forex

3 Aşamada Bulgar Vizesi Alma Rehberi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
3 Aşamada Bulgar Vizesi Alma Rehberi
2021’de Bulgar Vizesi Nasıl Alınır? Bulgar Vizesi Ücreti Kac Euro? Bulgar Vize Başvurusu ve Sorgulama İşlemleri? Bulgaristan Konsolosluğu Telefon Numaraları?

3 Aşamada Bulgar Vizesi Alma Rehberi 2021

 

Bulgaristan 2021 yılında da vize rejim tablosuna göre tüm AB ülkeleri gibi  Türkiye’ye vize uygulamaktadır. Avrupa birliği tam üyeliği Bulunan Bulgaristan Cumhuriyeti henüz Schengen bölgesi ülke birliğine katılmamıştır. 2021 yılı itibariyle Bulgar vizesinin nasıl alınacağı aşağıda detayları ile verilmiştir.

 

Bulgar Vizesi Nasıl Alınır?

 

Bulgar vizesi gerekli evraklar hazırlandıktan sonra başvuru merkezine şahsen giderek ya da akredite acenteler üzerinden alınabilir. Şahsi başvurularda şahsen aracı kurum merkezlerine gitmek zaman kaybına sebebiyet verdiğinden birçok vatandaş akredite acenteler üzerinden başvuruyu gerçekleştirmektedir. Aşağıda 2 türlü başvuru için de izlenmesi gereken süreç verilmiştir.

Bulgar Vize Başvurusu (şahsi başvurular)

 1. Bulgar vizesi için gerekli evraklar hazırlanır
 2. Bulgar vize başvuru formu doldurulur
 3. Bulgar aracı kurumu olan VFS Global Bulgaristan Services üzerinden randevu alınır
 4. Randevu tarihinde gidilerek evraklar beyan edilir ve başvuru tamamlanır
 5. Başvuru onayını takip eden gün vize alımı için tekrar VFS Visa Services ofisine gidilir

 

Bulgar vizesi başvurunuzu yukarıdaki aşamaları izleyerek kendiniz tamamlayabilirsiniz.

 

Bulgar Vize Başvurusu (acente üzerinden başvuru)

Türkiye’de 17 adet Bulgaristan Konsolosluğu ve Büyükelçiliği ile akreditasyonu bulunan acente bulunmaktadır. Bu acenteler üzerinden başvuru yapmak çoğu zaman vize süresi bakımından daha hızlı sonuçlandığı gibi vize onay oranları da başvuru esnasında eksik ya da yanlış bilgi olmayacağından daha yüksektir. Randevu alınmasına ve bizzat gidilmesine gerek yoktur.

Tam akredite olan acentelerde Bulgar vizesi alma prosedürü aşağıda verilmiştir.

 1. Gerekli evraklar pasaport ile birlikte acenteye postalanır
 2. Evraklar acente tarafından kontrol edilip başvuru formu doldurularak doğrudan konsolosluğa başvuru yapılır
 3. Konsolosluk tarafından onaylanmış vize pasaport ile tekrardan başvuru sahibine postalanır

2020 yılı itibari ile Global Group iştiraki olan vizem.net C tipi Bulgar vizeleri için en fazla başvuruyu en yüksek onay oranı ile alabilmiş akredite kuruluştur.

Bulgar Vize Randevusu Nereden Alınır?

C tipi (turistik) vizeler için aracı kurum web sitesinden D tipi vizeler için Bulgaristan Konsoloslukları ve Ankara Büyükelçiliği’nden randevu alınır.

 

Bulgaristan Konsolosluğu Telefon Numaraları Nelerdir?

D tipi vizeler için Bulgaristan konsolosluğu telefon numaraları aranarak çalışma saatleri içerisinde randevu alınabilir. Yoğunluk olmadığı durumlarda randevu verilmeden doğrudan başvuru kabul edilir.

 

 

Bulgaristan Konsolosluğu Telefon Numarası

Temsilcilik

Telefon Numarası

Başvuru Kabul Saatleri

İstanbul Konsolosluğu

021228101 14 021228101 15

021228101 16

Pazartesi - Perşembe

09:00 - 12:00

Ankara Büyükelçiliği

0312 467 20 71

0312 427 41 42

Pazartesi – Cuma

09:00 – 13:00

Edirne Konsolosluğu

0284 214 06 17

0533 739 61 40

Pazartesi – Cuma

09:00 – 12:00

Bursa Konsolosluğu

0224 245 55 00

0224 245 56 00

0224 245 52 52

Pazartesi – Cuma

09:00 – 12:00

 

Covi-19 salgını sebebiyle Konsoloslukların çalışma ve vize kabul saatleri değişebilmektedir. Olası mağduriyetlerin önüne geçmek için Bulgaristan Konsolosluğu telefon numarası çizelgesinden ilgili Konsolosluk gitmeden önce aranmalıdır.

 

Bulgar Vize Sorgulama Nasıl Yapılır?

Şahsi başvurularda vize sorgulama aracı kurumun sitesinden online olarak yapılabilir. Acente başvurularında ise Bulgaristan vize başvurunuzun sonucu SMS bilgilendirmesi ile gönderilmektedir. Ayrıca online olarak Bulgar vize sorgulama işlemi yapılabilmektedir. Bulgaristan vize sorgulama ve takip işlemlerini her acente sağlayamaz. Başvuru yapılmadan önce vize sorgulamanın nasıl yapılacağı konusunda bilgi alınması tavsiye edilmektedir.

 

Bulgar Konsolosluğu Vize İşlemleri Yapıyor Mu?

Bulgar konsolosluğu C tipi vize işlemleri için başvuru kabul etmemektedir. Bu yüzden turistik ziyaret, aile arkadaş ziyareti veya ticari ziyaretler için gerçekleştirilecek 90 güne kadar olan Bulgaristan seyahatleri için aracı kurumlar üzerinden başvuru yapılmalıdır. D tipi (uzun süreli) vizelerde Bulgar Konsolosluğu vize işlemleri için başvuru kabul etmektedir.

 

Bulgar Vizesi Ücreti

Bulgar vizesi ücreti her yıl Nisan ayında Bulgaristan dışişleri bakanlığı tarafından belirlenmektedir. 2020 yılı için belirlenen Konsolosluk vize harç ücreti 2019 yılı ile aynı olup 12 yaşından büyük kişiler için 60 Euro’dur. Aşağıda Bulgar vizesi ücretlerinin detayları harcama kalemleri ile birlikte verilmiştir.

 

Bulgar Vize Ücreti

Hizmetler

C Tipi Vize

Form ve Dilekçe

10 EUR

Randevu Alma

5 EUR

Vize Harçları

60 EUR

Acente Hizmeti

25 EUR

Seyahat Sağlık Sigortası

10 EUR

Toplam

110 EUR

 

Bulgar vize ücretleri 2021 yılı itibariyle henüz değişikliğe uğramamıştır. Fiyatlar Global Group A.Ş nin uyguladığı güncel fiyatlardır. Acenteden acenteye göre fiyatta değişiklik görülebilir. Bulgar vize ücreti başvuru yapıldıktan sonra herhangi bir şekilde iade talep edilmez.

Seyahat sağlık sigorta süresi 7 gündür. Daha uzun konaklamalar için seyahat sağlık sigorta süresi uzatılmalıdır.

 

Bulgar Vizesi Almak İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgar vizesi almak için gerekli evraklar ziyaret amacına ve vize türüne göre değişmektedir. Ancak tüm başvurular için istenilen Bulgar vizesi gerekli evraklar listesi aşağıda verilmiştir.

 1. En az iki sayfası boş ve en az 2 ay kullanım süresi daha bulunan
 2. Bulgar vizesi vize talep formu
 3. 2 adet biotmetrik özellikli fotoğraf
 4. Son 3 aya ait banka hesap özeti
 5. Otel rezervasyonu / uçak bileti
 6. Bulunuyorsa gelir belgesi / varlık belgeleri (tapu, araç ruhsatı vs)

 

Bulgar Vize Talep Formu Nedir? Nereden Alınır?

Bulgar vize talep formu Bulgaristan vize  başvuru formunu temsil eder. Bulgar vize talep formu vizem.net üzerinden online olarak indirilebilir. Bu form kişinin özlük bilgilerini ve Bulgaristan’a hangi amaçla seyahat edeceğini gösteren belgedir. Bu formun doğru bilgilerle ve eksiksiz doldurulması vize onayı ve vizenin geçerlilik süresi bakımından önem arz eder.

 

Bulgaristan Vizesi Fotoğraf Ebatı Nedir?

Bulgaristan vizesi fotoğraf ebatı 35mmx 4 5mm ve biometrik özelliklere sahip olmalıdır. Fotoğraf, başvuru sahibinin doğrudan kameraya baktığı ve kulaklarının göründüğü şekilde çekilmelidir. Fotoğraf ebatı daha büyük olan fotoğraflar alttan yaka sınırına üstten de kafanın üst sınırına kadar kesilebilir.

 

Bulgar Vizesi Kaç Lira?

Bulgar vizesi Euro para birimi üzerinden hesaplanmaktadır. TL olan ödemeler için o günkü Garanti BBVA Euro satış kuru üzerinden hesaplanır. Bulgar vizesinin kaç lira olduğu elde edilen sonuç ile TL cinsinden hesaplanabilir.

 

Bulgar Vizesi Almak Ne Kadar Sürer?

Bulgar vizesi almak vize onayının karara bağlanacağı Bulgaristan dış temsilciliğine göre değişir. Edirne ve İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluklarında süre 5-9 iş günü sürerken Ankara ve Bursa dış temsilciliklerinde bu süre bir miktar daha uzamaktadır. Başvurular Bulgaristan seyahatinden en az 15 gün önce yapılmalıdır.

Vizem.net üzerinden yapılan başvurular 2-3 gün daha kısa sürebilmektedir.

Bulgar vizesi almak için: 0850 241 1868

 

Bulgar Vize İle Avrupa Seyahati Yapılabilir Mi?

Bulgar vizesi ile Avrupa seyahati yapılamaz. Bulgaristan üzerinden başka bir Avrupa ülkesine transit seyahat edecek kişiler için son hedef olan ülke vizesinin pasaportta bulunması gerekmektedir.

Multi özellikli Schengen vizeniz bulunuyorsa Bulgaristan için ayrıca vize almanıza gerek yoktur.

 

Bulgar Pasaportu ile Vizesiz Ülkeler Hangileridir?

Bulgaristan Cumhuriyeti henüz Schengen ülke birliğine üye olmadığından Bulgar pasaportu ile vizesiz gidilebilen ülkeler 3 ülke ile sınırlıdır.

 1. Kuzey Kıbrıs
 2. Romanya
 3. Hırvatistan

Bulgar pasaportu ile bu 3 ülkeye yapılan 90 güne kadar olan konaklamalar için vize gerekmez. Pasaport hamilinin ülkeye girişine pasaport beyanı ile izin verilir.

 

C Vizesi İle Bulgaristan’da Şirket Açmak Mümkün Müdür?

C vizesi ile Bulgaristan’da şirket açmak mümkündür. Şirket açılışı yapıldıktan sonra D vizesine de başvuru yapılabilir. Bulgaristan’da şirket açmış T.C vatandaşı uzun süreli Bulgar vizesine başvuru yapabilir. Başvuru sahibinin gerekli koşulları sağladığı durumlarda oturum iznine de başvurulabilir .

Gerekli yetkilendirme yapıldığı taktirde Bulgaristan’a şahsen gitmeden de Bulgaristan’da şirket açmak mümkün olmaktadır.

 

Bulgar Vizesi Nereden Alınır?

Bulgar C vizesi aracı kurum ve akredite acentelerden D vizesi ise doğrudan ilgili konsolosluğa yapılan başvurular sonucu alınabilir.

Her ne kadar akredite acente ve aracı kurumlara başvuru yapılsa da tüm Bulgaristan vizesi başvurularını karara bağlayan yetkili kurum Konsolosluklar ve Büyükelçiliklerdir.

 

Yeşil Pasaportum Var Bulgaristan Turist Vizesi Almama Gerek Var Mı?

Vize almanıza gerek yoktur. Bulgaristan’da yapacağınız 90 güne kadar olan konaklamalar için ülkeye girişte pasaport beyanı yeterlidir.

 

Bulgar Vizesi Almak Zor Mudur?

Tek girişli Bulgar vizesi almak Schengen ülkeri vize prosedürleri ile kıyaslandığında daha kolaydır. Türkiye geneli toplam başvuru onaylanma oranı %90’ın üzerindedir.

Ayrıca Bulgaristan vize evrakları bakımından diğer ülkelere göre daha az evrakla başvuru gerçekleştirilebilir.

 

Bulgar Vizesi Ne Kadar?

Bulgar vizesi 2021 yılı itibariyle seyahat sigortası hariç 100 Euro’dur. Vize başvuru formu, dilekçe davet mektubu, randevu, hizmetleri fiyata dahil olup tüm işlemler başvuru sahibi adına yapılır.

 

Bulgaristan Vize Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

C tipi vizeler için Bulgaristan vize yenileme işlemi ancak tüm süreç vize başvurusundan itibaren tekrarlanarak gerçekleşmektedir. Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurular için vize yenileme mesajı vize süresinin dolmasına 5 gün önce gönderilir. Şayet pasaport sahibi vizesini yenilemek istiyorsa sadece pasaportunu göndermesi yeterlidir.

D tipi vizeler için vize sahibi Bulgaristan’da kalmaya devam edecekse vize süresinin bitmesine en geç 2 ay kala Bulgaristan vize yenileme başvurusunu Bulgaristan’daki en yakın göçmenler bürosuna yapmalıdır.

 

Bilgi ve Başvuru: 0850 241 1868

Kaynak:akgazete


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yeni Trend Gümüş Kolye ModelleriÖnceki Haber

Yeni Trend Gümüş Kolye Modelleri

Kap’tan Peker’e ziyaretSonraki Haber

Kap’tan Peker’e ziyaret

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar