ANA SAYFA > Yazarlar > Rifat Sait > En son kritik seçim uyarıları

En son kritik seçim uyarıları

RifatSait
Sosyal Medya :
12 Haziran 2018, Salı 21:21
1099 kez okundu

 

 

 

 

 

Rifat Sait

24.Dönem İzmir milletvekili

BASAM (Balkan Stratejik Araştırmalar Merkezi) Başkanı

 

24 Haziran için artık son 100 metre. Atletizm diliyle artık depara kalkma zamanı. Kim ne derse desin, bu seçim, ilk kez olması, yapılışı, şekli, şemali, sonuçları itibariyle hem çok farklı, hem çok kritik hem de 0 garantisi olmayan, bilinmeyeni ve merak edileni oldukça çok olan bir yarış. Bu seçimlerde herkesin merak ettiği bazı konular var.  Örneğin Hadep’in barajı aşıp aşmayacağı, MHP oylarının son durumu, İP ’nin nerede olduğu, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turda sonuçlanıp sonuçlanmayacağı, Cumhurbaşkanlığı ile Parlamento sonuçlarının paralellik  (uyum) sağlayıp sağlayamayacağı, seçim sonuçlarının tekrar bir seçim şıkkını doğurup doğurmayacağı, seçim sonunda Türkiye’nin kendi iç durumu ile dış dünya ile ilişkileri… Aslında herkes iyi biliyor ki; AK Parti açık ara önde ama kazanmak için yine AK Parti’nin getirdiği sistem olan P+1 gerekiyor. Ayrıca herkes biliyor ki; Cumhurbaşkanlığı seçimini büyük bir ihtimalle Recep Tayyip Erdoğan hem de ilk turda kazanır. Böyle bir sonuç Türkiye’de istikrarı da beraberinde getirir. Ancak futbola benzeyen siyasette de top yuvarlak ve 0 diye bir şey yok. Özellikle de birileri sürprizi seviyor ve istiyorsa. O birileri, yani içerdeki siyasi birlik dediğimiz CHP+İP+SP ve eğer ikinci tur olursa hatta Hadep ve dışardaki birlik yani ABD, AB, İsrail, Feto, Daeş, PKK gibi unsurlar var.

Siyasi münafıklar

Yukarıda saydığım unsurların dışında aslında pek bahsedilmeyen gizli ve sinsi bir gücü daha ilave edeceğim. Siyasi münafıklar dediğim bu grup  çok tehlikeli. Bunlardan bir kısmı AK Parti içinde AK Partili gibi görünen ama öyle olmayan namı değer AKP’liler. Bunlardan teşkilat içinde ve Bürokraside bir miktar var. Ayrıca maalesef bir miktar güç zehirlenmesi yaşayan şımarmış insanlar da var. Bunlar Reisin yanında bukalemun gibi olup gerçek yüzlerini göstermiyorlar. Tabi birde hala gizli kalmış kripto Fetocular var. Aşağıdaki son uyarılarımın büyük bir bölümü bunlar ve bunların getireceği zararlardan etkilenen küskünler ve gönlü kırılanlar için olacak. Yukarıda bahsettiğim Siyasi münafıklar, güç zehirlenmesi yaşayanlar ve kripto Fetocular derinlerde gizleniyor ve kendilerini açık etmiyorlar. Bunların takip ve tespit edileceği bir sistem kurulmalı.  Acilen.

Kararsızların (Gri) oyların çokluğu

Bu seçimler farklı. Zira normal bir yarışın olmadığı, tüm rakiplerinizin size karşı birleştiği bir mücadele hatta daha da ötesi siyah-beyaz gibi bir kavga durumu. Esas kritik olan konu ise kararsızların (Gri oyların) çokluğu. Tahminlere göre dolaylarındalar. Belki de daha fazla. Naçizane tahminimize göre öncekilerden çok daha fazla kararsız seçmenin olduğu bir seçim yaşayacağız. Seçim sonunda oy kullanmayanların ve boş veya geçersiz oy kullananların sayısına bakmak lazım. Bildiklerin değil ama bilmediklerin tehlikedir. Yani belirsiz olan tehlikedir. Sürpriz heyecandır ama bazen iyi bazen kötüdür. Birileri kaybetmeye alışık olabilir. Onlar yine kaybetseler hiç bir şey değişmez. Ancak biri kaybettiğinde eğer Türkiye kaybediyorsa bu çok ama çok kötüdür. İşte bu yüzden hep kritik işte bu yüzden hep çok önemli diyoruz ya. Cümlelerimizi lütfen klasik ve sıradan uyarı gibi almayın. Dikkate alanlar için işte son uyarılar:

Samimi olmak

Lütfen samimi olun. Vatandaşla konuşurken, dokunurken, dinlerken samimi olun. Onlar sizi çok iyi anlıyor ve takip ediyorlar. Gözlerimi kaparım vazifemi yaparım ya da laf olsun torba dolsun diye değil, gerçekten severek ve gerçekten saygı duyarak siyasetinizi yapın. En önemlisi bunu rakiplerinize ve sizin gibi düşünmeyenlere de yapın. Sadece meydanlardaki insanlara iftar vererek ve selfi çekerek değil, evlerine çekilmiş sessiz insanları bulun ve onlarla konuşun ve ikna edin.

Küskünler ve dargınlar

Küskünlere ve dargınlara dikkat edin. Laf olsun diye vefa yemekleri verip masraf yapmayın. Bakın altını çizerek söylüyorum, ciddi sayıda küskün ve dargın var. Daha zaman varken bunların gönlünü alın. Bunu sadece oy için yapmayın. Allah rızası için yapın. Zira birinin gönlünü kırdıysanız, Zülfikar’ı incittiyseniz eğer,  artık muhteşem şeyler de yapsanız kar etmez. Kırılan gönüller mutlaka tamir edilmeli. Bakınız Satış Pazarlama’dan size önemli bir bilgi vereyim. Mevcut müşteriyi korumak, yeni müşteri kazanmaktan daha kolaydır, mevcudu kaybedip yeni müşteriler aramak daha maliyetlidir.

Son bir atak, son bir dokunuş

Bu son 100 metrede ses getirici dokunuşlara ihtiyaç olabilir. Rahmetli Özal’ın çikolata örneği gibi. Vatandaş yeni bir çikolata benzeri yeni bir sürpriz müjde veya final bekleyebilir. Ya da Rahmetli Ecevit örneğinde olduğu gibi, DSP geride olduğu halde son anda terörist başı Apo’nun paketlenip Türkiye’ye teslim edilmesiyle seçimi kazanmıştı. Bakın size bir hatıramı anlatayım. Arnavutluk seçime gidiyordu. O günkü mevcut başbakan Salih Berişa gerideydi. Ben de o tarihte Parlamentolar arası Türkiye-Arnavutluk dostluk grubu başkanıydım. O tarihte Milli Savunma Bakanımız şimdiki Milli Eğitim Bakanımız Sayın İsmet Yılmaz ile birlikte Arnavutluk’a gittik. Dönemin Arnavutluk Başbakanı Salih Berişa bizden ilginç bir şey istemişti. Mezarı Türkiye’de olan Şemsettin Sami (Sami Fraşeri) ile Osmanlı Döneminde kafası kesilerek idam edilen Tepedelenli Ali paşa’nın kellesini. Bu iki zat Arnavut kökenli ve bizde olduğu kadar Arnavutluk’ta da ünlü ve değer gören kişilerdi. Salih Berişa’nın bu talebi red edildi. Berişa seçimleri sanırım 2-3 puanla kaybetti. İstedikleri verilseydi kazanır mıydı bilemem ama bir önceki seçimlerde Türk şirketi tarafından yapılan Kosova- Arnavutluk otoban yolunun açılışına Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan bizzat giderek kurdeleyi birlikte kesmişlerdi. Hatta dönemin Kosova Başbakanı şimdi Cumhurbaşkanı Sayın Haşim Taçi de katılmıştı. Sali Berişa,  bu seçimleri sanırım 2 puan gibi küçük bir farkla kazanmıştı. İşte son 100 metrede böyle küçük dokunuşlar gerekiyor. Mesela, terörist Karayılan’ın paketlenip bir gece Kandilden alınıp Türkiye’ye getirilmesi gibi.

Türk insanı mazlumu sever

Türk insanı mazlumu sever. Muhalefetin Türkiye’ye sığınan Suriyeli mültecileri geriye göndereceğiz demesi, Türk insanına iyi anlatılmalı. Onlar Suriye’ye dönerlerse başlarına neler geleceği detaylıca anlatılmalı.  Yine CHP döneminde Türkiye’ye sığınan Azeri kardeşlerimizin, bizi iade etmeyin Ruslar bizi kurşuna dizer, ille de teslim edecekseniz siz bizi vurun şeklindeki yalvarmalarına rağmen onları Koraltan köprüsünde Ruslara teslim edip, idam edilişlerini seyreden zihniyetin aynı olduğu anlatılmalı.

Bürokratlara dikkat

Bürokratların, korumaların, özel kalemlerin vatandaşa tavırları şimdi ve her zaman nazik ve saygılı olmalı. Buna çok dikkat edilmeli. Son günlerde az da olsa bazı hoş olmayan şeylere şahit olup, kendilerini hemen uyarıyoruz. Ama konuda yukarıya daha fazla iş düşüyor. Bu millet vefalıdır,  bu millete hizmet ettikçe seni destekler, oyunu verir, böylece milletvekili,  Cumhurbaşkanı çıkar. Daha sonra o siyasi irade vatandaşa hizmet versin diye makamlara atamalar yapar. Ama onlar, yanlış şeyler yaparsa vatandaş da o yanlışları siyasi iradeye mal eder, tepki gösterir, oy vermez, unutmamak gerekir ki;  siyasi irade kaybedince makam da kaybeder, gider. Bu kendi bindiği dalı kesmek gibidir.

Büyük projeler yerine vatandaş kendi cebine bakar

Büyük projeler kuşkusuz çok etkili olabilir. Ama vatandaş kişisel ve bölgesel sorunlarına da çare istiyor. Vatandaş, cebine, mahallesine, sokağına, ailesine, hemşerilerine ne verildiğine bakıyor. Bunlar da masaya yatırılmalı ve mümkün mertebe çözülmeli. Bazı mikro vaatler ve müjdeler makrolardan şu dönemde daha etkili olabilir.

 

Rakibi hiç muhatap alma, eleştirme ve kötüleme

Satış Pazarlama’da bir diğer kural, rakibi küçük görme ve kötüleme. Gerekirse muhatap dahi alma.  Sen kendinden bahset, rakibinde olmayan kendi özelliklerinden bahset ki zaten bu özellikler sen de oldukça fazla. Millet mukayeseyi yapar. Muhatap aldığın rakibin seninle aynı konuma geldiğini hissederek şımarabilir. Tek rakibin sensin. Pazarlamada böyle bilinir.

Son olarak unutulmaması gereken Balkanlar

Burada yeri gelmişken Türkiye’de önemli bir siyasi potansiyel olan Balkan göçmenleri asla unutulmamalı. Vekil adaylıkları konusunda olmasa da farklı diğer yerlerde görev almalı ve onlara destek verilmeli. Özellikle İstanbul, İzmir, Bursa, Manisa, Aydın, Edirne gibi illerimize dikkat. Buralarda sürpriz yaşanmaması gerekir.  Balkanların, dışlanmadığını göstermek gerekir. Zira Meral Akşener ve Muharrem İnce, her ikisi de Balkanlı ve bunu siyasi alanda zaman zaman kullanıyorlar. Elveda Rumeli değil, seninleyiz Evladı Fatihan demek çok önemli.


PAYLAŞ

Yazara Ait Diğer Makaleler

20.05.2020 Siyasi mutabakat erdemliktir

10.05.2020 Rakamlar yalan söylemez Ama doğru olanı kullanırsanız

04.05.2020 Devlet ve milletin zor sınavı

19.04.2020 YEREL VE BÖLGESEL MEDYA ALARM VERİYOR ACİLEN DESTEKLENMELİDİR

14.04.2020 Hadi artık, olumlu olalım

23.03.2020 Neler gördük neler

22.03.2020 2020 ve Astroloji

02.03.2020 Suriye’den Balkanlara

09.02.2020 Peki, ama yarın sahaya kim çıkacak?

08.02.2020 KOSOVA

27.01.2020 Deprem’de kehanetler ve erken teşhis değil ....

08.01.2020 AK Parti’ye en büyük zararı veren nedir, biliyor musunuz?

01.01.2020 2020’nin ilk makalesi

16.12.2019 Bir dahaki sefere kazanmak için bilinmesi gereken 2 şey

04.12.2019 Cahil misin be adam!

18.11.2019 Balkanlarda ve Ortadoğu’da....

10.11.2019 Sigaranın sağlık ve siyasi yönden zararları

28.10.2019 Düşmanlarla diplomasi

14.10.2019 BASIN AÇIKLAMASINA DAVET

23.09.2019 Balkanlar’da bizim olmamız lazım

09.09.2019 Türk Diplomasisinin Soft Power’ları

10.08.2019 Susurluk ayranını özleyeceğim

04.08.2019 Doğruları söyle (yeme) mek

02.08.2019 SİYASETTE ÖMER (RA) GİBİ HARBİ VE HASBİ OLMAK

24.06.2019 Balkanlar yine karışık

27.05.2019 ABD, TÜRKİYE’Yİ ABLUKAYA MI ALIYOR?

17.05.2019 İstanbul Seçimleri üzerine manifesto

11.05.2019 Erken Seçim olur mu?

22.04.2019 Tünelden önceki son çıkış

11.03.2019 Güle güle Yusuf Sait

05.02.2019 Önce iğneyi kendine sonra çuvaldızı başkasına

17.01.2019 MHP ile ittifak tamam, diğerleri ile ne zaman?

02.12.2018 KOSOVA’DAN İZLENİMLER

15.11.2018 AK Parti ve Balkan seçmenlerinin üç farklı ilde üç farklı tercihi: “İzmir, İstanbul ve Bursa “

14.11.2018 Siyasette "Demografik Mukarenet" olmazsa kaybedebilirsiniz

30.10.2018 TÜRK EKONOMİSİ İÇİN FIRSAT: “BALKAN PAZARI”

23.10.2018 CHP’nin kesinleşen HDP ile ittifakına karşı, AK Parti’de Balkan ittifakının şimdi tam zamanıdır

09.10.2018 SORULAR VE CEVAPLAR

21.09.2018 Siyasi kefaletin bedeli

17.09.2018 Yanlış yerel, Erken genel

25.08.2018 AK PARTİ AÇISINDAN YEREL SEÇİM ANALİZİ VE İZMİR’İN DURUMU

12.08.2018 Bu savaşa hazır mıyız?

18.07.2018 HER ŞERDE BİR HAYIR VARDIR

14.07.2018 TAYYİP BEYİN SÖYLEDİKLERİNİ ŞÖYLE ANLADIM

01.07.2018 Zafer’in mesajını almak ve uygulamak

07.05.2018 24 Haziran seçimlerinde iki farklı sonuç olabilir mi?

30.04.2018 CUMHURBAŞKANIMIZIN MESAJLARINI ALIYOR MUYUZ?

21.04.2018 Türkiye-Rusya arasındaki sıcak ilişkiler

09.04.2018 Feto’nun Balkanlardaki durumu ve Kosova örneği

26.02.2018 Yunanistan'a dikkat etmek

12.02.2018 Düğün gecesi ağlanır mı?

06.02.2018 Trump’ın kondisyonu yeter mi?

29.01.2018 Bütün bunlar gerçek mi, yoksa kıyamet mi geliyor?

21.01.2018 Türkiye’nin müdafaadan taarruz stratejisine geçişi

15.01.2018 2019'un farkında mısınız?

09.01.2018 Kosova’nın ilacı Türkiye’dir

25.12.2017 Cumhurbaşkanımızı halkın sevgisinden korumak

11.12.2017 Lozan’ın Yunanistan tarafı ve Balkan paradoksu

22.11.2017 “Srebrenisa canavarı Mladiç de sözde intihar mı edecek yoksa gerçek cezasını çekecek mi?”

20.11.2017 Senaryolar ve Erdoğan’dan şüphelenmek

13.11.2017 METAL YORGUNLUĞU

29.10.2017 En iyisi varken

26.10.2017 Balkan muhacirlerini kazanmak

01.10.2017 100 yıl önce Balkanlar 100 yıl sonra Orta Doğu

23.09.2017 Korkusuz ve çıkarsız sevmek doğruları söyleyebilmekten geçer

11.09.2017 Yaklaşan Kıyametin ortasındaki Türkiye


SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor