forex

CHP’li belediyeler ve TMMOB da hesap vermeli

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
CHP’li belediyeler ve TMMOB da hesap vermeli
İzmir depreminde 114 kişiye mezar olan binalardaki ihmaller zinciriyle ilgili başlatılan soruşturmanın sadece müteahhit ve fenni mesullerle sınırlı kalmaması gerektiğini belirten hukukçular; yapı ruhsatını veren belediye yetkilileri ve mimar odalarının da mutlaka hesap vermesi gerektiğini söyledi. Akit’e konuşan Av. Cengiz Ocakçı ve Av. Yaşar Gürkan, “İzmir depreminin sorumluluğu sadece müteahhitlerde değildir. Başta İzmir Büyükşehir Belediyesi olmak üzere yerel belediyeler ve TMMOB Şehir Plancıları Odası’nın da burada suçu vardır. Gerekli denetimleri yapmayan belediyeler hakkında cezai müeyyideler devreye girmelidir. Depremde ihmali olan herkes hesap vermelidir” dedi.

İzmir’de yaşanan 6,6 şiddetindeki depremin yaraları sarılırken, yargı safhası da başladı. 114 kişinin hayatını kaybettiği, 1035 kişinin yaralandığı depremde yıkılan 7 apartmanla ilgili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Savcılık, müteahhit, fenni mesul ve market sahiplerinin aralarında bulunduğu 11 kişi hakkında gözaltı kararı verdi. Dün itibarıyla 9 zanlının gözaltı işlemi tamamlandı ve adliyeye sevk edildiler. İzmir depreminde 114 kişiye mezar olan binalardaki ihmaller zinciriyle ilgili başlatılan soruşturmanın sadece müteahhit ve fenni mesullerle sınırlı kalmaması gerektiğini belirten hukukçular; yapı ruhsatını veren belediye yetkilileri ve mimar odalarının da hesap vermesi gerektiğini söylüyor.

CHP’li belediyeler ve TMMOB da hesap vermeli

İhmalkârlar ‘feri fail’dir

Gazetemize konuşan eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanvekili avukat Cengiz Ocakçı, hukuktaki asli ve feri fail kaidesine vurgu yaparak şunları söyledi:  “Eve girip hırsızlık yapan asli faildir, dışarıda gözetleme yaparak buna yardımcılık yapan feri faildir. İkisinin suçu da cezası da aynıdır. Yani her ne kadar müteahhit de yapsa söz konusu binaların denetimini yapmakla hükümlü olanlar, suça yardımcılık yapan feri faillerdir. O binaya izin verenler, ruhsat verenler suçludur. Üstelik kendilerine ‘gelin binamızı denetleyin’ demelerine rağmen sessiz kalmışlar. Aynen müteahhitler gibi cezalandırılmaları gerekir. Cezalandırılmaları gerekenlerin başında da İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri gelir. İhmali olan ilçe belediyesi yetkilileri de yargılanmalıdır.”

TMMOB yetkilileri de suçlu

Mimar ve mühendislerin depremdeki sorumluluğuna da değinen Ocakçı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası’nın da burada suçu vardır. Bunlar çıkıp ‘biz üzerimize düşeni yapmadık, biz de sorumluyuz’ demiyorlar ama yargı bunların hesabını sormalıdır. Doğu’daki PKK olaylarında bile ses yükseltenler kendi mesleki hususlarında hiç ses çıkarmıyor. Ankara’da trafiği rahatlatmak için yaptığımız her projeyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldıran TMMOB’a bağlı Şehir Plancıları Odası da sus pus? O binalar yapılırken TMMOB Şehir Plancıları Odası müteahhitten parayı alır, söz konusu binanın her türlü imar planlarının hepsini tasdik eder ve ondan sonra inşaat başlar. Belediye yetkilileriyle, müteahhitlerle birlikte bu meslek odası görevlileri de suçludur ve yargılanmalıdır.”

Hesap sorulsun

Yapı hususlarında ihmali olan belediye görevlileri hakkında cezai işlem yapılmasının şart olduğuna dikkati çeken avukat Yaşar Gürkan ise “Bir işi yapan vardır, bir de yönetmeliklere göre kontrol eden merciler. Son yıllarda denetim mekanizması oldukça sıklaşmıştır ama para ve adam kayırmalardan dolayı hâlâ belediyelerde ihmaller var. Denetimin söz konusu olduğu yerde cezai müeyyide de mutlaka olur. İhmali olan, gerekli işlemleri yapmayan belediyeler hakkında cezai müeyyideler devreye girmelidir. Yapı Kontrol Denetim firmaları da burada mesuldür. Ne yazık ki bunlar paraya mukabil gerçekleri saklayabiliyor. Teknik ve fenni raporları bir takım menfaatlerle gizleyebiliyorlar. İzmir depreminde de bu yönde ihmali olan herkes yargılanarak cezalandırılmalıdır” dedi.

Türkiye’ye ders olmalı

Gürkan, sözlerini şöyle tamamladı: “Adet yerini bulsun kâbilinden iş yaparak çürük yapılara gerekli uyarıları yapmayanlara göz açtırılmamalıdır. Bu yolla kazanılan para da haram paradır. Haramla temeli atılan bir bina maddi olarak da manevi olarak da çürük olur. Kul hakkı yenerek işlenen bu kusurlar feci ölümlere sebep olmaktadır. Son İzmir depreminde ihmali olan kim varsa yargılanmalı ve bu afet tüm Türkiye’ye ders olmalıdır.”

Kaynak:yeni akit


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Canlı yayında hakaretler havada uçuştu! Hande Fırat reyting için yayını kesmediÖnceki Haber

Canlı yayında hakaretler havada uçuştu!...

Katar'dan İzmir açıklaması: HazırızSonraki Haber

Katar'dan İzmir açıklaması: Hazırız

Yorum Yazın

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından Meral Akşener'e "Çukurova Havalimanı" yanıtı .
Yunanistan'ın gözü döndü! İyice kudurdular: Türkiye için suikast çağrısı!
15 Temmuz Gazilerinden Arınç’a; “Bu defa hangi kozmik garabete vesile olmaya çalışıyorsun? “
Sosyal medyaya bizzat sordu! Melih Gökçek’ten flaş Bülent Arınç açıklaması
Bay kemal,öğretmenleri böyle aşağıladı
Bodrum'da su borusu patladı, kamyonet içine düştü
Bülent Turan'dan Arınç paylaşımı!
İletişim Başkanlığı'ndan Bülent Arınç açıklaması: Cumhurbaşkanımız...
HERKES ADAM OLDU, BİR SEN ADAM OLAMADIN,
Bahçeli'den İBB ekrem'e sert tepki
Ahmet Hakan’dan Ekrem İmamoğlu’na ağır bombardıman
CHP'den 'mandacı' suçlamalarına tepki
CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve HDPKK'nın "Anayasa" yalanı gün yüzüne serildi .
Arınç'ın tepki çeken sözlerine bir tek onlar destek verdi!
CHP'li Çeviköz yalnız değil! "Tek çare Amerikan yönetimi"
Mete Yarar yerden yere vurdu: FETÖ'cü hakimlerle bugünün hakimlerini aynı kefeye koyuyor
Cemil Çiçek’ten Bülent Arınç açıklaması: Doğru değil
Sıradaki fıkra CHP'li Faik Öztrak'tan: S-400'leri Kılıçdaroğlu istedi
Komuta Merkezi skandalı itiraf etti: Türk gemisine izinsiz girdik
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri Arınç'ın zoruna gitti: Rencide oldum

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar