlerini "Hafta içi belli sürelerde sokak yasakları, kafe ve restoranların kapanması, işyerlerine getirilen sınırlandırmalar falan. Hepsi ama hepsi tarih olacak. Türkiye’nin büyük aşı hamlesinin ardından, çok şükür bu tür yasaklara veda edeceğiz." diyerek sürdürdü.

Yazısında bundan sonraki süreçle ilgili Bakan Koca’nın verdiğini ipucuna da yer veren Ahmet Hakan, bakanın “Aşının yaygın olarak yapılmasıyla birlikte artık kapanmadan ziyade kişisel korunmanın esas olduğu bir sürece geçeceğiz. Kişisel kontroller olacak. Kişisel koruyucu tedbirleri arttıracağız. Yasaklamaları ise azaltacağız.” dediğini aktardı.

ÇOCUKLARA DA AŞI

Ahmet Hakan, 20 yaş altı ve çocuklarda aşılanmanın ne zaman olacağına ilişkin Bakan Koca’nın verdiği cevabı da yayınladı:

“BioNTech aşısının 16 yaşa kadar bir sorun teşkil etmediği otoriteler tarafından tespit edildi. ABD, 16 yaşa kadar aşı yapıyor. Biz de eylül sonuna kadar 16 yaş üstünü aşılamış oluruz diye düşünüyorum. Bu arada BioNTech’in 12 yaş üstüne yapılıp yapılamayacağına dair bir araştırma var. O araştırmanın sonucu birkaç hafta içinde netleşecek. O durumda da 12 yaşa kadar inebiliriz.”

Kaynak:enson haber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Anadolu Ajansı'ndan kovulan 'muhabir' Musab Turan'ın CHP'li sevdası!Önceki Haber

Anadolu Ajansı'ndan kovulan 'muhabir' Mu...

Mariya Zaharova: Türkiye'nin sorunlarıyla ilgilenmek zorunda kalabilirizSonraki Haber

Mariya Zaharova: Türkiye'nin sorunlarıyl...

Yorum Yazın

Muharrem İnce'den CHP'ye: İktidar olsanız milleti perişan edersiniz
HDP'li Garo Paylan'dan CHP ve İYİ Parti'ye tepki: Biz de sizinle olmaktan çok mutlu değiliz
Başörtülü akademisyene saldıran Eray Çakın tutuklandı
67 bin kişinin oy kullandığı Twitter seçim anketinden çarpıcı sonuçlar
HDP’li ilçe başkanının PKK'lı teröristi evinde sakladığı ortaya çıktı
Hakan Ural'dan Ekşi Sözlük'e! 'Kimsiniz oğlum siz?'
Başkan Erdoğan'dan "müsilaj" açıklaması: Ülkemizi arıtma tesislerini törenle durduran zihniyetin keyfine terk edemeyiz
Milli Aksungur İHA'ya müthiş özellik! Geri sayım başladı
'Yıkım ekibinden' Meral Akşener: Hükümet 'Kanal İstanbul' fantezisiyle uğraşıyor
Ankara'da caddeleri sel bastı
Kemal Kılıçdaroğlu: Kanal İstanbul Projesi'ni durduracağız
Kurban pazarları hareketlendi: Fahiş fiyat artışı var
FETÖ ve PKK’nın umudu Peker
Vergi ve borç yapılandırması Resmi Gazete'de yayınlandı
İstanbul'da dev PKK operasyonu! HDP Beyoğlu İlçe Başkanı da gözaltında
Akşener'in sözleri 'şer ittifakını' sarstı! HDP'den 'ortaklarına' sert cevap
Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde çalışmalar sürüyor
Alabarda ABD'nin sinsi planını anlattı
NBBTC Holding'den Petrol ve Gaz alanında dev işbirliği
Bakan Fatih Dönmez açıkladı! Adres değişti, yeni bir kuyu müjdesi

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar