forex

Kemal Kılıçdaroğlu Ve Tunç Soyer'in deprem yalanları belgelendi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, “Belediyelerin yıkım ve denetim yapma yetkisi yoktur” şeklindeki açıklamasını İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu yalanlıyor. Kocaoğlu'nun yıllar önce yaptığı açıklamada "Biz ne yapıyoruz? Eski binaları yıkıp yerine yenisini yapıyoruz. Binayı yıkıyoruz, binayı yapıyoruz, depreme karşı vatandaşı koruyoruz” dediği öğrenildi. İşte son dakika gelişmesine ilişkin tüm detaylar...
Anket

Trump mı - Biden mı

CHP'de deprem yalanları! Eski İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu'nun sözleri Kılıçdaroğlu ve Soyer'i yalanlıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, "Belediyelerin yıkım ve denetim yapma yetkisi yoktur" şeklindeki açıklamasını İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu yalanlıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:

"Belediyeler açısından riskli bölgeleri tespit etmek oldukça önemli ancak belediyelerin bina yıkma yetkileri bulunmuyor."

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer: "Yıkım yetkisini almak için gerekiyorsa yasal düzenlemeyi Meclis'e taşıyacağım."

Tarih: 25 Mayıs 2015 İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu: "Bölgede bizim yetki alanımızda Aktepe ve Emrez var. Kentsel dönüşümü rızayla, uzlaşıyla yapacağız. Belediye yasasına göre dönüşüm yapacağız. Ben bu yasayı kullanmıyorum diye çok eleştiriliyorum. Kullanmayacağım, çünkü vatandaşa yazık."

Tarih: 16 Mart 2017 İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu:

"Biz ne yapıyoruz? Eski binaları yıkıp yerine yenisini yapıyoruz. Binayı yıkıyoruz, binayı yapıyoruz, depreme karşı vatandaşı koruyoruz."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İzmir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in, "belediyelerin yıkım ve denetim yapma yetkisi yoktur" şeklindeki açıklamasını İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun yalanlıyor.

KOCAOĞLU: "BEN BU YASAYI KULLANMIYORUM DİYE ÇOK ELEŞTİRİLİYORUM. KULLANMAYACAĞIM, ÇÜNKÜ VATANDAŞA YAZIK"

Aziz Kocaoğlu'nun; 2015 ve 2017 yıllarında yaptığı açıklamalarda, kentsel dönüşümü uzlaşıyla yapacaklarını, bunun mümkün olmaması durumunda yapmayacaklarını hatta riskli yapılara yönelik yasayı kullanmayacağını itiraf etmişti.

Aziz Kocaoğlu, 25 Mayıs 2015 tarihinde yaptığı açıklamada; kentsel dönüşümü uzlaşıyla yapmak istediklerini açıklamıştı.

Kocaoğlu; "Bölgede bizim yetki alanımızda Aktepe ve Emrez var. Kentsel dönüşümü rızayla, uzlaşıyla yapacağız. Anlaşamazsak yapmayacağız. 6306 sayılı afet riskli yapılar yasasıyla dönüşüm yapmaya kalkmadık. Orada vatandaşı zorlayan noktalar var. Belediye yasasına göre dönüşüm yapacağız. 6306 sayılı yasada adam gelir ' riskli' diye rapor alıp binayı yıkmaya çalışır. Raporu aldıktan sonra 2 ay içinde yıkmak zorunda. Bu çok tehlikeli bir şey... Ben bu yasayı kullanmıyorum diye çok eleştiriliyorum. Kullanmayacağım, çünkü vatandaşa yazık. Bizim olmazsa olmazlarımız yerinde dönüşüm, adil dönüşüm ve uzlaşıyla dönüşümdür" dedi.

KOCAOĞLU: "BİZ NE YAPIYORUZ? ESKİ BİNALARI YIKIP YERİNE YENİSİNİ YAPIYORUZ"

Aziz Kocaoğlu, 16 Mart 2017 tarihinde kentsel dönüşüm uygulamalarının iki yasayla yapılmasının sakıncalarına değinmiş ve birleştirilmesi gerektiğine dikkat çekmişti.

Kocaoğlu; şunları söylemişti:

"5393 sayılı yasada belli yetkiler var ama 6306 sayılı yasada daha farklı yetkiler var. 6306 sayılı yasa pratikte farklı uygulamalarla tapunun veya gayrimenkulün gaspına kadar gidiyor. 6306 sayılı yasanın bu sakıncalı noktalarının giderilmesi ve iki yasanın birleştirilmesi gerekiyor. Bir müteahhit bodrum katından ya da çatı katından birisini kandırarak 'Senin evin riskli' diyor ve milletin karşısına geçiyor. Biz ne yapıyoruz? Eski binaları yıkıp yerine yenisini yapıyoruz. Ne yeşil alan büyüyor ne spor alanı büyüyor. Binayı yıkıyoruz, binayı yapıyoruz, depreme karşı vatandaşı koruyoruz. Bunun kentsel dönüşümle alakası yok. Yasa kantarın topuzunu kaçırdığı için mülkiyet hakkına tecavüz var."

KILIÇDAROĞLU: BELEDİYELERİN BİNA YIKMA YETKİSİ YOK

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Riskli alanlar belirlendikten sonra oradaki binaların yıkılması gerekiyor. Belediyenin yıkım kararı alma gibi bir kararı yok. Yıkım kararını valilik ve ona bağlı kurumlar veriyor. Belediye de yıkım kararı alınan bölgede yıkım işlemini gerçekleştiriyor. Belediyeler açısından riskli bölgeleri tespit etmek oldukça önemli ancak belediyelerin bina yıkma yetkileri bulunmuyor" iddiasında bulundu.

SOYER: "YIKIM YETKİSİNİ ALMAK İÇİN GEREKİYORSA YASAL DÜZENLEMEYİ MECLİS'E TAŞIYACAĞIM"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise katıldığı bir televizyon programında, "Yapı deformasyonunda bize ihbar gelmediğinde böyle bir denetim yapma yetkimiz yok. Sadece incelemesini yapabiliyoruz. Yıkım yetkisini almak için gerekiyorsa yasal düzenlemeyi Meclis'e taşıyacağım. Bunu mutlaka yapacağım. Bu endişeyle, bu kaygıyla yaşanmaz" iddiasında bulundu.

KOCAOĞLU, 10 SENE İZMİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI GÖREVİNDE BULUNDU

28 Mart 2004 seçiminde CHP'den Bornova Belediye Başkanı seçilen Aziz Kocaoğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Piriştina'nın 2004 Haziranı'nda vefatı üzerine İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına getirilmişti.

29 Mart 2009 yerel seçimlerinde de yüzde 55 oy alan Aziz Kocaoğlu, 5 yıllığına İzmir Büyükşehir Belediye başkanı seçilmişti. 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde yüzde 49,6 oy alarak tekrar İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 31 Mart 2019 tarihinde Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçildi.

KAÇAK YAPILARLA MÜCADELEDE BELEDİYELER 1.DERECEDEN SORUMLU!

3194 Sayılı İmar Kanunu çerçevesinde; istisnalar dışında ruhsat alınmadan yapıya başlanması, kaçak yahut ruhsat ve eklerine aykırı yapı yapılması durumunda mevcut yapı 32. madde uyarınca yerel idarelerce yıktırılıyor ve 42. madde gereğince de ceza yaptırımı uygulanıyor.

Yıkım işlerinin gerçekleştirilmesinde birinci derecede sorumluluk ve yetki ilçe belediyesinde olmakla birlikte, belediyenin yapı sahasında karşılaştığı muhtelif fiili engeller ve engellemeler nedeniyle yıkım ve tahliye işlemlerini tek başına yürütmesinin mümkün olmadığı hallerde büyükşehir belediyesinden ve dahi mülki idare amirinden gerektiğinde kolluk, iş makinesi, araç, gereç ve ekipman temini dahil yardım isteyerek ve bunların koordinasyonunda, tahliye ve yıkım işlemlerini gerçekleştirmesi gerekiyor.

İlçe belediyesinin tahliye ve yıkım işlemini tek başına yürütmesinin mümkün olmadığının sabit olması halinde tahliye ve yıkım işlemleri için talep edilen yardımın kaçak yapılar için mülki idare amirince, can ve mal güvenliği açısından tehlike oluşturan yapılar için ise büyükşehir belediyesince karşılanması yasal zorunluluk..

Ayrıca gerek ilçe belediyesince gerekse büyükşehir belediyesince, 3194 sayılı Kanun'a aykırılık nedeniyle süresi içinde hakkında yıkım kararı alınmayan yapılar ile hakkında yıkım kararı alınmış olmasına rağmen yıkılmayan yapılar hakkında Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nce resen yıkım hakkı saklıdır.

 

Kaynak:Sabah

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan'dan 'Deprem vergileri' açıklamasıÖnceki Haber

AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan'd...

İşte Laikçi kokuşmuşluk, işte Mine Kırıkkanat! İnsanlık dışı bir paylaşıma imza attıSonraki Haber

İşte Laikçi kokuşmuşluk, işte Mine Kırık...

Yorum Yazın

İşte koronavirüste son durum! Bakan Koca kritik durumu açıklayarak uyardı
Ekrem yine AK Parti'nin projesine çöktü !
CHP'li Ali Mahir hakkında flaş gelişme..
Bakan Hulusi Akar'dan CHP'li vekile sert tepki
Kemal Kılıçdaroğlu'nun Tank Palet Fabrikası yalanları! .
CHP'li vekilin sözleri tepki çekti! 'Ordu satıldı'
Kanal karşıtları da ‘Soros’çu çıktı
Ünal'dan CHP'li milletvekiline sert tepki! 'Muhaberat artığı Esed aşığı'
CHP zihniyeti isyan ettirdi! 'Ya yeter sizin partinizde genetik mi bu?'
Belediyedeki milyonluk vurgun ortaya çıktı! İç İşleri bakanlığı harekete geçiyor
EGM'den 'Genelge' açıklaması
Bi bu kalmıştı!.. Bay kemal'den AK Parti "fetvası"
CHP'li İzmir Belediye Başkan Tunç Soyer'den skandal toplantı
Bu muhalefet Türkiye’ye ne katar?
Borsa İstanbul'un yüzde 10 hissesi de devredilmişti! Katar'ın Türkiye'ye yatırımı dudak uçuklattı
Hayali söyleşiyle milyonluk vurgun
20 yaş ve 65 yaş sokağa çıkma yasağı saatleri belli oldu! Bugün sokağa çıkma kısıtlaması saat kaçta başlıyor?
Ahmet Davutoğlu'nun koronavirüs testi pozitif çıktı
10 yılda 10 seçim kaybeden Kılıçdaroğlu: Başarısız olanları partiden göndereceğiz
Murat Karayılan: CHP'ye daha yakınız

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar