forex

Akdeniz'de sular ısındı! Türk savaş gemisinden uyarı: Müdahale ederiz

  • Yazdır
  • A
    Yazı Tipi
  • Yorumlar
Akdeniz'de sular ısındı! Türk savaş gemisinden uyarı: Müdahale ederiz
İsrail, Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın kiraladığı gemi Türk kara sularına girerken durduruldu, Doğu Akdeniz'de tansiyonun yükselmesi üzerine Atina yönetimi New York'ta olağanüstü bir adım atıyor.

Foto - Sakin geçen yaz mevsiminin ardından Doğu Akdeniz'de bir kez daha sular ısındı, bir Türk savaş gemisinin Yunanistan'a ait araştırma gemisinin önünü kestiği bildiriliyor.

Sakin geçen yaz mevsiminin ardından Doğu Akdeniz'de bir kez daha sular ısındı, bir Türk savaş gemisinin Yunanistan'a ait araştırma gemisinin önünü kestiği bildiriliyor.

Foto - TÜRK DENİZ SAHASINA GİRDİ - Atina yönetiminin Doğu Akdeniz'deki müttefikleri İsrail ve Güney Kıbrıs'la birlikte sismik araştırmalar yapmak üzere kiraladığı Nautical Geo adlı gemi, Türk deniz sahasına girdi.

TÜRK DENİZ SAHASINA GİRDİ - Atina yönetiminin Doğu Akdeniz'deki müttefikleri İsrail ve Güney Kıbrıs'la birlikte sismik araştırmalar yapmak üzere kiraladığı Nautical Geo adlı gemi, Türk deniz sahasına girdi.

Foto - Geçen hafta Yunanistan'ın ilan ettiği NAVTEX'e anında karşılık veren Ankara, Girit Adası'nın doğusunda bulunan araştırma gemisini Oruç Reis savaş gemisiyle durdurdu.

Geçen hafta Yunanistan'ın ilan ettiği NAVTEX'e anında karşılık veren Ankara, Girit Adası'nın doğusunda bulunan araştırma gemisini Oruç Reis savaş gemisiyle durdurdu.

Foto -

"MÜDAHALE EDERİZ" - Oruç Reis fırkateyni Malta bayraklı araştırma gemisi Nautical Geo'ya telsiz mesajıyla bölgeden ayrılması gerektiğini iletti, aksi halde müdahale edileceğini aktardı.

Foto - Uyarının ardından Nautical Geo bölgeyi terk etti, deniz trafik kayıtları araştırma gemisinin Çarşamba günü itibariyle Girit Adası'nın doğusundaki Kandiye'de bir limana demirlediğini gösteriyor.

Uyarının ardından Nautical Geo bölgeyi terk etti, deniz trafik kayıtları araştırma gemisinin Çarşamba günü itibariyle Girit Adası'nın doğusundaki Kandiye'de bir limana demirlediğini gösteriyor.

Foto -

"EN BÜYÜK MEYDAN OKUMA" - Türkiye'nin son aylardaki en büyük meydan okumaya giriştiğini savunan Yunan medyası, Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın Avrupa Birliği'ne (AB) konuya ilişkin bilgi vereceğini yazdı.

Kathimerini gazetesi, Dendias ve AB'li mevkidaşlarının halihazırda New York'ta devam eden Birleşmiş Milletler (BM) zirvesi sırasında olağanüstü bir görüşme yapacağını bildiriyor.Nautical Geo'nun bulunduğu konum, Libya ile yapılan deniz yetki alanları anlaşması gereğince Türk kara suları içerisinde. Atina ise Mısır'la vardığı anlaşma sonucu bölgede hak iddia ediyor.

Foto - Yunanistan'ın Nautical Geo için yayınladığı NAVTEX, 16-22 Eylül tarihlerini kapsıyordu. Türkiye ise kıta sahanlığının ihlal edilmesi üzerine karşı NAVTEX ilan etmişti.

Yunanistan'ın Nautical Geo için yayınladığı NAVTEX, 16-22 Eylül tarihlerini kapsıyordu. Türkiye ise kıta sahanlığının ihlal edilmesi üzerine karşı NAVTEX ilan etmişti.Nautical Geo, bu yılın Temmuz ayında Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail tarafından kiralandı. Geminin sismik araştırma için ilk adresinin Girit Adası'nın güneyi olacağı biliniyordu.

Malta bayraklı araştırma gemisinin sonraki durağı ise, Güney Kıbrıs ile İsrail arasındaki bölge olacak. Türkiye karşıtı üç ülke, geminin çalışmalarını EastMed doğalgaz boru hattı projesinin parçası olarak gösteriyor.Söz konusu gemi, üç yıl önce de Kıbrıs'ın batısında Türk savaş gemileri tarafından durdurulmuş ve deniz yetki alanına girmesinin önüne geçilmişti.

Foto - Habere göre, Atina yönetimi halihazırda Suda Üssü'nde bulunan ABD birliklerinin Yunanistan'ın ortasındaki Larissa veya daha kuzeydeki Dedeağaç'a yerleşmesini talep ediyor.

EGE DENİZİ'NİN ORTASINA ABD ÜSSÜ - Doğu Akdeniz'de köşeye sıkışan Yunanistan'ın imdadına koşan ABD, uçak gemisiyle çıkarma yaptığı Girit Adası'nda yeni bir üs kurmaya hazırlanıyor. Batı Trakya ve Ege Denizi'nde atılacak adımlar ise, gündeme bomba gibi düştü. Washington ve Atina arasında görüşmelerin sürdüğünü aktaran Kathimerini gazetesi, Girit Adası'ndaki Suda Üssü'ne yeni bir deniz üssünün inşa edileceğini özel haberiyle duyurdu.

İnşa edilecek yeni deniz üssüyle Yunanistan'ın Doğu Akdeniz'de kalıcı olmayı hedeflediğini kaydeden Kathimerini'ye göre, Atina yönetimi devasa bir savaş gemisi filosunu söz konusu üsse konuşlandırmayı planlıyor.

Kathimerini, Yunanistan'ın Ege Denizi'nin ortasındaki İskiri Adası (Skyros) ile Suda Üssü arasında bir birleşme için ABD tarafına yoğun şekilde baskı yaptığını da yazdı.

Habere göre, Atina yönetimi halihazırda Suda Üssü'nde bulunan ABD birliklerinin Yunanistan'ın ortasındaki Larissa veya daha kuzeydeki Dedeağaç'a yerleşmesini talep ediyor.

Ancak Yunanistan'ın bir numaralı hedefi, ABD güçlerinin Ege'nin tam ortasında yer alan İskiri Adası. Kathimerini, taraflar arasındaki müzakerelerin 14 Ekim'de sonuçlanacağını bildiriyor.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın söz konusu günlerde Washington'a gitmesi beklenirken, ortak askeri işbirliği anlaşmasının beş yıllık bir dönemi kapsayacağı kaydediliyor.

Kaynak:yeni akit


Kemalist Mine Kırıkkanat bombayı patlattıÖnceki Haber

Kemalist Mine Kırıkkanat bombayı patlatt...

Savcı Sayan'dan tokat gibi 'Kürt sorunu' cevabıSonraki Haber

Savcı Sayan'dan tokat gibi 'Kürt sorunu'...

Yorum Yazın

AK Parti'li Cahit Özkan: Faiz indiriminin uzun vadede ne getirdiğine bakmak lazım
Vladimir Putin: Cumhurbaşkanı Erdoğan haklı
Türkiye'den SİHA alacak ülkeler arasında Kırgızistan da katıldı
Fatih tuğralı vakfiyenin satışı iptal edildi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Afrika liderleriyle gülüştükleri fotoğrafın hikayesi
MİT tarafından yakalanan MOSSAD ajanının ilk ifadesi
Hafızana reset mi attırdın? Bülent Arınç'tan şoke eden sözler: Ecevit dine saygılıydı
Yunan, İsmail Saymaz'ın tavrını görse kendinden zanneder!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, üç Afrika lideriyle bir araya geldi
Cevizoğlu yerden yere vurdu: İmamoğlu kesin de oyu kimden alacak?
10 ülkenin Ankara'daki büyükelçileri Dışişleri'ne çağrıldı
İzmir merkezli 41 ilde FETÖ operasyonu: 158 gözaltı kararı
Yeşim Salkım'dan olay açıklama! Tamer Karadağlı-Nihal Yalçın yorumu
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Anketlere gereken cevabı sandıkta vereceğiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'nun bürokratlara çağrısına cevap
Melih Gökçek'ten olay sözler! Kılıçdaroğlu açıkça suç işledi! Aday olamaz!
Orhan Miroğlu'ndan Diyarbakır'daki açılışa tepki: Sizi gidi "hafıza kaçağı" korkaklar!
İBB mali çöküntüde: Ekrem, İETT garajını da satışa çıkardı! İşte bedeli
Türk firmaları, nakliye sorunu yaşayan İngiltere ve AB ülkelerine tır şoförü gönderecek
Fuat Oktay'dan Yunanistan ve Rum Kesimi'ne sert uyarı! 'Akdeniz’de rotasını şaşıran cevabını alır'

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar