E-Arşiv Fatura

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
E-Arşiv Fatura
Günümüzün dijital olanaklarıyla birlikte birçok muhasebe işlemi artık kolayca yapabilmektedir. Muhasebenin hata yapma olasılığını minimize eden elektronik iyileştirmeler her daim güvenli hizmet sunmaktadır. Günümüzde gittikçe yaygınlaşan elektronik uygulamalar sayesinde çözümsel süreçler oldukça kolay şekilde ilerlemektedir.

Hızlı ve güvenli sistemlerin gittikçe gelişmesi ve imkanların erişilebilir olması zaman anlamında da kazanç sağlamaktadır. E- Arşiv fatura uygulaması dijital çağın pratik çözümlerinden biridir. E- Arşiv Fatura uygulaması, kullanıcılarına elektronik ortamda hızlı çözümler sunar. E-Arşiv fatura, elektronik fatura uygulaması kapsamı dışında kalan kurum-kişi arasındaki kağıt fatura işlemleri ve saklanmasının elektronik ortama taşındığı fatura türüdür.

E-Arşiv faturanın teknik standartları Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığınca belirlenmiştir. Elektronik Arşiv uygulaması, kağıt ortamında düzenlenme, muhafaza ve ibraz edilme zorunluluğu bulunan faturanın, elektronik ortamda oluşturulması, e-Posta ile iletimi, elektronik ortamda muhafazası, elektronik ortamda ibrazı ve elektronik ortamda Gelir İdaresi Başkanlığı’na raporlanmasını kapsayan uygulamadır.

E-Arşiv uygulamaları bakanlıktan izin almış entegrasyon firmaları ve gelir idaresi başkanlığının kendi hizmete sunmuş olduğu sistemler üzerinden düzenlenebilmektedir. Firmalar E-Arşiv fatura düzenlemelerin için herhangi bir alt sınır bulundurmalarına gerek yoktur. Fakat kağıt fatura düzenleyecekleri zaman yurtiçi 2 Bin TL, yurtdışı 5 Bin TL sınırına dikkat etmeleri gerekir. Gelir idaresi başkanlığının sistemi üzerinden her ne kadar fatura kesilebiliyor olsa da çok müşterisi olan ticari işletmelerin bir entegrasyon firması ile anlaşma yaparak E-Arşiv Faturalarını oradan düzenlemeleri firmalara tavsiye edilmektedir.

EDM, E-Fatura, E-Defter, E-Arşiv Fatura, E-SMM, Kep, E-İmzaa, E-Döviz

E-Arşiv Faturanın Sağladığı Kazanımlar

E arşiv fatura ile kağıt, baskı, kargolama ve arşivleme gibi zaman ve para maliyetlerin en aza indirgenir. E- Arşiv Fatura ile operasyonel çalışma hızlanır ve verimliliği artar. E arşiv fatura ile çalışanların operasyonel iş gücü ortadan kalkar ve daha verimli alanlarda faaliyet göstermelerine fırsat verme imkanı doğar. E-Arşiv Faturanın sağladığı en önemli kazanım, anında güvenilir fatura akışı sağlamasıdır.

Gerekli entegrasyonlar sayesinde faturalarda kullanılan ERP ve muhasebe programları içinden ve EDM sistemleri üzerinden anında muhataplarına ulaşır. Ayrıca, E- Arşiv Fatura, yasal geçerliliği mümkün kılarken, güvenli saklama ve online erişim olanağı verir. Faturalarınız, EDM sistemlerinde 10 yıl boyunca 4 yedeklemeli ve 3DS şifreleme teknolojisiyle en güvenli şekilde saklanır. Faturalara dilediğiniz an entegrasyon sistemimiz üzerinden online erişme imkanı vardır.

EDM, E-Fatura, E-Defter, E-Arşiv Fatura, E-SMM, Kep, E-İmzaa, E-Döviz

Entegrasyon Çözümleri

Faturaları tek tek ya da toplu olarak tekrar gönderme, görüntüleme ve pdf / baskı alma gibi işlemleri kolayca yapmak mümkündür. E-Arşiv fatura ile her yıl milyonlarca kesilen ağaçların ve kağıt israfının önüne geçilmektedir. Bu sayede, elektronik faturanın vermiş olduğu hizmet ile doğaya katkıda bulunabilir. E Arşiv Fatura ile iş ortakları ve müşteriler açısından görünümü oldukça şeffaflaştıracaktır. Kanunlara uyan, modern yönetilen ve güvenilir olma gibi sağlamlık imajını canlandıracaktır.

Hızlı mutabakat ve nakit akışı, elektronik iç ve dış denetim için uygun altyapı, hızlı uyuşmazlık çözümü ve uluslararası standartlara uyum gibi birçok avantaja sahip olmak mümkündür. Kâğıt fatura basma ve gönderme maliyetini ortadan kaldıran E-Fatura ve E-Arşiv Fatura uygulamasıyla kâğıda fatura basma dönemi giderek kaybolmaktadır. Günümüzde özellikle, çok sayıda fatura kesen işletmeler için önemli kolaylıklar sağlayan bir uygulama olduğundan işletmeler arasında hızla kendisine yer bulmuştur. E- Arşiv Fatura ile birçok kurum ve firmalar çok önemli avantajlar elde etmiştir. Hastaneler ve oteller gibi birçok kurum kullanırken, perakende satışlarda hızlı çözüm sağlamaktadır.

EDM, E-Fatura, E-Defter, E-Arşiv Fatura, E-SMM, Kep, E-İmzaa, E-Döviz

E-Arşiv Fatura ve E-Fatura İlişkisi

E-Arşiv fatura bütün mükellefler tarafından düzenlenebilen, herhangi bir başvuru vb. gerçekleştirmeden gelir idaresi başkanlığının sistemi üzerinden hazırlanabilen faturadır. E-Fatura ise gelir idaresi başkanlığına gerekli başvuruların yapılarak sisteme giriş yapılması sonucunda kullanılmaya başlanmaktadır. İkisi evrak da temel olarak bakıldığında aynı görevi yapmaktadır. E-Fatura yalnızca iki tarafında E-Fatura kullanıcısı olması durumunda düzenlenebilecek olan fatura türüdür.

Taraflardan bir tanesi E-Arşiv kullanıcısı ise düzenlenecek olan fatura kesinlikle E-Arşiv Fatura olmalıdır. E-Arşiv olarak düzenlenen faturalar alıcının entegrasyon sisteminde görüntülenemezken E-Fatura olarak düzenlenen faturalar alıcının mesaj kutusuna düşerek faturanın temel görüntüsünü alıcıya sunmaktadır.

E-Arşiv Fatura Yaygınlığı

Şüphesiz E-Arşiv Fatura’nın en yaygın kullanımı, perakende sektörü, eve sipariş gıda ürünleri ve marketlere gıda dağıtımı alanlarıdır. Ülkemizin en önde gelen özel entegratörü EDM getir gibi bir çok dev eve teslim market uygulaması ile Ülker, Coco Cola, Torku, Eti, Pepsi, Sütaş, Bahçıvan, İçim gibi yüzlerce dev gıda firmasının saha dağıtımlarına e-arşiv hizmetini %90 üzeri pazar payıyla sunmaktadır. 

Kaynak:akgazete


 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Son dakika... AK Parti’nin İstanbul adayı Murat Kurum oldu! Murat Kurum kimdir?Önceki Haber

Son dakika... AK Parti’nin İstanbul aday...

Ülkücü İşçiler Derneği Genel Başkanı OKAN ERTORUN KİMDİRSonraki Haber

Ülkücü İşçiler Derneği Genel Başkanı OKA...

Yorum Yazın

Devlet Bahçeli'den Cumhurbaşkanı Erdoğan'a: Türk milletini yalnız bırakamazsın, ayrılamazsın
Nihat Genç, İmamoğlu'nu bombardımana tuttu: FETÖ, PKK'ya kapıyı açtın, sen kimsin lan!
Hakan Fidan: ABD, PKK ile ilişkiyi kesmeli
İstanbul'da iki ilçede CHP ve DEM Parti'nin ittifakı belgelendi
Murat Kurum mal varlığını açıkladı
Cumhuriyet gazetesi dalga geçmişti: Milli Muharip Uçağı KAAN ilk uçuşunu gerçekleştirdi
Rusya, KAAN savaş uçağına ortaklık için göz kırptı: İşbirliği geliştirmek istiyoruz
CHP'li Mehmet Sevigen'den bomba iddia: CHP'liler 81 ilde sandığa gitmeme kampanyası yapacak
Meral Akşener Ekrem İmamoğlu'nu çizdi: Bu şehri yönetemezsin
Ümit Özdağ'dan Ekrem İmamoğlu çıkışı: Türkiye için ciddi bir tehdit
Turgut Altınok'tan 'OSB' hamlesi: Ankara'yı ticaretin başkenti yapacağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan son dakika seçim açıklaması! CHP'lilere seslendi
Üsküdarlı amca Murat Kurum'la çay içmek istemişti: Buluşma gerçekleşti
Doğu Akdeniz'deki enerjinin geleceği ve güncel jeopolitik gelişmeler Doğu Akdeniz Enerji Zirvesi’nde tartışıldı.
Murat Kurum: İstanbul'un mahalle mahalle sorunlarını biliyoruz
Son dakika... AK Parti’nin İstanbul adayı Murat Kurum oldu! Murat Kurum kimdir?
MHP lideri Devlet Bahçeli: Hazımsızlık Kelime-i Tevhid'deyse tarafımızı ilan ediyorum! La İlahe İllallah Muhammeden Resulullah .
Meral Akşener isim vermeden Ekrem İmamoğlu'nu eleştirdi: Cakarta'nın kaosuna mahkum ediyorlar
Ümit Dikbayır, İyi Parti'den ihraç edildi
NBBTC Holding 1.Ekonomi Kalkınma Konseyi Toplantısı 2-3 Aralık'ta Ankara'da gerçekleştirildi

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar