ANA SAYFA > Yazarlar > Rifat Sait > Feto’nun Balkanlardaki durumu ve Kosova örneği

Feto’nun Balkanlardaki durumu ve Kosova örneği

RifatSait
Sosyal Medya :
09 Nisan 2018, Pazartesi 15:51
1152 kez okundu

 

 

 

 

 

Bu makaleyi uzun süredir yazmak istiyordum. Kosova’daki Feto terör örgütünün altı üyesi MİT tarafından paketlenip, Türkiye’ye kargo edilince yazmak zaruret oldu. Zira ülkemiz aleyhine Kosova başta olmak üzere Balkanlarda ciddi olumsuz algılar oluşturmaya başladılar. Özeleştiri yapacağım, zira bunda ben dâhil hepimizin suçu var. Neden mi? Bakın anlatayım. Feto terör örgütü mensupları, 15 Temmuz’da tüm dünyada suç sayılacak olan bir eylemle ülkemizde darbe girişiminde bulundular. Böylece,  demokrasi ayaklar altına alınarak halk tarafından seçilmişlerin yok edilmesi amaçlanıyordu. Üstelik bu caniler yine tüm dünyada suç olan cinayet faalini işleyerek 250 vatandaşımızı şahit ettiler, çok daha fazlasını yaraladılar. Ülkeye korku ve endişe saldılar. Dünyada hiçbir örneği olmayan bir şekilde halkın seçtiği vekillerin bulunduğu meclise (TBMM) bomba attılar. Bu ülkenin vatandaşlarının vergileriyle alınan tanklar ve uçaklarla yine bu ülkenin vatandaşlarına, çoluk çocuk demeden ateş açtılar, bomba attılar. Bütün bunlar dünyanın neresinde olursanız olun ağır ceza gerektiren suçlardır. Bu eylemleri ABD’de yaparsanız idamla yargılanırsınız. Balkanlarda, örneğin Kosova’da yaparsanız en ağır şekilde cezalandırılırsınız. Zira geçenlerde Kosova meclisinde üstelik kendi milletvekillerinin (VETVENDOSJE partisi) attığı gaz bombasına bile tahammül edemeyip, bu milletvekillerini hapse atan Kosova devleti değil miydi? Meclisine gaz bombası atan kendi milletvekillerine bile tahammül edemeyip cezalandıran Kosova, bu durumda ne kadar haklıysa dost ve kardeşi olan Türkiye’nin Millet meclisine bomba atan terör örgütü mensuplarını Türkiye’ye verilmesinde tepki gösterilmesinde o derece haksızdır. ABD’de İkiz kuleleri vuran teröristleri, ülkesinin binlerce kilometre ötesinde Ortadoğu ve Afrika’da cezalandırmaya kalkan, bunun için Guantanamo askeri ceza ve işkence evlerini kuran ABD’ye laf edebilen oldu mu? Bu hep böyledir zaten, şimdi de Suriye’de Esat kendi insanlarını üstelik kimyasal silahlarla vurup öldürüyor, İsrail barışçı gösteri yapan Filistinlilerin üzerine ateş açıyor, BM Hollanda askerlerinin koruması ve güvencesi altındaki masum ve silahsız Boşnak siviller, Sırplara teslim edilip bir gecede 8 Binden fazlası şehit ediliyor, ses yok. Türkiye, ülkesinde açıkça cinayet işleyen terör grubu üyelerini paketleyince ayağa kalkılıyor. Bir yerde bir eksiklik var, hem de çok büyük eksiklik.

 

Yurtdışında FETO’yu deşifre edemedik: “ Hoca değil terörist başı”

Ülkemizde hemen hemen herkesin ( hala gizli kalmış bazı kripto münafıklar ve de onların siyasi yandaşları hariç)  Fetocu teröristler için besledikleri duygular aynıdır. Türk milleti onlardan nefret eder ve en ağır şekilde cezalandırılmalarını isterler. Çünkü onlar teröristtir. Oysa yurt dışında ve özellikle Balkanlarda durum böyle değildir. Hatta maalesef ve maalesef , Feto denilen terörist başını tabirimi bağışlayın oralarda hala “Hoca” !!!  Olarak görüp saygı duyan zihinsel engelliler var. Bu size garip gelebilir ama gidin Balkanlara araştırın, maalesef bu saçma gerçekle karşılaşacaksınız. Mesela Arnavutluk,  adeta merkezleri gibidir. Keza Kosova. Hiçbir şey olmamış gibi okulları ve kurumları aynen devam ediyor, dahası maalesef saygı görüyorlar. Türkiye’deki vatandaşlarımız bunu anlayamayabilir ve çok ta kızabilir. Ama gerçek durum böyledir. Neden mi?

 

Kosova’nın bağımsızlığında Türkiye’nin emeği büyüktür

Bunun iki önemli nedeni var. Birincisi yurt dışında ABD’nin etkinliği, ikincisi bizim yurt dışındaki etkisizliğimiz. Amerika’nın ve Avrupa’nın Balkanlarda aleyhimize yaptığı algıya karşı biz maalesef karşı atakta bulunamadık. Hatta daha da kötüsü Türkiye’de bile son zamanlarda FETO ile mücadele tam istenildiği gibi değil.  Sayın Cumhurbaşkanımız yalnız kalıyorum derken acaba bunları mı kastediyor? Neyse biz yine yurtdışına ve özellikle Kosova’ya dönelim. Kosova’da ilginç bir durum var.  Müsaadenizle açıklayalım. Birinci konu ABD’nin Kosova’da etkin olması.  Bu durum 1999 yılında başladı.  Yani, 24 Mart’tan, 10 Haziran 1999’a kadar 77 gün süren NATO’nun hava operasyonu, Sırpların çekilmeyi kabul etmesi ve Uluslararası güçlerin (KFOR) Kosova’ya girme emri alması üzerine sona erdi. İki gün sonra II. Dünya Savaşı’ndan bu yana Avrupa’da gerçekleştirilen en geniş çaplı bir kara harekâtıyla NATO birlikleri 12 Haziran’da Kosova’ya girdi ve Amerika, Birleşmiş Milletler kisvesi altında, Kosova’da bağımsızlık hülyasının arkasına gizlenerek bölgeyi kontrolü altına aldı. Önceleri Fransız uçaklarının bilinçli olarak Sırp mevzilerini ıskalaması sonucu beklenen başarı gecikmişti. Fakat daha sonra İtalya’dan kalkan Türk ve ABD jetleri  (özellikle de Türk jetleri) Sırp mevzilerini yerle bir edince Sırplar Kosova’dan defolup gittiler. Ancak her zaman olduğu gibi yine aynı tarihi hatayı yaptık. Geçenlerde Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı konuşmada önemli bir tespiti vardı. Sayın Cumhurbaşkanımız, Savaş meydanlarında kazandığımız zaferleri yazıya dökmekte aynı şekilde başarılı değiliz, demişti. Nitekim esasen Türk jetlerinin vurduğu ve kaçırdığı Sırpların sonucunda Kosova’nın kazandığı bağımsızlık tek başına ABD’ye mal edildi. Bu yüzden Kosovalılar ABD’ye büyük minnet borcunu üstlendiler.

 

Kosova’ya kendimizi ve Amerika’yı bir türlü anlatamadık

Oysa Türkiye’nin yaptıklarını bilemediler. Çünkü anlatamadık. Üstelik Kosova’nın bağımsızlığını Afganistan’dan sonra saat farkı ile ikinci sırada tanıyan Türkiye’yi de Kosova’ya anlatamadık. Türkiye’nin Kosova’ya bütün bu desteği kardeşi olduğu için yaptığını, Amerika’nın ise çıkarları doğrultusunda yaptığını bir türlü anlatamadık. Keza, hemen akabinde Kosova’nın Ferizaj kentine ABD’nin Avrupa’daki en büyük askeri üssü Bon Stell’i yaptığını gördük ama bunu Kosova’ya anlatamadık. Amerika’nın, Kosova’daki Uranyum madenleri ile ilgilendiğini ve bu yüzden Kosova’da son yıllarda kanser vakalarının arttığını Arnavut kardeşlerimize anlatamadık. Şimdi sözüm ona kurtarıcı gözüyle bakılan ABD, Kosova’da kendi taşeronu olan Feto terör örgütü mensuplarını koruyor. Kosovalılar da bilmeden buna destek verebiliyor. Öyle bir algı oluşturuyorlar ki; bize karşı Kosova’daki Arnavutlar üzerinde etkili oluyorlar.

 

Yurtdışındaki kurumlarımıza büyük görev düşüyor

Bizim Balkanlarda hizmet veren çok önemli kurumlarımız var. Dışişleri, TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, Maarif vakfı, TRT, Diyanet, Ekonomi Bakanlığı gibi. Yurtdışı Türkler Başkanlığımız da oralarda olmasa da Ankara’dan önemli hizmetler veriyor. Bu yüzden hükümetimize çok teşekkür ediyorum. Ancak hep söylüyoruz, Balkanlarda hizmet veren bu kurumlarımızda görev yapan arkadaşlarımız çok dikkatli seçilmelidir. Her birini tenzih ediyorum ama falanca bir gurup veya cemaatin bireyleri yerine, devletin içinden,  Balkanları iyi bilen, Balkanların sosyolojik yapısını tanıyan ve ona göre hareket eden, baskıcı ve ön yargılı bir zihniyetle değil, istişare ile hareket edecek, hizmet etmeye sevdalı,  Balkan dillerini bilen arkadaşlarımız buralarda görevlendirilmeli. Mesela geçenlerde yukardan bir referans ile Balkanlara görevlendirilen bir arkadaşımız, amirine gidip kaç para maaş alacağını, kendisine araba tahsis edilip edilmeyeceğini sormuş. İşte böyle bir arkadaşın oralarda Feto ile mücadelesi mümkün değil. Arnavutları tanımayan bir kişi Arnavutluk’ta veya Kosova’da, Boşnakları tanımayan bir kişi Bosna veya Sancak’ta, Bulgaristan Türklerini ve Pomakları tanımayan bir kişi Bulgaristan’da ya da Makedonya Türklerini, Arnavutları ve Torbeşleri tanımayan biri Makedonya’da ne kadar etkili olabilir? Hepsi İngilizce bilsinler ama Arnavutça, Boşnakça, Pomakça, Bulgarca, Makedonca da bilsinler be yahu. Bu arkadaşlarımız lütfen FETO’yu detaylı olarak Arnavutlara, Boşnaklara, Torbeşlere, Pomaklara anlatsınlar.

 

Türkiye ve Kosova ebedi kardeştir

Kosovalı bazı arkadaşlarımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın Kosova ile ilgili konuşmasından dolayı bize tepki yazıları yazmışlar. Kosova’dan gelen üç önemli eleştiri var. Bir tanesi diyor ki, “evet Türkiye bize yardım yaptı ama neden yüzümüze vuruyor? ” Bir diğeri Türkiye kendini Osmanlı gibi görüp bizi eyaleti gibi mi görüyor? Üçüncü eleştiri ise; “Tamam FETO’cuları paketlediniz, ama bunu neden dünyaya duyurdunuz, keşke gizli kalsaydı” Diye sormuş.  Haklı veya haksız tüm eleştirilerin düzgün bir şekilde Kosovalılara açıklanması gerekiyor. Yurtdışında özellikle Balkan ülkelerinde görevli arkadaşlarımız lütfen Dünya’da hiçbir ülkenin yapamadığı kadar yardım ve hizmeti Balkanlara götüren Türkiye’nin, ülkesine vahşice ve sinsice saldıran hain Feto terör örgütünün Balkanlarda böyle rahat hareket etmesinden duyduğu üzüntüyü onlara iyi anlatabilmeli. Zira bu kadar destek ve hizmetten sonra vefasızlık yapmaları bizleri hakikaten üzüyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın Kosova başbakanına tepkisi de bu yüzdendir.  Yoksa babası Kosova’dan göç etmiş bir kardeşiniz olarak dostumuz Kosova’yı seviyoruz ve Türkiye’nin kardeşi ve stratejik ortağı olarak görüyoruz. Kimse iki kardeş ülkenin arasını açamaz. Türkiye ve Kosova, 600 yıllık tarihi geçmişi olan, akrabalık derecesinde kardeştir. İnşallah bu ebediyete kadar devam edecektir. Yeter ki; olanları iyi anlatabilelim, olumsuz algılara müsaade etmeyelim. İnşallah Kosova da Arnavutluk ta bu FETO teröristlerinden bir an önce sıyrılıp, kurtulacaklardır.

 

Rifat Sait

24.Dönem İzmir milletvekili

BASAM (Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi) Başkanı


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler

20.05.2020 Siyasi mutabakat erdemliktir

10.05.2020 Rakamlar yalan söylemez Ama doğru olanı kullanırsanız

04.05.2020 Devlet ve milletin zor sınavı

19.04.2020 YEREL VE BÖLGESEL MEDYA ALARM VERİYOR ACİLEN DESTEKLENMELİDİR

14.04.2020 Hadi artık, olumlu olalım

23.03.2020 Neler gördük neler

22.03.2020 2020 ve Astroloji

02.03.2020 Suriye’den Balkanlara

09.02.2020 Peki, ama yarın sahaya kim çıkacak?

08.02.2020 KOSOVA

27.01.2020 Deprem’de kehanetler ve erken teşhis değil ....

08.01.2020 AK Parti’ye en büyük zararı veren nedir, biliyor musunuz?

01.01.2020 2020’nin ilk makalesi

16.12.2019 Bir dahaki sefere kazanmak için bilinmesi gereken 2 şey

04.12.2019 Cahil misin be adam!

18.11.2019 Balkanlarda ve Ortadoğu’da....

10.11.2019 Sigaranın sağlık ve siyasi yönden zararları

28.10.2019 Düşmanlarla diplomasi

14.10.2019 BASIN AÇIKLAMASINA DAVET

23.09.2019 Balkanlar’da bizim olmamız lazım

09.09.2019 Türk Diplomasisinin Soft Power’ları

10.08.2019 Susurluk ayranını özleyeceğim

04.08.2019 Doğruları söyle (yeme) mek

02.08.2019 SİYASETTE ÖMER (RA) GİBİ HARBİ VE HASBİ OLMAK

24.06.2019 Balkanlar yine karışık

27.05.2019 ABD, TÜRKİYE’Yİ ABLUKAYA MI ALIYOR?

17.05.2019 İstanbul Seçimleri üzerine manifesto

11.05.2019 Erken Seçim olur mu?

22.04.2019 Tünelden önceki son çıkış

11.03.2019 Güle güle Yusuf Sait

05.02.2019 Önce iğneyi kendine sonra çuvaldızı başkasına

17.01.2019 MHP ile ittifak tamam, diğerleri ile ne zaman?

02.12.2018 KOSOVA’DAN İZLENİMLER

15.11.2018 AK Parti ve Balkan seçmenlerinin üç farklı ilde üç farklı tercihi: “İzmir, İstanbul ve Bursa “

14.11.2018 Siyasette "Demografik Mukarenet" olmazsa kaybedebilirsiniz

30.10.2018 TÜRK EKONOMİSİ İÇİN FIRSAT: “BALKAN PAZARI”

23.10.2018 CHP’nin kesinleşen HDP ile ittifakına karşı, AK Parti’de Balkan ittifakının şimdi tam zamanıdır

09.10.2018 SORULAR VE CEVAPLAR

21.09.2018 Siyasi kefaletin bedeli

17.09.2018 Yanlış yerel, Erken genel

25.08.2018 AK PARTİ AÇISINDAN YEREL SEÇİM ANALİZİ VE İZMİR’İN DURUMU

12.08.2018 Bu savaşa hazır mıyız?

18.07.2018 HER ŞERDE BİR HAYIR VARDIR

14.07.2018 TAYYİP BEYİN SÖYLEDİKLERİNİ ŞÖYLE ANLADIM

01.07.2018 Zafer’in mesajını almak ve uygulamak

12.06.2018 En son kritik seçim uyarıları

07.05.2018 24 Haziran seçimlerinde iki farklı sonuç olabilir mi?

30.04.2018 CUMHURBAŞKANIMIZIN MESAJLARINI ALIYOR MUYUZ?

21.04.2018 Türkiye-Rusya arasındaki sıcak ilişkiler

26.02.2018 Yunanistan'a dikkat etmek

12.02.2018 Düğün gecesi ağlanır mı?

06.02.2018 Trump’ın kondisyonu yeter mi?

29.01.2018 Bütün bunlar gerçek mi, yoksa kıyamet mi geliyor?

21.01.2018 Türkiye’nin müdafaadan taarruz stratejisine geçişi

15.01.2018 2019'un farkında mısınız?

09.01.2018 Kosova’nın ilacı Türkiye’dir

25.12.2017 Cumhurbaşkanımızı halkın sevgisinden korumak

11.12.2017 Lozan’ın Yunanistan tarafı ve Balkan paradoksu

22.11.2017 “Srebrenisa canavarı Mladiç de sözde intihar mı edecek yoksa gerçek cezasını çekecek mi?”

20.11.2017 Senaryolar ve Erdoğan’dan şüphelenmek

13.11.2017 METAL YORGUNLUĞU

29.10.2017 En iyisi varken

26.10.2017 Balkan muhacirlerini kazanmak

01.10.2017 100 yıl önce Balkanlar 100 yıl sonra Orta Doğu

23.09.2017 Korkusuz ve çıkarsız sevmek doğruları söyleyebilmekten geçer

11.09.2017 Yaklaşan Kıyametin ortasındaki Türkiye


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor