turuncu hediyelik

İBB peşkeş çekti! SGK, Beltur'daki usulsüzlüğü belgeledi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
İBB peşkeş çekti! SGK, Beltur'daki usulsüzlüğü belgeledi
CHP'li İBB iştiraki Beltur A.Ş'de ortaya çıkan usulsüzlükler Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) denetimiyle kesinleşti. Park Kale Gıda Ürün Sanayi Ticaret ve Limited Şirketi, Zara İnşaat, Sarp34 Gıda İşletmeleri'nin Beltur çatısı altında satış yaptığı tespit edildi.

İBB peşkeş çekti! SGK, Beltur'daki usulsüzlüğü belgeledi

4857 sayılı Kanunun 2. maddesinde; "İşletmenin ve işin gereği ile teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işler dışında asıl iş bölünerek alt işverenlere verilemez" deniliyor. Ancak Beltur, adı geçen firmalarda sosyal tesislerde fahiş fiyatlarla satış yapma hakkı getirdi. SGK raporunda; Beltur A.Ş. işyerinin faaliyet alanında yer alan ve işletmenin asıl işi sayılan kafeterya hizmetinin alt işverene devredilemeyeceği ifade ediliyor. CHP'li İBB yönetiminin bu yönteminin İBB Meclis kararına aykırı olduğu ifade ediliyor. Beltur A.Ş. üzerinden diğer firmalarla katılım protokolü yapıldığı ve söz konusu şirketlere milyonlarca lira gelir sağlandığı bildirildi.

 

GENEL MÜDÜR GÖREVDEN ALINDI

İBB Meclisi kararıyla belediyeye ait sosyal tesislerin işletilmesi hakkı Beltur A.Ş'ye verildi. CHP'li İBB yönetimi ise Beltur A.Ş üzerinden farklı firmalara sosyal tesislerde fahiş fiyatlar üzerinden satış yapma hakkı getirdi. İBB Meclisi kararına aykırı olarak gerçekleştirilen işlem sonrasında Beltur Genel Müdürü Güçlü Şenler görevden alındı ve Parakende Grubu İştirakler Danışmanı olarak atandı.

 

İBB MECLİS ÜYESİ SAYIŞTAY'A BAŞVURDU

AK Parti İBB Meclisi Üyesi Sami Barlas; İBB yetkililerinin ve Beltur A.Ş. yetkililerinin Belediye Meclis kararı gereğince Beltur'un işletmekte olduğu tesisleri üçüncü kişilere devretmemesi ve kiraya vermemesi gerekirken buna aykırı şekilde davranması nedeniyle Sayıştay Başkanlığı'na inceleme talebinde bulundu.

İŞTE SGK DURUM TESPİT RAPORU

Sosyal Güvenlik Denetmeni Adem Toker tarafından hazırlanan "Durum Tespit Raporu"nda, Beltur'da yaşanan usulsüzlükler şöyle yer aldı:

* Beltur A.Ş., Şaşkınbakkal Kafe işletmesi hizmet alanında Konsinye Satış Reyon Tahsis Sözleşmesi'ne istinaden ürettiği ünlü mamullerin servisini yapan Nefis Zeytin Gıda Sanayi Ticaret Limited Şirketi işyerinin faaliyetlerini her ne kadar sözleşmeye istinaden yaptığı beyan ve tespit edilmiş ise de ürettiği ürünlerin satışını kendisinin yapmaması, kendine ait yazarkasa ve benzeri ödeme kaydedici cihazının bulunmaması, çalışanlarının Beltur A.Ş. logolu formalarla çalıştığı tespit edilmiştir...

* Beltur A.Ş. Suadiye Kafe işletmesi hizmet alanında Konsinye Satış Reyon Tahsis Sözleşmesine istinaden ürettiği ünlü mamullerin servisini yapan Zara İnşaat Orman Ürünleri Yapı Malzemeleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi işyerinin faaliyetlerini her ne kadar sözleşmeye istinaden yaptığı beyan ve tespit edilmiş ise de ürettiği ürünlerin satışını kendisinin yapmaması, kendine ait yazarkasa ve benzeri ödeme kaydedici cihazının bulunmaması, çalışanlarının Beltur A.Ş. logolu formalar ile çalıştığı tespit edilmiştir...

* Beltur A.Ş. Süreyyapaşa Kafe işletmesi hizmet alanında Konsinye Satış Reyon Tahsis Sözleşmesine istinaden ürettiği unlu mamullerin servisini yapan Sarp 34 Gıda İşletmeleri Sanayi Ticaret Limited Şirketi işyerinin faaliyetlerini her ne kadar sözleşmeye istinaden yaptığı beyan ve tespit edilmiş ise de ürettiği ürünlerin satışını kendisinin yapmaması, kendine ait yazarkasa ve benzeri ödeme kaydedici cihazının bulunmaması, çalışanlarının Beltur A.Ş. logolu formalar ile çalıştığı tespit edilmiştir...

"YÖNETİM KURULU ONAYI GEREKİYOR"

SABAH'a açıklamada bulunan üst düzey bir yetkili, İBB yönetiminin Beltur A.Ş Genel Müdürü Güçlü Şenler'in görevden alınmasının nedeninin şirkette ortaya çıkan usulsüzlükler olduğunu ifade etti.

Söz konusu yetkili; daha önce iştirak şirketlerinde danışmanlık görevi olmamasına rağmen görevden alınan Güçlü Şenler'e göre pozisyon uydurulduğu ve Şenler'e İBB Parakende Grubu İştirakler Danışmanlığı görevi verildiğini söyledi.

Şenler'in Beltur A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve İBB Genel Sekreter Yardımcısı Murat Yazıcı ile diğer yönetim kurulunun onayı olmadan tek başına Beltur A.Ş'nin haklarını 3'üncü şahıslara devredemeyeceği ifade ediliyor.

turuncu hediyelik

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
DEVA’nın milliyetçileri HDP’ye suspus!Önceki Haber

DEVA’nın milliyetçileri HDP’ye suspus!

Aliyev'den Karabağ açıklaması: Bayrağı kardeşim Erdoğan'la dikeceğizSonraki Haber

Aliyev'den Karabağ açıklaması: Bayrağı k...

Yorum Yazın

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'dan çarpıcı açıklama!
Bir bir sandığa gömülüyorlar: Seçim gecesi ışınlanan Muharrem İnce'den sonra şimdi de siyaseti bırakan M.Akıncı!
Test atışlarını başarıyla tamamlayan S-400 hava savunma sistemi Ankara yolunda
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: Hatay'daki yangının izlerini hızlıca siliyoruz
Azerbaycan Savunma Bakanlığı açıkladı! Ermeni binbaşı Hayk Stepanyan öldürüldü
ekrem'den Mustafa Akıncı mesajı!
Şamil Tayyar'dan KKTC seçimlerini tutturamayan Adil Gür'e gönderme
‘Ülke açlık sınırında’ siyaseti kebapçıda son buldu!
Torun Denktaş: 'KKTC anavatana bağlılığını bir kez daha göstermiştir.'
Mustafa Akıncı'ya olay sözler: Şimdi neyi satacaksın?
KKTC'nin yeni cumhurbaşkanı Ersin Tatar: Bizlere her zaman yardım eden Türkiye'ye teşekkürü borç sayarız
KKTC seçimleri Yunan basınında
AB ve Rum aşığı Mustafa Akıncı siyaseti bıraktı
Ekrem İ. yalanı abarttı, 6 yıl önce çekilmiş fotoğrafı propagandasında kullandı
KKTC seçimleri belli oldu! ''Adil Gür gerekeni yap''
KKTC cumhurbaşkanı Ersin Tatar oldu!
İşte çapsız Ekrem’in hizmet anlayışı!
Ermeni askerler, Güney Azerbaycan sınırından koşarak kaçtı
Türkiye'den Suudi Arabistan'a olay cevap: Gülüp geçiyoruz
Azerbaycan, Ermenistan'a ait bir savaş uçağı daha düşürdü

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar