CHP’li belediyeler ve TMMOB da hesap vermeli

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP’li belediyeler ve TMMOB da hesap vermeli
İzmir depreminde 114 kişiye mezar olan binalardaki ihmaller zinciriyle ilgili başlatılan soruşturmanın sadece müteahhit ve fenni mesullerle sınırlı kalmaması gerektiğini belirten hukukçular; yapı ruhsatını veren belediye yetkilileri ve mimar odalarının da mutlaka hesap vermesi gerektiğini söyledi. Akit’e konuşan Av. Cengiz Ocakçı ve Av. Yaşar Gürkan, “İzmir depreminin sorumluluğu sadece müteahhitlerde değildir. Başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere yerel belediyeler ve TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın da burada suçu vardır. Gerekli denetimleri yapmayan belediyeler hakkında cezai müeyyideler devreye girmelidir. Depremde ihmali olan herkes hesap vermelidir” dedi.

İzmir’de yaşanan 6,6 şiddetindeki depremin yaraları sarılırken, yargı safhası da başladı. 114 kişinin hayatını kaybettiği, 1035 kişinin yaralandığı depremde yıkılan 7 apartmanla ilgili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Savcılık, müteahhit, fenni mesul ve market sahiplerinin aralarında bulunduğu 11 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Dün itibarıyla 9 zanlının gözaltı işlemi tamamlandı ve adliyeye sevk edildiler. İzmir depreminde 114 kişiye mezar olan binalardaki ihmaller zinciriyle ilgili başlatılan soruşturmanın sadece müteahhit ve fenni mesullerle sınırlı kalmaması gerektiğini belirten hukukçular; yapı ruhsatını veren belediye yetkilileri ve mimar odalarının da hesap vermesi gerektiğini söylüyor.

CHP’li belediyeler ve TMMOB da hesap vermeli

İhmalkârlar ‘feri fail’dir

Gazetemize konuşan eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanvekili avukat Cengiz Ocakçı, hukuktaki asli ve feri fail kaidesine vurgu yaparak şunları söyledi:  “Eve girip hırsızlık yapan asli faildir, dışarıda gözetleme yaparak buna yardımcılık yapan feri faildir. İkisinin suçu da cezası da aynıdır. Yani her ne kadar müteahhit de yapsa söz konusu binaların denetimini yapmakla hükümlü olanlar, suça yardımcılık yapan feri faillerdir. O binaya izin verenler, ruhsat verenler suçludur. Üstelik kendilerine ‘gelin binamızı denetleyin’ demelerine rağmen sessiz kalmışlar. Aynen müteahhitler gibi cezalandırılmaları gerekir. Cezalandırılmaları gerekenlerin başında da İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri gelir. İhmali olan ilçe belediyesi yetkilileri de yargılanmalıdır.”

TMMOB yetkilileri de suçlu

Mimar ve mühendislerin depremdeki sorumluluğuna da değinen Ocakçı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası’nın da burada suçu vardır. Bunlar çıkıp ‘biz üzerimize düşeni yapmadık, biz de sorumluyuz’ demiyorlar ama yargı bunların hesabını sormalıdır. Doğu’daki PKK olaylarında bile ses yükseltenler kendi mesleki hususlarında hiç ses çıkarmıyor. Ankara’da trafiği rahatlatmak için yaptığımız her projeyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldıran TMMOB’a bağlı Şehir Plancıları Odası da sus pus? O binalar yapılırken TMMOB Şehir Plancıları Odası müteahhitten parayı alır, söz konusu binanın her türlü imar planlarının hepsini tasdik eder ve ondan sonra inşaat başlar. Belediye yetkilileriyle, müteahhitlerle birlikte bu meslek odası görevlileri de suçludur ve yargılanmalıdır.”

Hesap sorulsun

Yapı hususlarında ihmali olan belediye görevlileri hakkında cezai işlem yapılmasının şart olduğuna dikkati çeken avukat Yaşar Gürkan ise “Bir işi yapan vardır, bir de yönetmeliklere göre kontrol eden merciler. Son yıllarda denetim mekanizması oldukça sıklaşmıştır ama para ve adam kayırmalardan dolayı hâlâ belediyelerde ihmaller var. Denetimin söz konusu olduğu yerde cezai müeyyide de mutlaka olur. İhmali olan, gerekli işlemleri yapmayan belediyeler hakkında cezai müeyyideler devreye girmelidir. Yapı Kontrol Denetim firmaları da burada mesuldür. Ne yazık ki bunlar paraya mukabil gerçekleri saklayabiliyor. Teknik ve fenni raporları bir takım menfaatlerle gizleyebiliyorlar. İzmir depreminde de bu yönde ihmali olan herkes yargılanarak cezalandırılmalıdır” dedi.

Türkiye’ye ders olmalı

Gürkan, sözlerini şöyle tamamladı: “Adet yerini bulsun kâbilinden iş yaparak çürük yapılara gerekli uyarıları yapmayanlara göz açtırılmamalıdır. Bu yolla kazanılan para da haram paradır. Haramla temeli atılan bir bina maddi olarak da manevi olarak da çürük olur. Kul hakkı yenerek işlenen bu kusurlar feci ölümlere sebep olmaktadır. Son İzmir depreminde ihmali olan kim varsa yargılanmalı ve bu afet tüm Türkiye’ye ders olmalıdır.”

Kaynak:yeni akit


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Canlı yayında hakaretler havada uçuştu! Hande Fırat reyting için yayını kesmediÖnceki Haber

Canlı yayında hakaretler havada uçuştu!...

Katar'dan İzmir açıklaması: HazırızSonraki Haber

Katar'dan İzmir açıklaması: Hazırız

Yorum Yazın

25 yıl boyunca vatandaşın ihtiyacını karşılayacak! Karadeniz gazında yeni aşamaya geçildi
Gündemi sarsan itiraflar! CHP'li belediyeler kasalarını DHKP-C'ye açtı
PKK'lı vekil İsveç'te hükümetten desteğini çekti
Atatürk'ü kim unutuyor, kim sahipleniyor? İki miting arasındaki fark!
CHP mitingde "Her yer kandil, her yer direniş" sloganı atıldı
İstanbul mitingine damga vuran an! İmamoğlu herkesle tokalaştı! Yavaş'ı es geçti
Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan Gençlik Şöleni'nde konuştu: Bizlere umut oldunuz
Türkiye'nin gençleri Adana'ya akın etti: Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sevgi seli
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya liderleri ile görüştü
200 km güneyde SİHA'lardan nokta atışı: Süleymaniye'de 4 terörist öldürüldü
Ahmet Davutoğlu Şırnak'ta
Akşener: İstanbul Havalimanı'nın adı, Gazi Mustafa Kemal Atatürk Havalimanı olacak
Hollanda konut satışları ve kiralara sınırlama getirdi
Busenaz Sürmeneli, Buse Naz Çakıroğlu ve Hatice Akbaş Şennur Demir dünya şampiyonu!
Atilla Taş'tan Karadenizlilere ağır hakaret! Özür dilemek zorunda kaldı!
Cumhurbaşkanı Erdoğan'la müteahhit arasında sıkı pazarlık: Ne diyor bu ya? Değiştirelim bunu
İşte Atatürk Havalimanı planı: Pistler ve binalar kalıyor, 132 bin 500 ağaç dikilecek
AK Parti'den muhalefete okkalı cevap: Milletimiz mutlaka görür tarih mutlaka kaydeder
CHP 11 yılda 11 yenilginin sorumlusunu buldu: Meğer her şeyi SADAT organize etmiş!
İsveç'in mesnetsiz açıklamasına Fahrettin Altun'dan yanıt: Gözümüzün içine bakıp yalan söylemeye devam ediyorsunuz

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar