Umut Elbir

Umut Elbir

Artık meslek erbaplarının değeri anlaşılacak..

31.05.2016 1307 kez okundu.

  • Website
  • Google+
  • Instagram
  • LinkedIn
  • Email

Artık meslek erbaplarının değeri anlaşılacak.. MAKALESİ

Mesleki yeterlilik belgesi, çalışanın hangi mesleği icra edebildiğini gösteren belgedir. Ülkemizde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 17. Maddesi gereği tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, yaptığı işi belgeleyemeyen kimse çalıştırılamaz.

 

 

Avrupa’ da barda bile çalışacak biri belgesi olmadan çalıştırılamaz. Bu olay hem işveren açısından hem de çalışan açısından faydalıdır. Türkiye’ de daha önceleri özel yetkili kurslar, halk eğitim merkezleri gibi yerlerin üstlendiği bu belgelendirme safhası verimsiz geçmekteydi. Ancak Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) yenilediği yönetmelikler ve getirdiği zorunluluklarla tekeline aldığı belgelendirme, eğitim ve sınav kısımlarının çok daha verimli hale gelmesini planlanmaktadır. Bu adım işverenlerin ve iş sağlığı güvenliği profesyonellerinin sorumluluklarını ve risklerini azaltacaktır. Mesleki yeterlilik belgesi alınabilmesi için, MYK tarafından ilgili mesleğin ulusal standardının yayınlanmış olması ve ÇSGB tarafından çıkarılacak tebliğlerde bu mesleğe yer verilmiş olması gerekmektedir. Mesleki yeterlilik belgelendirme standartları sayesinde çalışanlar, yaptıkları işteki tehlikeler, alınması gereken önlemler gibi o meslek ile alakalı her şeyi öğrenebilmektedirler.

 

Özellikle inşaat gibi çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, çalışan ve işveren karşılıklı olarak çıkar sağlamaktadır.

İşveren işinin iyisi olan, belgeli olan, kaliteli iş çıkaran ve iş güvenliği açısından uyarılara uyan bir çalışanla iş yapabilme imkanına sahip olur. Çalışan ise,  belki de hiç iş kazası geçirmeyecek, daha bilinçli bir şekilde işini yapabilecek ve her zaman tercih edilen olabilecek. Eminim ki inşaat sektöründe bu çok önemli bir faktör olacaktır.

Bakmakla usta olunsa, kediler kasap olurdu.

Makeleyi Paylaş:

MAKALE YORUMLARI

    Makaleye Ait Yorum Bulunmamaktadır....

MAKALEYE YORUM YAZIN

  • CAPTCHA security code
  • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.