forex

Başkan Erdoğan liderliğindeki güçlü Türkiye, tarihi prangaları bir bir kırıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Başkan Erdoğan liderliğindeki güçlü Türkiye, tarihi prangaları bir bir kırıyor
Savunma sanayiinde başlattığı milli ve yerli hamle ile dışa bağımlılığı azaltan ve kabiliyet gücünü yükselten Türkiye, yüzyılı aşkın bir sürenin ardından yeniden 3 kıtada etkin rol oynuyor. Osmanlı’dan koptuktan sonra kan ve gözyaşıyla anılan Libya’dan Sudan’a, Karabağ’dan Bosna’ya, Katar’dan Suriye’ye uzanan geniş coğrafya, yeniden Türkiye’nin gücüyle ve şefkat eliyle buluştu. Güçlü Türkiye, mazlumun ve mağdurun umudu oldu.

Erdoğan liderliğindeki güçlü Türkiye, tarihi prangaları bir bir kırıyor

Geçmişinde bin yıl boyunca 3 kıta 7 denizde dünyanın adalet timsali olan Türkiye, tarihi misyonunu yeniden üstleniyor. Bölgesinde dengeleri değiştiren, yeniden küresel güç olma yolunda ilerleyen Türkiye, Başkan Erdoğan liderliğindeki her tarihi hamlesi tarihi kapılar açıyor. Son olarak Karabağ savaşında Azerbaycan’a her türlü desteği veren Türkiye, 30 yıllık Ermeni işgalinin 44 günde sonlandırılmasını sağladı ve oluşturulacak barış gücünde yer aldı. Türkiye’nin kıtalar aşan gücü; Karabağ’dan Kafkaslara, Suriye’den Arap coğrafyasına, Katar’dan Körfez ülkelerine, Libya, Somali ve Sudan’dan Afrika’ya uzanıyor.

101 yıl sonra Kafkasya

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde savunma sanayiine yapılan yatırımlarla harekat kabiliyeti yükselen Türk Silahlı Kuvvetleri, kıtalar aşarak mazlumlara merhamet, mağdurlara güç ulaştırıyor. Karabağ anlaşmasıyla Kafkasya’daki varlığını resmileştiren Türkiye, 101 yıl sonra bölgeye adım attı. Osmanlı’nın Bakü Muharebesi’nin verildiği 1918 senesinin veda ettiği Azerbaycan diyarında, Azerbaycan Türkü kardeşlerimizle 2020’de yeniden kucaklaştık.

Mehmetçik Afrika’da

Barışın ve adaletin sembolü olan Mehmetçik, 132 yıl sonra Somali’de, 118 yıl sonra Libya’da, 102 yıl sonra Katar’da 98 yıl sonra Suriye’de, 97 yıl sonra Irak’ta, 94 yıl sonra Sudan’da konuşlanarak tarihi misyonunu yeniden üstlenmeye başladı. Sudan topraklarından 1923’te koparılan Mehmetçik, 2017’deki Sevakin Adası anlaşmasıyla yeniden bölgeye adım attı. Sudan’da TİKA, MTA, TPAO ve Tarım Bakanlığı çeşitli anlaşmalar çerçevesinde faaliyet yürütüyor.  Somali’de 1885 yılından sonra ay yıldızlı bayrağımız yeniden dalgalanıyor. 2017’de TURKSOM Askerî Eğitim Üssü’nü Somali’de tesis eden Türkiye, yurtdışındaki en büyük askeri üssünü bu ülkede oluşturmuş oldu.

Katar, Suriye, Irak

Katar’la dost ve kardeşlik eli 1913’te ayrılan ülkemiz, 2015 yılında ülkede inşa edilen Türk askeri üssü ile yeniden Körfez’e ayak bastı. Türkiye, Katar’da 2019’da ikinci askeri üssünü hayata geçirdi. Suriye’de 402 yıl barış ve sükuneti sağlayan devletimiz, 1918’de bölgeden koparılmış ve suni sınırlarla kardeşlerinden ayrı kalmıştı. İç savaşın ardından hudutlarımızın tehdit edilmesiyle birlikte 2016’daki Fırat Kalkanı Harekatı ile 98 yıl sonra Mehmetçik, Suriye’ye girdi.

Mehmetçik; İdlib operasyonu (8 Ekim 2017), Zeytin Dalı Harekâtı (20 Ocak 2018), Barış Pınarı Harekâtı (9 Ekim 2019), Bahar Kalkanı Harekâtı (27 Şubat 2020) ile Suriyelilerin yüzünü güldürdü, birçok stratejik kenti özgürlüğe kavuşturdu.

Irak’a da 1918’de veda eden Türkiye, 2015 yılında inşa edilen Başika Askeri Üssü ile birlikte 97 yıl aradan sonra kadim topraklardaki varlığını yeniden tesis etti.

Askerimiz her yerde

Kıbrıs’ta 46 yıldır kilitli tutulan Kapalı Maraş’ın açılması hamlesiyle Akdeniz’deki gücünü perçinleyen Türkiye, 2 bin askerle 16 yıldır Afganistan’da adaleti sağlıyor. Türkiye ayrıca; Arnavutluk, Kosova, Bosna Hersek, Orta Afrika Cumhuriyeti, Mali ve Lübnan’da çeşitli milletlerarası anlaşmalar gereği asker bulunduruyor.

Türkiye’nin şefkat eli; Karabağ ve Azerbaycan üzerinden Kafkaslar ve Türki coğrafyaya, Libya üzerinden Kuzey Afrika’ya, Somali Sevakin Adası üzerinden Orta Afrika’ya, Sudan üzerinden Doğu Afrika’ya, Katar üzerinden Körfez ülkelerine, Suriye ile Irak üzerinden Arap coğrafyasına uzanıyor.

Kaynak:yeni akit


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
İstanbul Valiliği açıkladı! CHP'li Küçükçekmece Belediyesi'nde görevden uzaklaştırmaÖnceki Haber

İstanbul Valiliği açıkladı! CHP'li Küçük...

Alçaklığın böylesi görülmedi! Yakarak teslim edeceklerSonraki Haber

Alçaklığın böylesi görülmedi! Yakarak te...

Yorum Yazın

Rusya'da kritik itiraf: "Bizim için felaket! Türkiye kazandı"
Savcı Sayan'dan 'suikast yalanı' açıklaması: Ekrem İmamoğlu suç işlemiştir!
TSK'ya dil uzatan CHP'li vekille Erdoğan'ın yıllar önceki videosu ortaya çıktı
Yarkadaş fena patladı: CHP'de yavşakça ilişkiyi deşifre ettim
CHP'de yeni taciz skandal! Bu kez Esenler'de ortaya çıktı!
Çek Ekrem Abi'me de ordan bol acılı bir suikast!
Stratejiler ufuklarını açtı! Türkler gibi vurun
60 yıl sonra ‘Din Subaylığı’ müjdesi
Tecavüz ayıbına ‘suikast ‘kılıfı
Orduya hakarete terör seviciliğe canlı canlı tokat!
CHP tecavüzlerinde üç maymun taktiği!
İş dünyasından CHP tarafından hedef alınan TSK’ya tam destek
İlahiyatçı Mustafa Öztürk, Kur'an ayetleri hakkındaki sözleri sonrası istifasını verdi
Mete Yarar'dan TSK'ya dil uzatan CHP'li vekille ilgili çarpıcı açıklama
Siyasilerden İBB ekrem'e suikast tepkisi
CHP'li Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz PKK/KCK'dan tutuklandı
Davutoğlu ve Babacan'a Fatih Altaylı bile isyan etti
Savcı Sayan’dan Kılıçdaroğlu’na gönderme! 'İtlerin ağzıyla deniz kirlenmez'
RTÜK’ten Habertürk’e ‘Satılmış ordu’ cezası
CHP'deki taciz skandalında şok eden detay! Kaftancıoğlu'nun akrabası çıktı

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar