Türkiye'nin iliğini sömürenleri açıklayın: Merkez Bankası Başkanı 'ucuz kredi kullanıp 55 milyar dolar istiflediler' demişti

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Türkiye'nin iliğini sömürenleri açıklayın: Merkez Bankası Başkanı 'ucuz kredi kullanıp 55 milyar dolar istiflediler' demişti
Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'nun sözleri ekonominin gündemine bomba gibi düştü. AK Parti'li Külünk, bankalardan ucuz kredi çekip bunu dövize yatıran şirketlerin açıklanmasını, hatta bu firmalar hakkında soruşturma açılmasını istedi.

Merkez Bankası Başkanı Şahab Kavcıoğlu, İstanbul Sanayi Odası Meclisi'nde sarf ettiği sözlerle ekonomi dünyasını sarstı. Rusya ile Ukrayna savaşının başladığı 24 Şubat'tan beri üretim ve istihdamı desteklemek üzere firmalara ucuz kredi imkanı sağladıklarına dikkat çeken Kavcıoğlu, devletin sunduğu fırsatların kötü niyetli kullanıldığına işaret etti. 

KREDİ ÇEKİP 55 MİLYAR DOLAR STOKLADILAR

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu: En az değer kaybeden para birimi TL oldu

Şahab Kavcıoğlu

24 Şubat'tan haziran ayına kadar bazı firmaların ucuz TL kredisi kullanıp bununla 55 milyar dolarlık döviz aldığını söyleyen Kavcıoğlu, şu ifadeleri kullandı:

"Liralaşma stratejimiz içerisinde bütün kesimlerin zararını da finanse edecek şekilde Merkez Bankası kaynaklar çıkarıyor. 'Dövizlerinizi bozun' diyoruz. Şimdi 1 trilyon lira verilmiş bir kaynak var. O zaman o kaynak nerede ona bakacağız. Ben biliyorum nerede olduğunu, bir kısmı döviz aldı. Biz bu rakamları takip ediyoruz."

"Türkiye serbest piyasa ama hem bu kullanılan paralarla döviz alacağız hem de gidip ucuz kredi alacağız. Alamadığımız zaman da şikayet edeceğiz. Bu olmaz, bu haksızlık. Bunların hepsinin listesi var bende. Birebir hepinizle paylaşabilirim. Sanayi Odası üyeleri de var. İTO'nun üyeleri de var. ATO'nun üyeleri de var, ASO’nun üyeleri de var. Türkiye'nin bütün odaları var."

HESABINDA 100 MİLYON DOLAR VARKEN...

"Türkiye önemli bir dönemden geçiyor. Finansman kaynak israfının önüne geçilmesi gerek. Bu kaynağın üretim ve yatırım, istihdam ve ihracat için harcanması gerekiyor. Yanlış yapanlar varsa onlar kendilerine çekidüzen verecekler. Ben Merkez Bankası Başkanı olarak Türkiye’de üretim ve yatırım yapacak, istihdam yaratacak, ihracatı artıracak tüm firmaların bu kaynaklardan yararlanması için bana ne düşerse yapmaya hazırım." 

"Hesabında 100 milyon dolar varken, 50 milyon dolar daha alıp hesabına koyanlara krediyi vermeyeceğiz. İSO'dan bütün her yere ilan ediyorum. O yüzde 10’un anlamı da bu. Biz kimsenin döviz almasına karışmıyoruz. Yüzde 10’un anlamı dediğim gibi hesabında çok fazla döviz varken yani riskini karşılayacak döviz varken yüzde 10’unu oraya tekabul ediyor. Hâlâ bankalardan ucuz kredi kullanıp döviz almanın önüne geçmektir. Buna başkanın buradaki odadaki yöneticilerin engel olması lazım. Bu dövizleri bozsunlar. Bir kısmını da bozsalar bugün döviz başka bir yere gelir. Bakın sadece 24 Şubat'tan haziran ayına kadar bankalarda ucuz kredi kullanan kurumsal firmaları söylüyorum, sadece 55 milyar dolar döviz aldılar."

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan dijital para açıklaması - Ekonomi Haberleri EKONOMİ

KREDİLERİN YÜZDE 80'İ 20 FİRMAYA GİTTİ

Kredilerin yüzde 80'ini 20 firmanın kullandığını açıklayan Kavcıoğlu, işletmelerin kasalarında döviz olduğu halde ilave kredi çekip döviz aldığına ve çoğunluğu İSO üyesi olan bu firmaların 90 milyar dolar parası bulunduğuna vurgu yaptı. Sözkonusu şirketlerin yurtdışında kayıtlı 20 milyar dolar parası olduğunu söyleyen Kavcıoğlu, bu şirketlerin tüm bunlara rağmen 15 milyar dolar kredi kullandığını belirtti. 

"Türkiye’de bir döviz hastalığı var. Hâlâ bankalardan ucuz kredi kullanıp döviz almanın önüne geçemedik. Merkez Bankası veya BDDK veya bankalar için 'Kredi vermiyor' deniyor. Ya el insaf. Hesabında 100 milyon dolar varken, 50 milyon dolar daha alıp hesabına koyma. Bunu vermeyeceğiz" diyen Kavcıoğlu, döviz stoklayanlara şöyle isyan etti:

"Kayıtsız olan para 500 milyar dolar deniyor. Türkiye'deki iş adamlarının yurt dışındaki parasının 500 milyar dolar olduğu söyleniyor. Bunun yüzde 10'u doğru olsa 50 milyar dolar eder!"

KÜLÜNK: BU BİR SUÇ DUYURUSUDUR

Metin Külünk kimdir, kaç yaşında ve aslen nereli? İşte AK Parti MKYK'ya seçilen Metin Külünk'ün hayatı! - Son Dakika Haberler

Metin Külünk

AK Parti'li Metin Külünk, Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'nun açıklamalarının suç duyurusu niteliğinde olduğunu ve soruşturulması gerektiğini dile getirdi. Sosyal medya hesabından savcılara çağrı yapan Kavcıoğlu şunları yazdı: 

"Merkez Bankası Başkanı Sayın Kavcıoğlu'nun açıklamaları bir suç duyurusu niteliğindedir. Bu açıklamaların bir an önce soruşturulması ve ülke kaynaklarını gasp eden 20 şirketin bilgilerinin kamuoyu ile paylaşılması gerekiyor. İthalat ile alakasız kasasında fazla döviz bulunduran ve bununla yetinmeyip dış ticareti desteklemek adına verilen Eximbank kredilerini döviz stokçuluğu için kullanan şirketler kimlerdir? 90 Milyar Doları olduğu halde 15 Milyar Dolar kredi kullananlar kimlerdir?"

DÖVİZ STOKÇULUĞU YAPANLAR TEŞHİR EDİLMELİ

"Katma değer üretmeyen bir de üstüne devletin uygun finansman kaynaklarını yeterli dövizleri olduğu halde döviz stokçuluğu için heba edenler bunun hesabını hem millete hem devlete vermek zorundadır. Pandemi ve savaş gibi iki büyük küresel sorunla mücadele ederken devlete ve millete ihanet derecesinde hareket eden şirketlere karşı derhal mali inceleme ve hukuki süreç başlatılmalıdır. Devlet küresel ekonomik sıkıntıları aşmak için millet adına fedakarlık yaparken ülke kaynaklarını talan edenlerin durumu savaşta saf değiştirenlerin durumu gibidir. İddialar ve açıklamalar vahimdir. Gerçekler ortaya çıkarılıp hesabı sorulmalıdır."

Kaynak:trhber


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Meral Akşener'den önemli itiraf: Başbakan olursa yapacağı ilk işi açıkladıÖnceki Haber

Meral Akşener'den önemli itiraf: Başbaka...

Türk askerini Suriye'den, Irak'tan, Libya'dan çekecek misiniz? Altılı Masa'ya sordu, halen cevap alamadıSonraki Haber

Türk askerini Suriye'den, Irak'tan, Liby...

Yorum Yazın

Bakan Soylu'dan dikkat çeken Suriyeli sığınmacı açıklaması: Yüzde 70'i 'Biz döneriz' diyor
'Yalancı!' diye bağırdı! Akşener ile vatandaş arasında gerilim: Korumaları müdahale etti
Bakan Soylu'dan yeşil pasaport müjdesi: Yarından itibaren başlıyor
HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nu dize getiren konuşma! Cevap bile veremedi: Binlerce insanın ölmesine neden oldunuz
FETÖ’nün MİT imamı öldü! FETÖ'cüler bilgi nasıl sızdı kavgasına tutuştu
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ve Zelensky ile diyalog kurabilen tek lider
PKK'lı İBB personeli Yunanistan'a kaçtı
Birbirlerine sahip çıktılar: Selahattin Demirtaş'tan Canan Kaftancıoğlu'na destek
Sınır erketecisi Hasip Kaplan'dan Cumhurbaşkanı'na küstah tehdit! Saddam ve Kaddafi...
Son dakika! Kosova'daki gerginliğe NATO el attı! 'Gerekeni yapacağız'
Büyük kavga: Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu'nun adaylık savaşında tehdit: Not ediyoruz
Abdülhamid Han, sondaja başladı
Kemal Kılıçdaroğlu Yalova'da protesto edildi
Siyaset gündemini karıştıracak iddia: Mansur Yavaş'ı tasfiye ediyorlar
Bulgaristan’daki yangın Edirne'ye dayandı: Sınır köylerinde korku hakim
Suriye sınırında sıcak saatler! Beklenen operasyon başlıyor mu?
Bakan Soylu'dan Karkamış'taki operasyon anonslarına ilişkin açıklama: Soruşturma başlatıldı
ABD ile Rusya nükleer savaşa girerse 5 milyar insan ölebilir
Süleyman Soylu: Türkiye, 1999 depreminden ders çıkardı
Kocaeli merkezli 17 Ağustos Depremi'nin üzerinden 23 yıl geçti

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar