ANA SAYFA > Yazarlar > Rifat Sait > METAL YORGUNLUĞU

METAL YORGUNLUĞU

RifatSait
Sosyal Medya :
13 Kasım 2017, Pazartesi 7:28
1608 kez okundu

 

 

 

 

Yazımızın başında öncelikle şu tespiti yapmamız gerekiyor. Metal ya da başka bir yorgunluk için hareket yani çalışmak gerekir. Çalışan insan yorulur. Tembelden yorgunluk çıkmaz. Bu yüzden CHP’lilerin metal yorgunluğunu üstlerine alınmamalarını normal buluyorum. Zaten muhatap CHP değildir. AK Partiyi konuşuyor olmamız siyasi tarafgirlik ya da AK Parti militanlığı yapmak değildir. Konumuz AK Parti de değildir. Esas itibariyle Dünya Müslümanlarının en önemli hamisi ve şansı olan Türkiye Cumhuriyetini yöneten siyasi parti olma hasebiyle AK Partiyi konuşuyoruz. Bu yüzden AK Partinin ve AK Partilinin metal yorgunluğunu konuşuyoruz. Bu büyük mesuliyeti alanların metal yorgunu olma lüksleri olamaz. Diğer yandan da AK Partili bazı dostların, Metal Yorgunluğunu bir veba gibi görmemesi gerekir. Yorgunluk normal bir insani özelliktir. Dinlenirsin geçer. Zira AK Partide “Durmak yok yola devam ilkesi” genel kabul görmüş bir ilkedir. İnsan yorulur ve durabilir ama dava, hizmet veya bunların yarışı durmaz. Bu yüzden yorulan insan dillendirilebilir ama AK Partinin yorulma ve durma lüksü olamaz diyoruz. Yorulanlar iner, dinç olanlar biner, AK Parti yoluna devam eder. Zira burada esas olan siyaset ve menfaatler değil hizmetler ve sorumluluklardır.

 

“Biz bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik”

 

Aslında Metal yorgunluğu ayıplanacak bir şey de değildir. Asıl ayıp ve yanlış olan, sözüm meclisten dışarı birilerinin davayı ve bugünkü mevkilere nerden geldiklerini unutmaları, ahde vefasızlık, hainlik, tembellik yapmaları,  güç sarhoşu olmalarıdır. Bir kere her şeyden önce Metal yorgunluğunu bu hastalıklardan ayırmamız gerekiyor. Bazı arkadaşlarımız AK Partinin gerçek dinamosu olan Recep Tayyip Erdoğan faktörünü unutup, ‘ben neymişim be edasına ‘ bürünürse bu metal yorgunluğu değil metil alkol sarhoşluğu gibidir. Dedik ya Sözümüz meclisten dışarı. Ama pay almak isteyen varsa doğrusu engellemeyiz. Birileri de şunu asla unutmayacaklar. Siyasette veya bürokraside bulundukları yerlere geldiler mi getirildiler mi? Kimse geçmişini unutmayacak. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımız: “Biz efendi olmaya değil, milletimize hizmetkâr olmaya geldik” diyecek kadar mütevazı bir dava adamı oluyorsa, bakanlar, milletvekilleri, belediye başkanları, il başkanları, meclis üyeleri, valiler, Milli eğitim müdürler, Genel müdürler, Daire başkanları da böyle olabilmelidirler. Bunu yaparken en önemli özellik ise samimi olmaktır. Metal yorgunluğu göstermelik ve taklit ile doğar, samimiyet ise asla yorulmayan bir güçtür.

 

15 Temmuz gazisinin Metal yorgunluğu için önerisi

 

Geçenlerde İstanbul’da 15 Temmuz gazisi bir kardeşimizi ziyaret ettim. Kendisiyle ilginç bir sohbet ettik. Bu kardeşimiz, AK Parti’nin İstanbul’daki bir ilçenin mahalle temsilcisi. Bu arkadaş eline cep telefonunu almış, her gün sokağa çıkıyor ve ilçesinde gördüğü yanlışlıkların fotoğraflarını çekiyor. Bu resimleri ilçe yönetimine veriyor ve çözüm için istişarelerde bulunuyor. Bu ilçenin Belediyesinin bir müdürü kendisini ofisine davet ediyor. Adeta fırça çeker gibi “Biz bunları biliyoruz, bu fotoğrafları neden çekiyorsun?” diye soruyor. Bu kardeşimiz de “Biliyorsunuz da neden çözüm getirmiyorsunuz” diye soruyor kendisine? Hatta maalesef birileri de bu kardeşimizi engellemeye çalışmışlar ama gazi olduğu için geri çekilmek zorunda kalmışlar. Bu gazimiz bana ilginç bir öneride bulundu: “Sayın Cumhurbaşkanımız Allah razı olsun çok güzel şeyler yapıyor ama bu güzel şeylerin gerçekleşmesi ve devam etmesi için;  il, ilçe, mahallelerde AK Partinin gizli denetim elemanları olmalı, yukarıya bunlar raporlanmalı”  dedi. Gazimiz ısrarla, “Denetim şart, Sayın Cumhurbaşkanımızın yanında farklı davrananlar var, bunlar söz cambazı çok güzel konuşabiliyorlar ve kendilerine çok saygılı, inançlı ve çalışkan bir kişi izlenimi verdiriyorlar. Ama maalesef normal bir vatandaşın önünde de farklı oluyorlar. Bunlar takip edilip yukarıya raporlamalı, hangi konumda olurlarsa olsunlar metal yorgunu olanlar tespit edilmeli,  halka karşı ukala, şımarık, güç sarhoşu olanlar yerine samimi dava insanları getirilmeli, bu ancak denetimle olur “  dedi. Gazimizin bu önerisini sizlerle paylaşmak istedik.

 

Heterojen değil Homojen bir AK Parti

 

Metal yorgunluğuna karşı çok önemli husus ise heterojen değil homojen bir AK Parti oluşturmaktır. Ne demek istediğimizi iki güzel örnekle aşağıda anlatacağım. Ama önce şu hususu açıklamamız lazım. AK Parti bütün Türkiye’ye mal olmuş bütün Türkiye’nin partisidir. AK Parti tek bir gruptur. Bu grubun içinde ayrıca başka farklı gruplar olmaz. Biri daha fazla AK Partili veya imtiyazlı olamaz. Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde ülke menfaatleri doğrultusunda bir dava şuurunda olan, çalışan, mücadele eden samimi AK Partili arkadaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum. Şimdi gelelim örneklerimize…

Hüseyin Besli ve Ömer Özbay’ın birlikte kaleme aldığı “Bir liderin doğuşu “ isimli kitapta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi hayatı anlatılır. Bilmem okudunuz mu? Okumadıysanız mutlaka okuyunuz. Metal yorgunu olanlara da okutunuz. Kitapta Sayın Cumhurbaşkanımızın İstanbul Belediye başkan adayı olduğundaki şu hikâyesi ilginçtir: “…Recep Tayyip Erdoğan o sırada camiden çıkan cemaate selam verir ama selamını alamaz. Tayyip Bey, “Hacı amca, sana Allah’ın selamını verdik, yüzümüze bakmadın. Bir Aleykümselam desen günaha mı girersin?” diyerek hayıflanınca ihtiyar: “Ben ANAP’lıyım” dedi, “Size oy vermem!” Sonra, karşıdan adamın biri seslendi, bizi dükkânına davet etti. Dükkânı birahaneymiş. Başkan, “hay hay, memnuniyetle” dedi. Başkan konuştukça adamlar kendilerinden geçiyor. İki saatte zor çıktık meyhaneden. Kitabın yazarı Hüseyin Besli ilginç bir yorum yapar ve der ki; Yolda giderken, düşündüm de kendi kendime, “Ulan Tahsin” dedim bunca yıldır bu yerlerde dolaşmışız, boşuna uğraşmışız cami avlularında; baksana asıl maden buralarda!” 

 

Bir diğer örnek ise Ateş İlyas Başsoy’un “AKP neden kazanır, CHP nasıl kaybeder” isimli kitabından. Bu kitabı da okumanızı öneririm. İlginç tespitler var. Yazara göre AK Partinin @-45 olan oy potansiyelinin temel çekirdeğini %8 ile Milli Görüş oluşturuyor. Geri kalan kısmı ise ülkedeki farklı gruplar. Hepsini desteği ve gayreti ile AK Parti iktidar oluyor. AK Parti içinde çok büyük mücadele veren gizli kahramanlar var. Kuşkusuz hepsinin bu başarıda payı var. Bunu unutmamak gerek. Hatta onlar karşılıksız çalışan dava adamları. Çalışıyor, gayret ediyor, dua ediyorlar. Sonra sessizce arka plana geçiyorlar. Bize düşen bunları bulup,  ahde vefa olmak. Diğer yandan bir de tabiri caizse AKP’liler var. Çok güzel konuşan laf cambazları. Mücadelenin bittiği yerde kaymağı yemeğe gelenler.

 

AK Partinin ileri gelenleri

 

Sanatçı Cem Yılmaz gösterisi için bir gün Giresun’a gider. Sahneye çıkmadan önce Cem Yılmaz’ı uyarırlar: “Aman Cem bey, sahnenin en önünde Giresun’un ileri gelenleri oturuyor, konuşmanızda dikkatli olun” Cem Yılmaz malzemeyi almıştır. Sahneye çıkar ve en önde oturanlara şöyle der “siz Giresun’un önde gelenlerisiniz, biliyorum, söylediler” sonra arkada oturanları göstererek “siz de geri kalanlarısınız galiba” diyerek ince bir mesaj verir. Partilerde de böyle ileri gelenler olabiliyor. Mesela AK Partiyi tek başına sahiplenip kimseyle paylaşmayanlar. Bu partiyi biz kurduk biz,  temeli biziz diyen heterojen gruplar var.  Sadece onların görüşü geçerli diğerleri önemli değil. Oysa AK Parti bütün Türkiye’nin partisi. Türkü, Kürdü, Arnavut’u, Alevi’si, Sünni’si, Süryani’si ile homojen bir parti.

Bakın size ilginç bir hikâye daha. Darbe girişimin olduğu 15 Temmuz gecesi, tevafukken İstanbul’daydık.  Reisin meydanlara çıkın emrine uyarak İstanbul’da Acıbadem Telekom’un olduğu yere gittik. O gece orada muhtarımızı şehit ettiler. (Allah rahmet eylesin. ) Ben o gece bizzat şahit oldum. Yanımızda sarhoş biri vardı, ayakta zor duruyordu. Bu adamın Reis için geldim diyerek tanklara karşı yürüdüğünü gördüm. Şimdi siz bu sarhoş kardeşimizi dışlayıp, onu o gece evinde korkaklar gibi bekleyenlerle kıyaslar mısınız lütfen. Ya da yukarda Bir liderin doğuşu isimli kitaptan alıntı yaptığım olayda reisin selamını almayan cami cemaatinden hacı amca ile bir birahanedeki insanları kıyaslar mısınız? AK Parti tüm Türkiye’ye mal olmuş homojen bir partidir. Heterojen düşünenler sadece AK Partiyi değil ülkeyi de bölmeye götürebilirler.  Rahmetli Üstat Necip Fazıl’ın o güzelim şiirlerinden birinde şöyle der: “Allah’ın on pulunu bekleye dursun on kul; Bir kişiye tam dokuz, dokuz kişiye bir pul” Allaha şükürler olsun ki reis var. Sayın Cumhurbaşkanımız bu yanlış taksime izin vermeyecektir. Türkiye için son derece önemli bir tarih olan 2019 Başkanlık seçimleri öncesi bir olmamız birlik içinde çok çalışmamız gerekecek. 

 

Rifat Sait

24.Dönem İzmir milletvekili

BASAM (Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi) Başkanı


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler

20.05.2020 Siyasi mutabakat erdemliktir

10.05.2020 Rakamlar yalan söylemez Ama doğru olanı kullanırsanız

04.05.2020 Devlet ve milletin zor sınavı

19.04.2020 YEREL VE BÖLGESEL MEDYA ALARM VERİYOR ACİLEN DESTEKLENMELİDİR

14.04.2020 Hadi artık, olumlu olalım

23.03.2020 Neler gördük neler

22.03.2020 2020 ve Astroloji

02.03.2020 Suriye’den Balkanlara

09.02.2020 Peki, ama yarın sahaya kim çıkacak?

08.02.2020 KOSOVA

27.01.2020 Deprem’de kehanetler ve erken teşhis değil ....

08.01.2020 AK Parti’ye en büyük zararı veren nedir, biliyor musunuz?

01.01.2020 2020’nin ilk makalesi

16.12.2019 Bir dahaki sefere kazanmak için bilinmesi gereken 2 şey

04.12.2019 Cahil misin be adam!

18.11.2019 Balkanlarda ve Ortadoğu’da....

10.11.2019 Sigaranın sağlık ve siyasi yönden zararları

28.10.2019 Düşmanlarla diplomasi

14.10.2019 BASIN AÇIKLAMASINA DAVET

23.09.2019 Balkanlar’da bizim olmamız lazım

09.09.2019 Türk Diplomasisinin Soft Power’ları

10.08.2019 Susurluk ayranını özleyeceğim

04.08.2019 Doğruları söyle (yeme) mek

02.08.2019 SİYASETTE ÖMER (RA) GİBİ HARBİ VE HASBİ OLMAK

24.06.2019 Balkanlar yine karışık

27.05.2019 ABD, TÜRKİYE’Yİ ABLUKAYA MI ALIYOR?

17.05.2019 İstanbul Seçimleri üzerine manifesto

11.05.2019 Erken Seçim olur mu?

22.04.2019 Tünelden önceki son çıkış

11.03.2019 Güle güle Yusuf Sait

05.02.2019 Önce iğneyi kendine sonra çuvaldızı başkasına

17.01.2019 MHP ile ittifak tamam, diğerleri ile ne zaman?

02.12.2018 KOSOVA’DAN İZLENİMLER

15.11.2018 AK Parti ve Balkan seçmenlerinin üç farklı ilde üç farklı tercihi: “İzmir, İstanbul ve Bursa “

14.11.2018 Siyasette "Demografik Mukarenet" olmazsa kaybedebilirsiniz

30.10.2018 TÜRK EKONOMİSİ İÇİN FIRSAT: “BALKAN PAZARI”

23.10.2018 CHP’nin kesinleşen HDP ile ittifakına karşı, AK Parti’de Balkan ittifakının şimdi tam zamanıdır

09.10.2018 SORULAR VE CEVAPLAR

21.09.2018 Siyasi kefaletin bedeli

17.09.2018 Yanlış yerel, Erken genel

25.08.2018 AK PARTİ AÇISINDAN YEREL SEÇİM ANALİZİ VE İZMİR’İN DURUMU

12.08.2018 Bu savaşa hazır mıyız?

18.07.2018 HER ŞERDE BİR HAYIR VARDIR

14.07.2018 TAYYİP BEYİN SÖYLEDİKLERİNİ ŞÖYLE ANLADIM

01.07.2018 Zafer’in mesajını almak ve uygulamak

12.06.2018 En son kritik seçim uyarıları

07.05.2018 24 Haziran seçimlerinde iki farklı sonuç olabilir mi?

30.04.2018 CUMHURBAŞKANIMIZIN MESAJLARINI ALIYOR MUYUZ?

21.04.2018 Türkiye-Rusya arasındaki sıcak ilişkiler

09.04.2018 Feto’nun Balkanlardaki durumu ve Kosova örneği

26.02.2018 Yunanistan'a dikkat etmek

12.02.2018 Düğün gecesi ağlanır mı?

06.02.2018 Trump’ın kondisyonu yeter mi?

29.01.2018 Bütün bunlar gerçek mi, yoksa kıyamet mi geliyor?

21.01.2018 Türkiye’nin müdafaadan taarruz stratejisine geçişi

15.01.2018 2019'un farkında mısınız?

09.01.2018 Kosova’nın ilacı Türkiye’dir

25.12.2017 Cumhurbaşkanımızı halkın sevgisinden korumak

11.12.2017 Lozan’ın Yunanistan tarafı ve Balkan paradoksu

22.11.2017 “Srebrenisa canavarı Mladiç de sözde intihar mı edecek yoksa gerçek cezasını çekecek mi?”

20.11.2017 Senaryolar ve Erdoğan’dan şüphelenmek

29.10.2017 En iyisi varken

26.10.2017 Balkan muhacirlerini kazanmak

01.10.2017 100 yıl önce Balkanlar 100 yıl sonra Orta Doğu

23.09.2017 Korkusuz ve çıkarsız sevmek doğruları söyleyebilmekten geçer

11.09.2017 Yaklaşan Kıyametin ortasındaki Türkiye


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor