ANA SAYFA > Yazarlar > Yasin Burak ARSLAN > SANAYİDE ÜRETİM STRATEJİSİ

SANAYİDE ÜRETİM STRATEJİSİ

Yasin BurakARSLAN
Sosyal Medya :
07 Ekim 2019, Pazartesi 23:15
2891 kez okundu

 

 

 

 

 

Sanayide sürekli 2 hususa vurgu yaptığımın sizlerde farkındasınız.Bunlardan birincisi yerli üretim diğeri ise hammadde işleyişi.Sanayi dedin mi aklınıza her branştan üretim ve imalat alanı gelmekte değil mi? Peki bizim bütçemiz her alanda her bölgede her şehirde ki sanayi bölgelerinin ihtiyaçlarını karşılayan bir bütçe havuzuna gerçekten sahip miyiz?

Ülkemiz rotasını hızlı bir şekilde her alanda yerli üertime çevirmiştir.Özellikle savunma sanayide dışa bağımlılık oranımız 2’ye kadar düşmüştür.Peki bu alandaki sistematik dögü gelişirken yan sanayi ürün mamulleri ve hammadde haznemizdeki son durum nedir?

Ben bir ülkenin ne kadar güçlü ve gelişmişlik düzeyine bakmak için o ülkenin üretim ıkapasitesine ve metalurji alanındaki gelişmişliğine bakarım.Metalurji sektörüjnü sadece ağır sanayi v e döküm teknol0oji olarak sınırlandırmayınız bana sorarsanız eğer ben metalurjiyi bir siyasi koz olarak nitelendirebilirim belikide gelişmişliğin anahtarı beklide görünmeyen dağların arka kısmıda diyebilirim.

Senelerce metalurji bilseydik titanic gemisi batmazdı sözleriyel metalurji sektörünü bir espri sözle geçiştirip durduk.Peki biz bu espriyi yaparken Avrupa ülkeleri bu alanda ne yapıyordu hiç takip ettiniz mi? Durun zekanızı yormayın ben size şöyle üstün körü bahsedeyim.Mesela Almanya bir araştırma enstitüsü kurdu metalurji ve ileri teknoloji malzemeler alanında.

Ruslar ise daha büyük yatırımlar için kredi faizlerinin düşlürüp bu alanda bütün teşviklerin önünü açtı,İsveç ise göğsünü gere gere aynı hardoxla yaptığı gibi ben çelikte dünya markası olma yolunda hızla ilerliyorum dedi diğer taraftan asya ülkelerinden Hindistan tata fabrikasını kurup geliştirmekle kalmayıp birçok çelik fabrikası açıp yabancı yatırımcıları ülkesine çekmek için onlara cazip gelecek ekonomi ve sanayi hedef politikaları açıkladı.

Daha nice Avrupa ülkesi tamamen bu alana kafayı gömmekle kalmayıp bir yandanda kontrol otomasyon ve yazılım şirketlerinede arge ve inovasyon destek-teşviklerine ayırdıkları bütçeyi en az 10 katına çıkardılar.Yani uzun lafın kısası şu ki üertmek zorundayız .Her alanda güçlü olabilmek için güçlü bir ekonomiye sahip olmak zorundayız.Güçlü ekonominin tek bir yolu vardır oda kuşkusuz  üretim ekonomisi direksiyonunun başına kendiniz geçmeniz gerekmektedir.

Dünyayı iyi bir şekilde analiz etmemzi gerekir.Analizden kastım şudur örneğin geleceğin stratejisini belirleyecek olan titanyum madeni mi yoksa bor madenimi? Döküm sektörü mü alüminyum sektörümü?

Hibrit otomotiv mi yoksa dizel otomotiv mi? Bu soru sirkülasyonu git gide arttırılanblilr yeterki siz görmek isteyin ve bu alanda objektif şekilde adımlar atın.Ar-geye önem verin ve ayrılan bütçeyi yüksek tutun.Bilimsel projelere desteği çoğaltın.

Üstünüzdeki tembelliği atın aamann başımıza iş çıkarmayın demeyin tam tersi bu projeyide ne yapıp edip ülkemize kazandırmalıyız diyin.VBırakın gençler hayal kursun.Sizler bu hayallerin hepsine değer ve önem verin.Üretmek emek ister üretmek istikrar ister üretmek bilgi ister çünkü üretim demek her şey demektir.


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor