forex

İBB'nin yeni skandalı ortaya çıktı! Yetkili isim tek tek deşifre etti...

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki BELTUR A.Ş'de yeni bir skandal ortaya çıktı. BELTUR A.Ş.’nin, sözleşmesi bitmesine rağmen hastanelerde bulunan kafe, restoran ve büfelerden çıkmadığı gerekçesiyle şirketin 70 milyon TL zarara uğradığı öğrenildi. BELTUR A.Ş; restoran ve kafeterya çalışanlarını birer hafta ücretsiz izne çıkardı.

 

İflasa sürükleniyor! BELTUR'un kamu zararı 70 milyon TL

BELTUR A.Ş'nin İstanbul'daki 40 hastanede bulunan 70 adet kafe, restoran ve büfelerindeki sözleşmeleri 2019 Mart ila Aralık ayı itibariyle son buldu. Birkaç hastanedeki restoranların ise sözleşmesi ise 2020 Nisan ayında bitti. Ancak BELTUR A.Ş. sözleşmesi bitmesine rağmen İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan danışmanları Ertan Yıldız ve Yiğit Duman'ın talimatıyla hastaneleri işgal ettiği iddia edildi.

BELTUR HAKSIZ İŞGALİYESİ NEDENİYLE 70 MİLYON TL CEZA ÖDEYECEK..

BELTUR'un hastanelerden çıkmamasından dolayı hastaneler, hasta ve refakatçilerine yeme-içme hizmeti sunmak için kafe, restoran ve büfe ihalesine çıkamadı.

 

Son dakika haberler: İBB'nin yeni skandalı ortaya çıktı! Yetkili isim tek tek deşifre etti...

Bu durum İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hazırlanan sözleşme şartnamesine göre, "Kira süresinin sona ermesi ve sözleşmenin feshi halinde taşınmaz idareye teslim edilmezse geçen her gün için kira bedelinin binde 5'i oranında ceza itirazsız olarak ödenir ve bunlardan ayrıca ecrimisil alınmaz" hükmü uygulandığından BELTUR haksız işgaliyesi nedeniyle 70 milyon TL ceza ödeyecek..

Kamu zararının oluşmasının nedenin ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Ertan Yıldız'nin "Bizi hastanelerden çıkartıyorlar" propagandası yapmak istemesi ile seçim zamanı hastaneler üzerinden vatandaşa ulaşmak olduğu öne sürüldü.

 

Son dakika haberler: İBB'nin yeni skandalı ortaya çıktı! Yetkili isim tek tek deşifre etti...

"RESTORAN VE KAFETERYA ÇALIŞANLARIMIZI DÖNÜŞÜMLÜ BİRER HAFTA ÜCRETSİZ İZNE ÇIKARMA KARARI ALMIŞ BULUNMAKTAYIZ"

BELTUR A.Ş; restoran ve kafeterya çalışanlarını birer hafta ücretsiz izne çıkardı.

BELTUR A.Ş'den çalışanlara gönderilen mesajda; "Değerli çalışma arkadaşlarımız, içeriside bulunduğumuz pandemi süreci nedeniyle restoran ve kafeterya çalışanlarımızı dönüşümlü birer hafta ücretsiz izne çıkarma kararı almış bulunmaktayız. Gerekli bilgilendirme bağlı olduğunuz müdürlük tarafından detaylı olarak yapılacaktır. Anlayışınız ve desteğiniz için teşekkür ederiz" ifadelerini kullandı.

'BİLEREK İHALEYE GİRMİYOR'

SABAH gazetesine konuşan bir yetkili, şunları söyledi:

"BELTUR yönetimi sözleşme bittiği zaman hastanelerden çıkma kararı aldı. Ancak İBB Başkan danışmanı Ertan Yıldız, 'Sakın hastanelerden çekilmeyin. Eğer hastane yönetimi BELTUR orada olduğu zaman zaten ihaleye çıkamaz. Eğer ihaleye çıkar ve başka bir işletme buraların işletme hakkını kazanırsa bizde 'Hastanelerden bizi çıkartıyorlar' diye propaganda yaparız. Bu sayede işletmeleri hem çok küçük bir meblağ karşılığında tekrar kazanma şansımız olur, hem de seçim zamanı buralarda ayrıca propaganda yapacağız. Hastaneler yığınla insan dolu' ifadelerini kullandı ve BELTUR'un hastanelerden çıkmaması üzerine karar verildi.""Bu durum şu anda BELTUR'da 70 milyona yaklaşan bir kamu zararı oluşmasına neden oldu. Ayrıca zaten BELTUR hastanelerde 2013'ten bu yana kesintisiz işletme yapıyor. Burada sözleşme bittiği zaman ihaleye girmiş olsaydı belki yine BELTUR kazanacaktı. Ancak ihaleye girmeyip orada işgalci durumuna düştüğü için hem 70 milyon TL ceza ödemek zorunda bırakıldı, hem de hastaneler ihaleye çıksa belki daha fazla teklif veren bir istekliye işletme hakkını vererek daha fazla kazanacaktı. Bu durumda hem hastanelerden kaynaklı kamu zararı hem de BELTUR'dan kaynaklı kamu zararı oluşturuldu."

 

 

Son dakika haberler: İBB'nin yeni skandalı ortaya çıktı! Yetkili isim tek tek deşifre etti...

'YASAL İŞLEYİŞİ BOZDULAR'

"Belediyenin yasal işleyişinin bozuldu. İBB Başkanı istediği kadar danışman alabilir. Ancak belediyenin bir yasal işleyişi vardır. Bu işleyiş ise Belediye Başkanı seçilir, genel sekreter ve genel sekreter yardımcıları ile daire başkanları ataması yapar. İştirak şirketlerini ise atanan genel müdürler yönetir. Bu dönemde ise Başkan Danışmanları Ertan Yıldız ve Yiğit Duman İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni finansal açıdan yöneten isimler ve danışmandan çok CEO vazifesiyle görevliler. Bu danışmanlar atadıkları genel müdürlere ve yönetim kuruluna talimat veriyor o talimatlar yanlış olmasına rağmen harfiyle yerine getiriliyor. Başkan Danışmanları Ertan Yıldız ve Yiğit Duman finansal yani parasal açıdan yönetirken Murat Ongun ve Fatih Keleş ise medya ayağında belediyeyi yönetiyor" iddiasında bulundu.

 

Son dakika haberler: İBB'nin yeni skandalı ortaya çıktı! Yetkili isim tek tek deşifre etti...

'PERSONEL ZORLA İZNE ÇIKARILIYOR'

BELTUR'da izlenen yönetim nedeniyle 500 personelin ücretsiz izne çıkarılmaya mecbur bırakıldığına da değinen yetkili kişi, "BELTUR artık personellerinin maaşını dahi ödeyemeyecek duruma getirildi. 70 milyonluk kamu zararı ve 30 milyonluk vurgun sonrasında personele maaş ödeyemediği için 500 BELTUR çalışanı ücretsiz izne çıkartıldı. Personel ücretsiz izne zorlandı ve bu kişilere maaş ödemesi dahi yapılmıyor. Bu talimat ise Yiğit Duman'dan geldi. BELTUR bu iki hatalı karar ile 70 milyon TL zarar ettirildi ve pandemide en ihtiyaç duyulan zamanda hastanelerden kaçmaya başladı. Sadece ve sadece Ertan Yıldız'ın talimatıyla propaganda yapmak için BELTUR iflasa sürüklendi. Biten sözleşmeleri nedeniyle çıkış ihtarları gelmiş olmasına rağmen çıkılmadığı için 70 milyon TL ceza ödeyecek. Bu kararların sonucu olarak şirket maaşları ödeyemez hale geldi ve Yiğit Duman'ın talimatıyla tarihinde ilk defa hastane büfelerinde kepenkler kapandı, personel yasadışı ücretsiz izne gönderildi " dedi.

Kaynak:Sabah


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
ABD'den destek isteyen Kılıçdaroğlu'na eski genel başkan yardımcısından tepki: Mandacı zihniyetÖnceki Haber

ABD'den destek isteyen Kılıçdaroğlu'na e...

Dağlık Karabağ'da devriye atan Rusların karşılaştığı Ermeni cesetleriSonraki Haber

Dağlık Karabağ'da devriye atan Rusların...

Yorum Yazın

Son dakika! Türkiye'de 27 Kasım'da koronavirüs tablosu! Son 24 saatte vaka sayısı
Ahmet Davutoğlu'nun koronavirüs testi pozitif çıktı
10 yılda 10 seçim kaybeden Kılıçdaroğlu: Başarısız olanları partiden göndereceğiz
Murat Karayılan: CHP'ye daha yakınız
Serok Ahmet'ten Bülent Arınç’a kapımız açık mesajı
CHP'de skandal kabul: Terör destekçisi TTB Başkanı Fincancı ve heyeti Kılıçdaroğlu ile görüştü
Azerbaycan nota verince Fransa geri adım attı
Ermeniler Paşinyan'ın önünü kesti! Polisler zor kurtardı
'Bana istihbarat geldi' diyerek paylaştı! Gökçek'ten flaş iddia
İBB kontrolündeki İETT'de büyük skandal! Koronavirüslü otobüs şoförü direksiyon başında yakalandı.
15 Temmuz gazileri ; ''Şehitlerimizin kanı yerde kalmadı''
İBB Ekrem'in 6 bin taksi kiralama teklifine UKOME'den ret.
Vatan Hainlerine CEZA YAĞDI..
Meral Akşener'den HDP ile anayasa yapıldı mı sorusuna garip cevap..
Ermenistan'ın eski Başbakanı Bagratyan: Ordumuzun yüzde 80’i imha edildi
Kirli ittifakı maske açık etti..PİŞTİ OLDULAR..
Şişli Belediye Başkan Yardımcısı gözaltına alındı
Akıncı Üssü davasında sona gelindi! Hesap günü
Canlı yayında şoke eden anlar! Çılgına dönen Mete Yarar programı terk etti
Bugün seçim olsa... GENAR araştırma şirketi son anket sonuçlarını açıkladı

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar