turuncu hediyelik

Fransa şov peşinde

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Fransa şov peşinde
Fransa’nın Yunanistan’a destek vermek için Doğu Akdeniz’e uçak gemisi göndermesini değerlendiren uzmanlar, “Fransa’nın emperyalist politikalarla bölgede hukuken söz sahibi olması mümkün değildir. Bir gemi ile Türkiye’yi korkutmak mümkün değildir. Sadece şov yapmaya çalışıyor” dediler.

Fransa şov peşinde

Türkiye, Doğu Akdeniz’de hem kendisinin hem de kardeş ülke KKTC’nin haklarını savunmak adına attığı adımları kabullenemeyen haçlı zihniyeti kukla devlet olarak kullandığı Yunanistan üzerinden Türkiye’ye baskı uygulamaya çalışıyor. Son olarak Türkiye’nin attığı her adımda hüsrana uğrayan Fransa, Yunanistan’a destek vermek için bölgeye “Charles de Gaulle” adındaki uçak gemisini gönderdi. Fransa’nın tahrikkâr atağını Akit’e değerlendiren ASSAM Strateji ve Güvenlik Uzmanı emekli Albay Ali Coşar, şunları dile getirdi:

Türkiye gemileri yaktı bir kere!

Tek bir uçak gemisi ile Türkiye gibi bir ülkeyi baskı altına almaya çalışıyorlarsa söz konusu ülkeler çok büyük bir gaflet içerisindedir. Uçak gemisinde 40 tane uçak var, kendi savunma silahları var. Fransa’nın maksadı Yunanistan’a destek verdiğini göstermek. Türkiye’ye karşı caydırma politikası uyguluyorlar. Burada Fransa, ‘Ben istersem Yunanistan’a her türlü imkanı sağlarım’ mesajı vermeye çalışıyor. Bu uçak gemisinin bölgede bir etkisi olacağını düşünmüyorum. Türkiye şu anda her şeyi göze almış durumdadır.

Yunanistan Fransa’nın Fransa da ABD’nin kuklası

Fransa’nın şu anda ekonomik sorunlarla boğuştuğunu belirten Coşar, şöyle devam etti: “Fransa ‘Sarı Yelekliler’in eylemleri ve pandemi yüzünden büyük bir ekonomik sıkıntı yaşıyor. Ayrıca, Fransa yüzyıllardır sömürgelerden elde ettiği geliri de azaldı. Bu tavırlarla kendi kendini bitirmeye çalışıyor. Ayrıca Fransa’nın arkasında da ABD var. ABD Fransa’yı, Fransa da Yunanistan’ı bir kukla devlet gibi yönetiyor. Ayrıca Fransa ekonomisini düzeltmek için Yunanistan’a silah satmak istiyor. Fransa ve Almanya arasında da bir liderlik savaşı var. Almanya bu savaşı kaybetmek istemediği için sürekli Türkiye’ye gelip gidiyor. Bu denklem içerisinde bir de İngiltere var. O da pusuda bekliyor. Bunların tek amacı Türkiye’yi bölgeden atmak. Son olarak olası bir çatışmada ilk vuran her zaman suçludur. O yüzden Yunanistan, Türkiye’yi kışkırtmaya çalışıyor. Türkiye bu oyuna gelirse savaş tazminatı ödemeye mahkum olur.

Türkiye’ye güçleri yetmeyecektir

Fransa’nın emperyalist bir düşünceyle hareket ettiğini belirten TÜRPAV Milli Politikalar Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Uzmanı Doğacan Başaran da, şunları ifade etti: “Yunanistan ve Rum Kesimi’nin Türkiye’yi yalnızlaştırmaya yönelik bir diplomasi yürüttüğü ve diplomasinin ABD’nin Türkiye’yi güneyden kuşatma stratejisiyle örtüştüğünü söylemek mümkündür. ABD, terör örgütü PYD’ye olan desteği aracılığıyla Suriye üzerinden Türkiye’yi kuşatmaya çalışırken, Rum Yönetimi’ne 33 yıldır uygulanan silah ambargosunu kaldırarak işin kapsamını daha da genişletmiştir. Fransa ise, tıpkı Lübnan’da olduğu gibi Doğu Akdeniz’de de emperyalist bir devlet gibi davranarak hareket ediyor. Bunu ABD’nin Ortadoğu’dan çekilmesi durumunda oluşacak güç boşluğunu Fransa’nın doldurmak istediği şeklinde yorumlamak mümkündür. Tabi buna rağmen, vurgulamak gerekir ki ne ABD’nin ne de Fransa’nın bölgede hukuken söz sahibi olması mümkün değildir. Emperyalist politikalar uygulamaları Türkiye’yi diz çöktürmeye yetmeyecektir.

turuncu hediyelik

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Trump destekçileri tam otomatik silahlarla gövde gösterisi yaptıÖnceki Haber

Trump destekçileri tam otomatik silahlar...

Türkiye Sırbistan'la berabere kaldıSonraki Haber

Türkiye Sırbistan'la berabere kaldı

Yorum Yazın

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'dan çarpıcı açıklama!
Bir bir sandığa gömülüyorlar: Seçim gecesi ışınlanan Muharrem İnce'den sonra şimdi de siyaseti bırakan M.Akıncı!
Test atışlarını başarıyla tamamlayan S-400 hava savunma sistemi Ankara yolunda
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli: Hatay'daki yangının izlerini hızlıca siliyoruz
Azerbaycan Savunma Bakanlığı açıkladı! Ermeni binbaşı Hayk Stepanyan öldürüldü
ekrem'den Mustafa Akıncı mesajı!
Şamil Tayyar'dan KKTC seçimlerini tutturamayan Adil Gür'e gönderme
‘Ülke açlık sınırında’ siyaseti kebapçıda son buldu!
Torun Denktaş: 'KKTC anavatana bağlılığını bir kez daha göstermiştir.'
Mustafa Akıncı'ya olay sözler: Şimdi neyi satacaksın?
KKTC'nin yeni cumhurbaşkanı Ersin Tatar: Bizlere her zaman yardım eden Türkiye'ye teşekkürü borç sayarız
KKTC seçimleri Yunan basınında
AB ve Rum aşığı Mustafa Akıncı siyaseti bıraktı
Ekrem İ. yalanı abarttı, 6 yıl önce çekilmiş fotoğrafı propagandasında kullandı
KKTC seçimleri belli oldu! ''Adil Gür gerekeni yap''
KKTC cumhurbaşkanı Ersin Tatar oldu!
İşte çapsız Ekrem’in hizmet anlayışı!
Ermeni askerler, Güney Azerbaycan sınırından koşarak kaçtı
Türkiye'den Suudi Arabistan'a olay cevap: Gülüp geçiyoruz
Azerbaycan, Ermenistan'a ait bir savaş uçağı daha düşürdü

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar