forex

Mevlânâ’nın torunundan İBB’ye tepki: 700 yıllık geleneğin dışına çıkıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Mevlânâ’nın torunundan İBB’ye tepki: 700 yıllık geleneğin dışına çıkıldı
İBB’nin kadınlı erkekli sema törenine Mevlânâ’nın torunu Esin Çelebi Bayru, “700 yıllık geleneğin dışına çıkıldı. Hiç hoş karşılanmadı, üzüntü yarattı” diyerek tepki gösterdi. Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu da “Bu şaklabanlığı kabullenmemiz mümkün değildir” açıklamasını yaptı

Mevlânâ'nın torunu Esin Çelebi Bayru'dan İBB'ye tepki: 700 yıllık geleneğin dışına çıkıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin (İBB) düzenlediği kadınlı-erkekli sema yapılan Şeb-i Arus törenine tepki sürüyor. Hz. Mevlana'nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru, İBB'nin örf ve âdete aykırı şekilde yaptırdığı sema töreni için Mevlana ailesinin tepkili olduğunu açıkladı. Uluslararası Mevlana Vakfı Başkan Vekili Esin Çelebi Bayru şunları söyledi:

Sahte Mevlevilere inanmayın' uyarısı - Son Dakika Milliyet
KURAN'LA BAŞLAR: Sema, Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlar. Bilindiği gibi Kuran-ı Kerim Arapça inmiştir ve sema ayin-i şerifinde de Arapça okunur. Ondan sonra Hz. Mevlânâ'nın Peygamber Efendimize (s.a.v.) yazmış olduğu nat-ı şerif bestelenmiş şekli ile okunur. 700 küsur senedir bu şekilde yapılan bir törendir. Ayrıntıları belli, yüz yıllar öncesinden yazılı olarak bize gelen örfün, âdetin o şekilde geleneğin dışına çıkarılması aile, yakınları ve bu yolda bilgi açısından söz sahibi hocalar tarafından hiç hoş karşılanmadı, büyük üzüntü yarattı.

İmamoğlu "Türkçe Kur'an olayından haberim yok" dedi, Akit muhabirini azarladı


Mevlevihanelere öteden beri bu yolda Hakk'a hizmet etmek isteyen, buluğ çağını aşmış delikanlılar kabul edilmiştir. Bu ne Mevlevi âdeti, ne Türk örf âdeti, ne de İslam âdeti, bu dünyanın âdeti. O yüzden Meydan-ı Şerifte kız çocukları olmamıştır. Onlar semahanelerin kadınlar mahfili bölümlerinde sema etmişlerdir.
Konya Sivil Toplum Kuruluşları Platformu'ndan yapılan açıklamada ise "İBB organizasyonuyla düzenlenen ve temel değerlerimiz, inançlarımız ve kimliğimize doğrudan saldırı niteliğindeki şaklabanlıkları kabullenmemiz mümkün değildir" denildi.

Kaynak:Sabah


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
‘Güvenin’ dediği başkan 300 milyon rüşvet aldıÖnceki Haber

‘Güvenin’ dediği başkan 300 milyon rüşve...

Hafter, SİHA’ları özlemiş!Sonraki Haber

Hafter, SİHA’ları özlemiş!

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar