forex

Aliyev'den dikkat çeken 'Türkiye' açıklaması: Türk SİHA'ları olmasaydı...

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Aliyev'den dikkat çeken 'Türkiye' açıklaması: Türk SİHA'ları olmasaydı...
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, CNN Türk canlı yayınında konuştu: "Ermenistan muhtelif ülkelerden Dağlık Karabağ'a terörist getirdi. Uluslararası medya büyük oranda Ermenistan tarafını tutuyor ancak Ermenistan savaşı kaybediyor. SİHA'lar olmasa çok fazla can kaybı olurdu."

Ermenistan'ın kabusu olacaklar! Türk SİHA'ları ile ile destan yazan Azerbaycan onları da istiyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulundu.

Aliyev'in açıklamalarından satır başları şu şekilde;

Ermenistan ordusunun acizliği ve Ermenistan'ın siyasi yöneticilerinin cinayeti. Sivillere saldırmak, ateş açmak, balistik roketlerle sivil şehirlere saldırmak cinayet sayılır.

Savaş meydanında Ermenistan görür ki, bizim önümüzde duramıyor, savaşı kaybediyor. Sivillere saldırıları bizi durduramaz.

Sorunumuz Ermeni halkıyla değil yönetimiyle. Bizim davamız Ermeni halkıyla değil. Bizim davamız hak davasıdır. Azerbaycan hiçbir zaman sivil insanlara saldırmamıştır. Azerbaycan'da binlerce Ermeni yaşamaktadır, onlar bizim vatandaşımızdır. Dağlık Karabağ'da yaşayan Ermeniler de bizim vatandaşlarımızdır.

Ermenistan savaş suçu işliyor. Savaş suçu işlendiğine yönelik kanıtları topluyoruz. Maalesef bundan önceki dönemde Azerbaycan ve halkımıza karşı bu savaş suçuna toplum sessiz kalmıştır. Hocalı katliamı dünyanın gözü önünde yapılmış bir katliamdır. Uluslararası toplum harekete geçmedi. İşgalcilerle toprak sahibini eş tutuyorlar.

Bizim şehrimizi balistik roketlerle ateşe tutması cinayettir.

Bu çağrılar sadece ateşkes çağrıları olmamalıdır. Ermenistan'a yaptırımlar uygulanmalı. Yaptırımlar uygulansaydı bu sorunlar yaşanmazdı. Sözde değil emelde... Ama maalesef bu olmadı. Bu süreç yaklaşık 30 yıl hiçbir şekilde sonuç vermedi. Artık manasını yitirmiştir. Son dönemde Ermenistan agresif hareketlerle ve sözlerle darbe vurdu.

"Yaptırımlar uygulansaydı bu sorunlar yaşanmazdı"

Bu çağrılar sadece ateşkes çağrıları olmamalıdır. Ermenistan'a yaptırımlar uygulanmalı. Yaptırımlar uygulansaydı bu sorunlar yaşanmazdı. Sözde değil amelde... Ama maalesef bu olmadı. Bu süreç yaklaşık 30 yıl hiçbir şekilde sonuç vermedi. Artık manasını yitirmiştir. Son dönemde Ermenistan agresif hareketlerle ve sözlerle darbe vurdu.

(Fransa'nın tutumu) Biz her zaman Minsk grubunu bir grup gibi kabul ederdik. Eş başkanlık eden ülkeler tarafsız kalmalıdır. Ermeni lobisi bu ülkelerde güçlüdür. Hükümetlerine de tesir etmektedir. Bu ülkelerdeki Ermeniler teşkilatlanmış ve Azerbaycan'a kara propaganda uygulamaktadır.

Taraf tutma halleri başladı. Buna göre biz sözümüzü söyledik. Hiçbir taraf tutulmamalıdır. Bu sorun için adımları atsınlar ve bu sorun çözülsün sonra da ateşkes ilan edilsin, uzun süreli barış olsun.

(Macron) Bize asılsız suçlamalar yöneltti.

Derdimiz toprak bütünlüğümüzü sağlamaktır.

"Uluslararası medya Ermenistan tarafını tutuyor"

Bize karşı kara propagandanın birkaç sebebi var. Azerbaycan dünya çapında bağımsız siyaset yapmaktadır. Başka ülkelerin elinde alet olmadık, olmayacağız. Azerbaycan'ın gelişmelerine bakarsak, Azerbaycan hak yolundadır. Azerbaycan bugün dünya çapında itibarlı bir ülke olarak tanınmaktadır.

Bazı ülkeler Azerbaycan'a yukardan bakmaktadırlar. Ama buna izin vermedik. Bize olan baskıların nedenlerinden biri de bağımsız siyaset yapmamızdır. Kimsenin sözüyle durmuyoruz ve baş eğmiyoruz. Bu sorunlar başladığında hemen bize karşı kara propaganda başlatıp harekete geçtiler. Bize çamur atmaya çalıştılar.


Uluslararası medya kurumları daha çok Ermenistan tarafını tutmakta ve yalan malumatlar yayıyorlar. Kardeş Türkiye'nin medya mensuplarına teşekkür ediyorum. Bugünlerde tüm dünyaya savaşla ilgili gerçekleri aktarıyor. Bombalanmış şehirler, düşen füzeler... Türk medya kurumları tarafından verilen malumatlar daha adaletlidir.

"Muhtelif ülkelerden terörist getirdiler"

Ermenistan durdurulmalıdır. Ermenistan terörist ülkedir. 1. Karabağ savaşı döneminde bize karşı onlarca terör saldırıları düzenlenmiştir. Ermeni terörü dünyada meşhurdur. Dünya tarafından kabul edilmelidir.

Muhtelif ülkelerden terörist getirdiler.

(Rusya'nın tutumu) 3 eş başkan arasında Rusya tek ülkedir ki bizimle komşudur. Rusya ile bizim tarihi münasebetlerimiz var. Şimdiki dönemde Rusya'nın Ermenistan ve Azerbaycan'la ilişkileri geliştirilmiştir. Bir sorun yok.

(İran'ın tutumu) İran Azerbaycan'ın hak işini destekledi. 1-2 gün önce İran'ın resmi yöneticileri açıklamalar yaptı, 'İnşallah son bulmalı, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü sağlanmalı ve mülteciler öz topraklarına gitmelidir' denildi. Bu da adaletli bir açıklamadır.

(Trump ile görüştünüz mü?) ABD de Minsk grubunun eş başkanıdır. Trump ile bir temasım olmadı. Üst düzey yetkilileri fikirlerini bildirdi. Tabi ki Amerika süper devlet gibi bu konuyla ilgili düşüncelerini dile getiriyor.

Ermenistan enerji altyapımızı hedef almaya ve kontrol altında tutmaya çalışıyor.

Azerbaycan'da birçok millet bir arada aile gibi yaşamaktadır. BM devletleri ve diğer uluslararası teşkilatlar bunu teyit ederler. Ülkemizde binlerce Ermeni yaşamaktadır, onlar bizim vatandaşımızdır. Bu savaş çıktıktan sonra Dağlık Karabağ'daki Ermeniler de bizimle birlikte yaşayacaklar. Azerbaycan çok milletli bir devlettir. Bu bizim avantajımızdır. Ermenistan ise dünya çapında nadir ülkelerdendir. Yüzde 99 Ermeniler yaşamaktadır. Ermenistan mono devlettir, ırkçı devlettir. Hiçbir ülke vatandaşı orada yaşamamaktadır. Ya kendileri çıkmıştır, ya onlar çıkarmıştır.

Türk SİHA'ları

(İHA/SİHA'ların katkısı) Çok büyük fark yarattı. Dünyada birkaç ülke bu duruma maliktir. Türkiye de bunlardan biridir. Bu imkanların bizde olması bizim işimizi kolaylaştırmaktadır. İnsanlarımızın ve askerlerimizin hayatını kurtarmaktadır. Bunlar olmasaydı hemen o vurulan tanklar, toplar bizim için can kaybına yol açabilirdi. Hem bize avantaj sağlıyor hem de can kaybını önlüyor. Mükemmel teknolojilerdir.

Türkiye ile ilişkileri

Türkiye bizim kardeş ülkemizdir. Türkiye bayrağı bizim için Azerbaycan bayrağı kadar azizdir. Tabi ki bu çatışma zamanında Türkiye'nin net tavrı, Sayın Cumhurbaşkanı, benim kardeşim, Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları, Azerbaycan'a gösterilen destek, Türkiye'den gelen destekler, 'Azerbaycan yalnız değil' sözleri, Türkiye ile olan muhabbeti daha da arttırdı.

Türkiye kadar Azerbaycan'ı destekleyen ikinci ülke yoktur. Bizim büyük servetimizdir.

(Paşinyan) İlk mesajları olumluydu ama işgalcilik yaptı, İşgal edilen topraklardan çıkmaları gerekiyor.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Ermenilerin korkulu rüyası Hüseynov, cepheden seslendiÖnceki Haber

Ermenilerin korkulu rüyası Hüseynov, cep...

CHP'li İBB yönetimi yalan söylemeye doyamıyor!Sonraki Haber

CHP'li İBB yönetimi yalan söylemeye doya...

Yorum Yazın

Muharrem İnce'den CHP yönetimine sert tepki: Partide bölücü kimmiş, herkes görmüş oldu
Süleyman Özışık'tan Arif Kocabıyık'a sert tepki
Azerbaycan ordusu 21 yerleşim yerini daha işgalden kurtardı
FETÖ'cü yaver Ali Yazıcı'ya müebbet hapis cezası
Türkiye düşmanı Macron ve avenesini çıldıracak! Fransız dergi her şeyi itiraf etti
Diyarbakır'da HDP İl Binası'na operasyon: Gözaltına alınanlar var
ALIN ŞU ŞEREFSİZLERİ...Başkan Erdoğan'a 'Vatan haini' dediler
Görüntüler Ermenistan gündemini altüst etti! SİHA korkusuyla tutuştular
İngiliz basınından Selçuk Bayraktar itirafı: Tam 16 trilyon dolar...
Azerbaycan ordusunun kamikaze İHA'sı: İti Qovan
Seçimlerde son viraj! Barack Obama megafonla sahaya indi.
Azerbaycan cephedeki son durumu duyurdu! Kurmay başkanı öldü, Ermeni askerler mevziden kaçıyor
Türkiye düşmanları amacına ulaşamadı! Katar'dan Türk ürünlerine destek kampanyası!
Halka hakaret ederek ünlenen İYİ Partili Arif Kocabıyık CHP'nin bankamatikçisi çıktı
CHP’nin 'sahra hastanesi' yalanında büyük komedi
İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde temizlik vakti, Soyer'in işe aldığı HDP'liler güvenlik soruşturmasına takıldı
Ümit Özdağ'ın itirafıyla tekrar gündeme geldi! İşte CHP ve İYİ Parti'nin kabarık FETÖ dosyaları
Gelecek Partisi’nin hedefinde yerli otomobil var
Can Ataklı koronavirüse yakalandı!
NATO'dan Dağlık Karabağ açıklaması: Taraf değiliz

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar