Diyanet İşleri Başkanlığı: 'Sandalyede namaz olmaz'

Diyanet İşleri Başkanlığı: 'Sandalyede namaz olmaz'
Camilerde sandalye ve taburelerde namaz kılınmaması gerektiğini belirten Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, “Namazı ayakta kılamayan kimse için kolaylıklar var ama bunun içinde sandalyede oturmak yok” ikazında bulundu.
Diyanet İşleri Başkanlığı: 'Sandalyede namaz olmaz'
Haberi Paylaş:

Sandalyede namaz ile ilgili görsel sonucu

 

Son zamanlarda camilerde her geçen gün artan sandalye, tabure hatta özel banklar üzerinde namaz kılınması uygulamasına Diyanetten ikaz geldi.

 

Diyanet: Sandalyede oturarak namaz kılınmaz

 

Din İşleri Yüksek Kurulu, “Namazı normal şekli ile ayakta kılmaya gücü yetmeyen kimse için asıl olan namazını oturarak kılmaktır. Böyle bir kişi namazını kendi durumuna göre diz çökerek veya bağdaş kurarak yahut ayaklarını yana ya da kıbleye doğru uzatarak kılar” dedi.

Sandalyede namaz kılmanın caiz olmadığına dair Diyanet’in sözlü ve yazılı uyarılarına rağmen camilerdeki sandalye ve tabureler her geçen gün artıyor. Hatta bazı camilerde evinden getirdiği sandalye ile namaza dâhil olanlar bile var.

 

Sandalyede namaz ile ilgili görsel sonucu

 

Haber Kaynağı: iha

Haberi Paylaş:
Etiketler:

HABER YORUMLARI

 • Allah razı olsun çarpık uygulamaya son verilsin artık imamlar tabureleri camiye sokmasınlar getirenleride ısrarla uyarsınlar zaten saflardada sıkıntı yaşanıyor söylesen tersliyor kalp kırılıyor üzülüyoruz

 • Can
  29.09.2016

  İkazla değil de, emirle yapılması gerekir.

 • fahrettin akkaş
  29.09.2016

  Keşke diyanet işleri başkanlığı bu işe esaslı bir el atıp bir genelge ile camii görevlilerine tebliğ etse daha fazla itibar görür.Hocaların şifai söylemleri faxla itibar görmüyor.Çünkü benzer sorunlar cep telefonlarında yaşanıyor.Adam hem namaz kılıyor aynı zamanda çalan telefonunu kapatacağım diye uğraşıyor.Çok cahiliz çoook.

 • ESER
  29.09.2016

  Tamam hoş ta adamlar yere oturamıyo sırtını yaslaması gerekiyo yere otursa iki kişi de onu kaldıracak acı çekecek bu uygulama ihtiyarlar camiye gelmesin demek zaten cemaatte gençlerde azınlıkta

 • Zaten vakit namazlarında camilerde cemaat sıkıntısı yaşanıyordu bu uygulama ile de gelen birkaç yaşlıda gelmeyecek .Bence bu tabure işi abartilip haber konusu haline geldi.

 • Yılmaz Güler
  30.09.2016

  Namazını oturarak eda edemeyen kardeşlerimiz namazlarını evde yattıkları yerden kılabilirler az bi bacağı veya beli ağrıyan hemen Tabure arıyor görüntü çok iyi deyil normalde ayakta namaz kılamayacak kadar rahatsız olanlar camilere gitmemelidirler taburede kılınan namaz sahih deyildir

 • Bedirhan
  30.09.2016

  saatlerce çarşıyı dolaşırlar,maaş kuyruklarında sıra beklerler ayakları bacakları ağrımaz,sıra namaza gelince ayakta duramazlar.

 • Erol
  30.09.2016

  Namazda oturamiyor başka şeylerde oturuyor

 • Veysel Gider
  30.09.2016

  EVET, SAYGI DEĞER KARDEŞLERİM, BURADA UZUN BİR SÜREDİR KANGREN OLMUŞ BİR DURUMA DİYANET İŞLERİ BAŞKANIMIZIN EL ATMIŞ OLMASI ÇOK İLGİNÇTİR.. NEDEN Mİ?.. ÇÜNKÜ BİRÇOK HOCA EFENDİ, BU DURUMU ANLATSA BİLE, TV. HOCALARININ ETKİSİYLE AZARLANMAKTA, DİNLENİLMEMEKTEYDİ. BU DURUM KARŞISINDA YAPTIĞIMIZ UYARILARI BİLE DİLE GETİREMEZ OLDU ZAVALLI HOCALAR.. DİNİMİZDE HER ŞEYİN KOLAYI VARDIR.. BUNU BİLMEYEN BİR MÜSLÜMAN IN OLDUĞUNU SANMIYORUM. GEREĞİ YAPILMALI DURUM BÜTÜN CAMİLERDE UYGULANMALI, KİLİSELERE BENZEYEN ORTAM ORTADAN KALDIRILMALIDIR. ALLAH'A EMANET OLUN..

 • Mehmet KURT
  30.09.2016

  Diyanet işleri başkanımız olaya şeklen yaklaşmış.Oysa bir olaya değişik açılardan bakılabilineceğini göz ardı etmiş.Evet ben yurt dışında uzun süre kalan birisi olarak gördüklerime göre kiliselerde sandalye vardır ama sandalyeye insanlar dizlerini koyar dizüstü ters dururlar yanı sandalyeybin yaslanacak tarafına doğru iki diz üzerine dururlar.Oysa resimlerde de görüldüğü üzere ne sandalye var ne de taburelere ters oturma ne de taburenin üzerinde tüneme olayı yoktur.Bu nedenle hiçbir şekilde hristiyanlıkla şeklen bir benzerlik yoktur.Bu bilgi eksikliğinden de Diyanet işleri başkanı sorumludur eğer bu şekilde konuştuysa.

 • Ömer
  30.09.2016

  Benim kalçam protez tuvalete dahi oturamıyom dolayısıyla yere da oturamıyom sırtımı dayamadan oturamıyom nolacak namazda mı kılmayalım

 • E.SEMERCİ
  30.09.2016

  El insaf.sen kimin ekmeğine yağ sürüyorsun.sadece cuma ve bayram namazlarında camiler dolmakta.o da merkezi camiler.vakit namazları üç-beş kişiyle Eda edilmekte .koca camiıer bomboş .benim okadar dini bilgim yok ama ,sandalyede namaz kılmanın mekruh olduğunu zannetmiyorum.bütün hadis kitaplarında namazı kıl da-imayla bile-nasıl kılarsan kıl.ister oturarak ,isterse yatarak.nereden çıkıyor sandalyede namaz kılmayı yasaklamak.yok efendim kiliselerde ibadet sandalyelerde yapılıyormuş,camiler kiliseye dönüştürülüyormuş.tövbe estafurullah .bu kadar da cahillik Allah affetsin yobazlık olmaz.bu koca koca hocalar bilmezlermiki ibadetler niyete göre yapılır.niyet bozuk olduktan sonra havada da kılsan boş.hem namaz,oruç ,hac gibi ibadetlerin sevabında günahıda eda edene.bu vesile ile nefsini de temizleyebilirse işte diğer insanlar için esas fayda orda.Allahın da ibadetlerden esas arzu ettiği bu.yok efendim yürüyerek geliyormuşlar namazı sandalyede kılıyormuş.sana ne .sana bir zararı varmı.senin kalbin gönlün darsa ben ne yapayım.Allah ne diyor HERKEZİN KALBİNDEKİNİ YALNIZ BEN BİLİRİM.o zaman konuşma.bekara kadın boşamak kolay.senin maşallah eklemlerle ,kaslarla ve sinirlerle bir sorunun yok.hem dur bakalım. Diyelim adam kötü niyetli,kibirli-müşrik cami'yi kiliseye dönüştürecek-.adam böyle namaz kıla kıla nefsini temizleyecek doğru yolu bulacak.vakitlerre camileri dolduracak .sen niye baştan engel oluyorsun.yaptıgın günah değilmi.gaybı yalnızca ALLAH BİLİR.belki o namaz kılan insan genç ,ama eklemlerinde sorun var diğer insanların alaycı veya acıma duygusuyla bakmasından rahatsız olduğu- ve caminin o ulviyetini tadabilmek için evde değil camide kılmak istediği-için ayaklarını uzatarak değil-hem hiç olmazsa kıyam ve rükunun tadını alabilmek için-sandalyede kıldığını biliyormusun.zaten böyle zihniyetler islama düşmanlık edenlere hizmet etmekte.

 • Ökkeş
  30.09.2016

  Biran evvel camilerden sandalyelerin kaldırılması için din görevlilerine emir verilmesi lazım.

 • yorumcu74
  30.09.2016

  Resim üzerinden algı oluşturmaya çalışmayın. Namazı ayakta kılamayanlar oturarak kılarlar. Oturarak kılma da iki şekilde olur. Ya tabure gibi şeyler üzerine oturarak ya da yere oturarak. Taburede kimler oturarak kılabilir? Secde ve tahiyyatı diz ve bacaklarındaki sorun nedeniyle yapamayan ama kıyam, kıraat, rüku hallerini normal olarak yapabilenler secde ve tahiyyatı taburede oturarak yapabilir. Namazın tamamını tabure gibi şeyler üzerine kılanlar ise, yere oturarak kılmaları gerekir. Çünkü namazın rükunlarından hiç birini aslına uygun yapamıyor, ayakta duramıyor. Bilip bilmeden atıp tutmayın, yorum yazmayın.

 • Nurcan budak
  30.09.2016

  Dizlerimizden dolayı secdeye gidip gelemiyoruz bunun yüzünden kıyam ve rukudan niçin vaz geçip oturarak kılalım namazın iki farzını daha niçin yerine getiremiyelim

 • NECMİ
  30.09.2016

  e semerci kardeşim madem dini bilgin yok konuşmayacak ve dini bir konuda yorum yapmayacaksın. dini bir konuda bence diye birşey olamaz.ALLAH nasıl emretmiş peygamberimiz nasıl tatbik etmiş ise öyle olur.lütfen bu konular siyasi tartışma konusu değildir.gayet nettir.hiç kimse kusura bakmasın ve namaz ile uzaktan yakından alakası olmayanlar yazmasın.

 • Ercan Can
  30.09.2016

  Dizi ile ilgili sıkıntı çekmeyenler lütfen konuşmasın, o kardeşlerimizin dertlerini bir dinlesin. Sizce onlar da sağlıklı insanlar gibi rükunun secdenin tadını almak istemez mi? Bekara kadın boşamak kolay. Yerden kanepe ve yatak yüksekliğinde saflar yapılsa çok rahat oturup ayaklarını uzatıp ya da yana alıp namaz kılabilirler. Ama yere oturunca sadece diz değil bu sefer de belimizde yer alan omurlara yük binecek. Adam fıtık ameliyatı olmuş, doktor 1 kilodan fazla taşımayacaksın eğilmeyeceksin diyor. Vs vs. O eleştirdiğiniz insanlar belki de evlerinde herkes gibi namaz kılabilmek için gözyaşı döküyorlar belki de

 • Ilhan ilhan
  30.09.2016

  Eskiden şehirler arasi otobüste ABS sistemini bozuyor diye cep telefonu açilmazdi. Namazin farzi ayakta durmak,ruku,secde bu farzlari yerine getiremeyenin belkide sorumluluk uzerinden kalkiyor olabilir. Sandalyeye oturan cemaat evine dagilsin.

 • Salim
  30.09.2016

  Namaz konusunu ister oturup kılarım ister yatarak kılarım

 • salih kocabıyık
  30.09.2016

  Nolur Diy.Işl.Başkanımız bu sandalye işine kesin çözüm bulsunlar yakında normal namaz kılana sandalyeden yer kalmıyacak.

 • Bence insanların bu şekilde kilabilmesi gerekir benim diz problemim var ve namazı sandalyede kılıyor secdeye yatınca dizim toplanmiyor ve cok sancı oluyor namaz kılmaya lim mi dinimiz zorlaştırma kolaylaştır diyor hiç kimse sebepsiz sandalyede namaz kılmaz benim eşim utandigi için camide namaz kılamiyor

 • Bence insanların bu şekilde kilabilmesi gerekir benim diz problemim var ve namazı sandalyede kılıyor secdeye yatınca dizim toplanmiyor ve cok sancı oluyor namaz kılmaya lim mi dinimiz zorlaştırma kolaylaştır diyor hiç kimse sebepsiz sandalyede namaz kılmaz benim eşim utandigi için camide namaz kılamiyor

 • Fatih
  01.10.2016

  Tamam kisaca camilere artik ihtiyarlari alamayacagiz ve cemaat yok oldu hüsran böyle bir karar kabul edilemez adam isterse yatarak kilsin kisiden kisiye degisik rahatsizliklar var bunlara engel olamazsin diyanet adam keyiftenmi sandalyede yatakta kilio sen kimsin..... bi ibadetimiz kalmisti masaya yatmayan hesubhanallah

 • Ali Osman KARAKAYA
  01.10.2016

  Bu durumda oturarak namaz kilanların ima ile olacaksa net bir ima ile kılıniş şekli tarif edilerek uygula Tv kanallarinda anlatilmalidir.

 • Ramazan
  01.10.2016

  Diyanet doğruyu söylemıs ok yaydan çıkmış camilerde köşeler tabure doldu eski insanlar neye kilmamis böyle su an hic zorlanmiyoruz bunu en kısa zamanda doğruyu sürekli anlatıp bu uygulama kaldırılabilir

 • Arif
  01.10.2016

  Peygamberimiz as nasıl kılardı acaba düşündünüzmü hiç TORUNLARINIZ 50 sene sonra benim DEDEM iyi bilirdi ondan sandalyede kılardı diyecekler ÇÜNKÜ benim annem 50 sene önce başı örtülüydü diye zirlayanlarin arvatlari kızları şimdi ciblak dolaşıyor sandalyeyle camiye gelenler utanmadan oğlunu veya torununu getir de onunla namaz kıl sıkıyorsa sen niye herkes gibi kılmayın derse nasıl bir cevap verirsiniz

 • Arif
  01.10.2016

  Peygamberimiz as nasıl kılardı acaba düşündünüzmü hiç TORUNLARINIZ 50 sene sonra benim DEDEM iyi bilirdi ondan sandalyede kılardı diyecekler ÇÜNKÜ benim annem 50 sene önce başı örtülüydü diye zirlayanlarin arvatlari kızları şimdi ciblak dolaşıyor sandalyeyle camiye gelenler utanmadan oğlunu veya torununu getir de onunla namaz kıl sıkıyorsa sen niye herkes gibi kılmayın derse nasıl bir cevap verirsiniz

 • Huseyin Gurbuz
  01.10.2016

  Bencede kesinlikle olmaz: diyanet butun camiilere yazi gonderip buna Son verilmesi lazim.

 • kemal koyunsev
  01.10.2016

  herkez fetva sahibi olmuş. sandalyede kılmada nasıl kılarsan kıl. fetva makamı diyanettir

 • Mehmet ikiz
  01.10.2016

  Senelerdir yaptırım olmadı cami imamları cemate tölerans tanıyor bir kısım camiler kaldırdı mahallemizde iki camide kalkmadı üstelik zincir icine almışlar Ey imamlar bir an önce söküp atın

 • NURETTİN DEMİRÖZ
  02.10.2016

  OTURARAK NAMAZ KILAMAYANLAR NAMAZ KILMAYI TERK EDERLERSE BUNUN VEBALİNİ GÜNAHINI HESABINI NASIL VERECEK. ÖZÜRÜ OLAN YATARAK BİLE NAMAZ KILMAYA CEVAZ VARKEN BU NEREDEN DETAYLI AÇIKLAMIYOR TABUREDA OTURARAK RUKUYA GİDERKEN BAŞINI ETMESİ SECDEYE GİDERKENDE VÜCUDUNU DİZLERİNE DOĞRU EYEREK NAMAZINI KILABİLİR HERHALDE.BİRDE BUNU DİYANET BAŞKANININ ÜSTÜN KÖRÜ AÇIKLAMA YAPMASI ÇOOOK ACAYİP.

 • Adem
  02.10.2016

  O zaman camiye gitmeyelim mi bunu mu demek istiyor diyanet başkanı. Çaresi olsa bizde cemaate karışır kılmak isteriz.tabi.

 • Bünyamin
  02.10.2016

  Camileri kiliselere benzettiniz yahu

 • Kamil Sürgü
  02.10.2016

  Ben bir şeye aklım ermedi imam ve müezın varken başkası ezan okuyor gamet geriyor buna bir çare yokmu ben bunu öğrenmek istiyorum

 • Şaban Fettah
  02.10.2016

  Dikkat edilmesi gereken bir konu bu şekilde Mescide gelenler cemaatten uzklaşacak. Öte yandan nahoş bir görüntü bu da gerçek. Namazın KIYAM, RUKU, SECDE gibi rukünleri yerine getirilemiyor. Bu Din İşleri Yüksek Kurulunda karara bağlanmalı. Mescitlerde Telefon, Şort, Resimli, dikkat çekecek yazılar, Cumaları imam minbere çıktıktan sonra sünnet kılanlar (hanefiler) gibi birçok konuda diyanetin imamları görevlendirmesi gerekiyor. Zorlaştırmayın Kolaylaştırın tamam da ibadetin de ibadethaneninde bir ciddiyeti var

 • MUSTAFA
  10.10.2016

  SANDALYEDE NAMAZ KILAN MÜSLÜMANLARI AYIPLAYANLARA DA ALLAH AYNI SIKINTIYI VERSİN İNŞAÂLLAH.

 • Metin
  12.10.2016

  İlk önce kimse kimseye beddua etmesin lütfen. Benim dizlerimde problem var ama normal bir şekilde namazımı kılabiliyorum. Annem merdiven çıkarken veya inerken bile zorlanıyor. Namazı ayakta kılıyor fakat Secdeye dizlerini tam bükemediği için gidememekte o zaman tabure kullanmakta. Ben din bilgini değilim, fakat engin hoşgörü dini değil midir dinimiz? Yatarak veya yerde oturarak namaz kılmaya izin veren bir dinin bunu yasaklaması ne kadar doğrudur? SAĞLIKLI bir insanın bu şekilde kılması tabii ki kabul edilemez. lakin hastalık durumunda bu hoşgörünün yaşanması gerekli diye düşünüyorum.

 • MEHMET ERDOĞAN
  14.10.2016

  BEDDUA EDEN KİŞİLER SEN HEM BEDDUANIN HEMDE SANDALYEDE KILMANIN HESABINI CENABI ALLAH'A VERECEKSİNİZ 1400 YILDIR SANDALYEDE NAMAZ KILMAYAN MÜSLÜMANLAR NE OLDU DA SON ON YILDA SANDALYEDE,SIRALARDA,TABURELERDE NAMAZ KILMAYA BAŞLADILAR İNSALAR YENİMİ RAHATSIZLANMAYA BAŞLADILAR İŞİN KOLAYINA KAÇIYORLAR CAMİYE KADAR YÜRÜYEREK GELEN KİŞİ AYAKTA DURARAK NAMAZ KILABİLİRLER AYAKTA DURAMAYACAK KADAR RAHATSIZSA ERER OTURMAKTA ZORLANIYORSA YARDIM ALIP YERE OTURARAK NAMAZ KILABİLİR YOK SIRTIMI BİR YERE DAYAMADAN DURAMIYORUM DİYEN MİLYONDA BİR KİŞİDE KARDEŞ NAMAZINI EVİNDE KIL CEMAATLE NAMAZ KILIP ÇOLUK ÇOCUĞA KÖTÜ ÖRNEK OLMAKTANSA EVİNDE KIL CENABI ALLAH ECRİNİ VERECEKTİR ÇÜNKÜ CENABI ALLAH SENİN NE KADAR CEMAATE GİDİP NAMAZ KILMAYI İSTEDİĞİNİ BİLİYOR İNSANLARA KÖTÜ ÖRNEK OLMAMAK İÇİN CEMAATE GİTMEMENİ CENABI ALLAH BİLDİĞİ İÇİN CEMAATLE NAMAZ KILMANIN ECRİNDEN DAHA FAZLA VERECEKTİR AMELLER NİYETLERE GÖREDİR VESSELAM

 • Mustafa Köstereli
  16.10.2016

  Kardeşim sandalye olmaz diyor nasıl olması gerektiğini hala adam gibi anlatmıyor. Bu insanlar daha 1 yıldan beri mi sandalyede kılıyor din adamlarımız bile aynı yaaa. Yenimi görüyorsunuz adam gibi ikaz edin ve düzeltin. Bu din adamlarımız 1 ayet üzerine aynı anda 5 i birden farklı yorum yaparsa ne beklenirki, yazık çok yazık...

 • M.Kemal Sakal
  17.10.2016

  Geç kalındı geç.Zaman zaman imamlar bile ayağındaki ağrıdan dolayı müezzine cübbeyi verirken,kendi müezzin mahfilinde tabure üzerinde namaz kıldığını gördüm.Belki her hafta hem vaazda ve hem de mimberde hutbede ısrarla ve net açıklanırsa belki !

 • yrumcu74
  20.10.2016

  Ezbere yazıyorsunuz. Diyanetin görüşü Hanefi mezhebinin görüşüdür. İslam'ın hükmü değildir. Diğer mezhepleri bir araştırın taburede oturmak var mı yok mu? Diyanet belirli bir mezhebe göre görüş bildiremez. İlla görüş bildirecekse tüm mezheplerin görüşlerine yer vermelidir. Sandalye, taburede oturarak namaz kılanları sürekli eleştirenler emin olun sakatlandıklarında camilerde tabure yarışına gireceklerdir. Şimdi işkembeden sallıyorlar. Bekarın eş boşaması gibi. İnşallah eleştirdikleri duruma en kısa zamanda dûçar olurlar da sandalyede namaz oluyor mu olmuyor mu tecrübe ederler.

 • MUSTAFA ÇETİN
  22.10.2016

  DİYANETİN NİYETİ CAMİLERDEN CEMAATİ AZALTMAK GALİBA.RAHATSIZLIĞI VEREN ALLAH,O'NUN DA İŞİNE KARIŞMASINLAR.ÜSTELİK NAMAZ KILANLAR BU İŞİ ALLAH İÇİN YAPIYORLAR,BİR KAZANÇLARI YOK. BİRBİRİMİZE SAYGILI OLALIM...

 • Murat
  22.10.2016

  Diyanetin bu sekilcilige gimemesi gerekirdi kisiler husu icinde nasil ibadet ederse etsin gunahida sevabida. Fazlasi ile kedisine aittir diyanet karisamaz

 • Mahmut Müftüoğlu
  23.11.2016

  Diyanet bu konuda ilmi ile fetvasını veriyor. Peki diyanet karışmasın diyen hangi yönüyle karışıyor. Dini bir hüküm hakkında konuşmak için o konuda ihtişamlı olmak gerekir. Ağzı olan konuşuyor. Buna da cahil cesareti denir.

 • Kerim Ak
  26.11.2016

  Yıllardır 5 vakit namaz kılan hatta kaza namazı olmayan iman ehliyim.4 ay önce kaza ile dizlerimde menuskuslerim ve kıkırdaklarım yırtıldı tuvalete dahi oturamıyorum dolayısıyla yere da oturamıyorum sırtımı dayamadan oturamıyorum ameliyatlıyım belimden.Ne olacak namazda mı kılmayalım bunu vebalini kim alacak.Bostancı Kuloğlu camiinde hakaret edildi bu sebeple buna ne hakkınız var.Camiiler Allah'ın evi siz kimsiniz de cemaat beğenmiyorsunuz.

 • Para hırsı aksama kadar her işi yaptırıyor namaza gelince sandalyede kılıyor...... Namaz samimiyet gerektiren bir ibadet önce samimi olunması lazim

 • Adnan fanioglu
  01.12.2016

  Kitapta hadislerde nerde yazıyor sandalyede kılın diye ALLAH her şeyi bilir gözetir. Demezmiydi oturamıyorsaniz taşın üzerine veyahut yastığa secde ediniz derdi oturarak oturamıyorsaniz ayakta ayakta duramiyorsan imã ile namazın kaçarı yok

 • Sahin
  02.12.2016

  HASTA ADAMIN HALINI SAGLIKLI ANLAMAZ. ÖZÜRLÜLER ICIN BIR COK CAMIDE UYGUN YER YOK. YÜRÜME ENGELLI OLANLAR BILE CAMIYE GIREMIYOR. ENTERESAN OLAN ISE, SAGLIKLI KISILER SERT YORUM YAPMAKTA. BEKARA KARI BOSAMAK KOLAY MISALI, ALLAH KIMSENIN SAGLIGINI BOZUP YERDE NAMAZ KILMASINI EZIYET HALINE GETIRMESIN. NAMAZIMA ENGEL OLACAK KIMSE ANASINDAN DOGMAMISTIR, VESSELAM!

 • Furkan Erdeniz
  11.12.2016

  Türkiye'de yaşanan islamiyet, Muaviyenin İslamiyetidir. Ben Hz Muhammed'in İSlamiyetine inanıyorum.. Siz eğer görevlerinizde samimi olsaydınız, camiilere özürlülerinde girmesi için ayrı bir kapı yapardınız..Diyanet İşleri Siyaset işlerinin bir parçasıdır..Namaz Allah ile kul arasındaki bir muhabbettir. Hiç kimse ama hiç kimse bunu şöyle kılackasın böyle kılacaksın diyemez..

 • mehmet ünlü
  28.12.2016

  İYİ DE DİNDE, KUR'AN-I KERİM ESASLARININ VE PEYGAMBERİMİZ (S.A.V.) İN YAŞANTISI VE UYGULAYIŞI DIŞINDA YASAKLAMA KURAL KOYMA DİYE BİR ŞEY VAR MIDIR.BENCE İNSANLARI CAMİLERDEN UZAKLAŞTIRMAKTAN VE CEMAATLE NAMAZ KILIP İBADET ETMEKTEN ALIKOYMAKTAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL.BELKİ KİŞİ AYAKLARINI UZATAMIYOR,BELKİ YERE OTURAMAYACAK BİR RAHATSIZLIĞI VAR.BENCE NAMAZA CEMAATE TEŞVİK ETMELİ BÖYLE ENGELLERLE, KURALLARLA İNSANLARA TEŞVİK DEĞİL ANCAK EZİYET EDERSİNİZ.

 • ali
  28.12.2016

  insanlar istediği gibi kılar kime ne?oturduğu yerden kalkamayan var,ayağını uzatamayan var,dizini bükemeyen var

 • her iş bitti sandelyada namaz kaldı ...diyanet işleri başkası namaz kılanla değil namaz kılmayanı nasıl kıldırabilirim diyeceği yerde nerdeyse kılanları da vaz gecirecek .kılanmaz demiyeceksin nasıl kılanacağını söyleceksin Bakara :256 zorlaştırmayın kolaylaştırın. hiç kimse keyfi olarak sandelyada namaz kılmaz ..

 • enver
  28.12.2016

  Arkadaşlar bahsedildiği gibi sandalyede oturarak tanıdığım kişiler var namazı sandalyede oturarak kılıyor ama yolda benden hızlı yürüyor bahçe işinde benden daha fazla is yapaniliyor

 • Mürsel
  28.12.2016

  Bakıyorum bazı öküzler hala kim nasıl kılarsa kılsın diyor diyanet dinde yeri yok diyor bunlar ne konuşuyor fitne sokmuycan kiliseye döndürüyorlar iyice

 • Salih Özdemir
  28.12.2016

  Eey Müslüman kardeslerim birakin tartismalari, kavgalari, önce düsünelim kim icin secde etmeye calisiyoz ve kimin karsinindayiz, kim ile o an konusuyon, bunu anlayip namaz kildinmi , baska sözlerle kendini yorma.... ALLAH LA ILAHE ILLALLAH.... SELAM ÜZERINIZE OLSUN.

 • Macit macit
  29.12.2016

  .zuhr-i ahir namazini kaldir di simdi de sandalya da namazi kildirsin.ne yapmak istiyor görmez

 • Mustafa
  29.12.2016

  ne olursa olsun sandalye olmasin gavur isi demek istiyor,atin,devenin,esegin üzerinde kil ama sandalyede kilma,sanki kicin yere deydimi fisi prize takmis oluyon,o zaman sandalye yasaksa yüksek yerde namaz kilmakda yasakdir,her cemaat kendine tanimlamak icin farkli farkli liderler farkli uygulamar meydana getiriyor,sanki hristiyanlasiyormus korkusuyla sandalye yasak diyor,delilin ne adam yere oturtugu zaman kalkamiyorsa veya cünemiyorsa sandalyede kilar,hristiyanlar kasikla yiyor,arablar elle o zaman kasikda kullanmiyalim,cubukla yersen cinlimi olacaksin,özürsüz zaten kimse sandalye kullanmaz,bir engeli varki sandalye kullaniyor,oturarak tuvalet etmeyide yasaklayin,millet yatarak yapsin.

 • Admin
  29.12.2016

  Evinde yatağında da sandalyedemi oturuyor

 • Cesim karadağ
  29.12.2016

  Valla yorumları okuyunca hayretler içinde kaliyorum. Adam oturamıyor yere oturunca kalkamıyor. Bu şekilde sözde fetva verenlerin hic hasta akrabası yok herhalde. Utanmasalar tekerlekli sandalyede olana da kalk ayakta kil diyecekler. Kabeye ve mescidi nebiye gidenler orada da sandalye uygulamasını göreceklerdir. Deve üstünde otobüste kılınan namaz neden sandalyede olmasın.

 • Ferdayi ercan
  29.12.2016

  Önce kabe deki Çin malı sandalyeleri kaldirin olup olmadığını o zaman tartışın

 • Zehra
  30.12.2016

  Bencede yanliş.illaki oturmak istiyorsa ayaklarini uzatabilir

 • Murat
  30.12.2016

  Ne çarpık uygulaması sanki herkes oturduğu yerden kilitlemiş gibi yansitmayin,tabureyi kaldir camiden ondan sonra biri bacağını uzatsin, diğeri diz cöksün,diğeri bağdaş kurşun olacak ismi,milleti şekilden şekile sokmayin Allah aşkına,aslında işin aslı bu şekilde yapanlara kısacası böyle yapacaksanız camiye gelmeyin demek istiyorlar galiba ayıp ya

 • Cemal Avcı
  30.12.2016

  Önemli olan Allah a yönelmektir. Namazı kabul edecek olan Allah tır. Diyanet işleri başkanı önce peygamber efendimiz i örnek alsın. Bu saltanat nedir?

 • ismail
  03.01.2017

  valla ben anne ve babamı uyarıyorum sen NİHAT HATİPOĞLUNDAN daha mı iyi bileceksin dierek söylemi kabul etmiyolar. sn.NİHAT HATİPOĞLU eğer böyle birşey söylediysen diyanetle niye çelişiyosun söylemediysen tv ekranlarıdan benim haberim yok de bak insanlar senin sözünle amel ediyo bilgin olsun

 • celaleddin
  08.02.2017

  Nekadar tuhaf. Bence diyerek okadar çok yorum yapılmışki. Herkez fikrini demiş. ALLAHU TEALA'nın emrettiği ve nasıl yapılacağını da islam alimleri vasıtası ile taaaaaa bize kadar ulaştırdığı ap açık olan namaz emrini bence, bana göre diye biliyor demekki din bilmeyen. İslamiyet neyi emretmişse odur. Peygamber efendimiz (sallallahualeyhivessellem) bu zamana kadar bize ulaştırılan dinde sandalye, tabure, seki, yüksek bir taş vb. sandalye hükmünde hiçbir vasıta ile namaz kılınacağına dair bir yazı yok. amaaaaaa ayakta kılamayan oturarak kılsın, oturarak ta kılamayan uzansın, uzanarak ta kılamayan ima ile kılsın emir budur. Kanıtı ise şudur. Sual: Hasta bir kimsenin, sandalyede namaz kılması niçin caiz değildir? CEVAP Din kitaplarında deniyor ki: Ayakta duramayan veya zarar gören, başı dönen kimse, farzları da, secde ettiği yerde oturarak kılar. Rüku için eğilir. Secde için, başını yere koyar. Duvara, değneğe, insana dayanarak, biraz ayakta durabilenin, ayakta tekbir alması ve o kadarcık ayakta okuması farzdır. Secde için yere eğilemeyen hasta, 25 cm.den yüksek olmayan, sert bir şey üzerine secde eder. Alnında yara olan, yalnız burnu ile, burnunda yara olan da, yalnız alnı ile secde eder. Alnında ve burnunda birlikte özür olup başını yere veya böyle sert bir şey üzerine koyamayan, ayakta durabilse bile, yere oturarak ima ile kılar. Yani rüku için biraz eğilir. Secde için, rükudan daha çok eğilir. Secde için, kendisi veya başkası, yerden bir şey kaldırıp, yüzünü bunun üstüne koyması tahrimen mekruhtur. Resulullah efendimiz bir hastayı ziyaret etti. Bunun, eli ile yastık kaldırıp, üzerine secde ettiğini görünce, yastığı aldı. Hasta, odun kaldırarak bunun üstüne secde etti. Odunu da aldı ve (Gücün yeterse, yere secde et! Yere eğilemezsen, yüzüne bir şey kaldırıp, bunun üzerine secde etme! İma ederek kıl ve secdede, rükudan daha çok eğil!) buyurdu. (Fethul-kadir, Merakıl-felah, Halebi, Mecmaul-enhür) Bir uzvundaki dertten dolayı uygun oturamayan kimse, istediği gibi oturur. Oturabilmek için, ayaklarını kıbleye karşı uzatabilir. Bir yerini yastığa veya başka şeye dayar. Yahut, bir kimse tutarak düşmesine mani olur. Yüksek bir şeyin üstüne oturup ima ile kılması caiz değildir. [Sandalyede oturarak kılanın namazı kabul olmaz. Çünkü, sandalyede oturmak için zaruret yoktur. Sandalyede oturabilen kimse, yerde de oturabilir ve yerde oturabilenin yere oturup kılması lazımdır. Namazdan sonra, yerden ayağa kalkamayan, sandalyeden ise kolay kalkan hastayı yerden bir kimse kaldırır. Yahut, kıbleye karşı olan bir karyolada, ayaklarını sarkıtmadan oturarak kılar. Namazdan sonra, ayaklarını yatağın bir yanına sarkıtıp, sandalyeden kalkar gibi kalkar.] Bir şeye dayanarak veya bir kimsenin tutması ile de, yerde oturamayan hasta, sırt üstü yatarak kılar. Ayaklarını kıbleye uzatır. Başı altına yastık koyar. Yüzü kıbleye karşı olur. Veya kıbleye karşı sağ veya sol yanı üzerine yatar. Rüku ve secdeleri, başı ile ima eder. Böyle de ima edemeyen aklı başında bir hasta, bir günden çok namazını kılamazsa, hiçbirini kaza etmez. Semavi bir sebep ile, yani elinde olmayarak, mesela hastalık ile veya baygın yahut secde, rekat sayılarını unutacak kadar dalgın olarak, beşten fazla namazını kılamayan da böyledir. Alkollü içkiler veya ilaç alarak böyle baygın, dalgın olanın, kılamadığı namazlarının adedi birkaç günlük olsa da, hepsini kaza etmesi lazımdır. Hastanın yatakta veya sandalyede, ayaklarını sarkıtarak oturup, ima ile kılması caiz değildir. Hasta, yerde veya uzunluğu kıble istikametinde olan bir çekyat üstünde, kıbleye karşı oturarak kılar. Yere oturunca kalkamazsa, sandalye, koltuk veya yatak üzerine oturur, ayaklarını bir sehpanın üstüne koyarak ima ile kılar. Felçli olup sandalyesinden inip binemeyen de, mümkünse ayaklarını sehpaya koyar veya koydurur. Buna da imkan yoksa, zaruretten dolayı kendi sandalyesinde kılması caiz olur.

 • Emine
  08.02.2017

  Tabi ki.doğrusu bu peygamberimiz den bu güne nasıl namaz.kilinicagi ogretildi peygamberimiz ogretti hiç sandelyeden namaz kilabilirsiniz demedi birsürü kolaylik tanındı işine geldigi gibi kilinmaz yoksa oturamiyorsa yat kıl yatamiyosan gozunle oda olmadı felçli için namaz kıldığını düşün diyor ama sandalye de kıl. Demiyo islam.herkesin işine geldiği gibi olsaydı zaten olmazdi

 • Namazın tabure veya sandalyede kılındığı veya kılınabileceği hangi ayet ve hadislerde beyan etmektedirler bankaya maaş kuyruğuna gidip saatlerce bekleneliniyor ama camiye namaza 2 dakikaya ayakta duramıyor diyanet işleri başkanlığını destekliyorum kaldırılsın.

 • yorumcu74
  11.02.2017

  İslam dini kolaylık dinidir. Hiçbir kimseye gücünün üstünde sorumluluk yüklenmemiştir. Taburede namaz olmaz, diye kesin hükmü nasıl verirsiniz? Taburede kimler namaz kılamaz? * Sağlığı yerinde olanlar, * Ayağa kalkmaksızın namazın tüm erkanlarını taburede oturarak yerine getirenler taburede kılamaz. Namazın tüm rükunlarını taburede oturarak yerine getirenler, taburede oturarak değil yere durumuna uygun bir şekilde oturarak kılmalıdır. Sağlık sorunları nedeniyle secdeye gidemeyen fakat namazın kıyam, kıraat ve rüku hallerini aslına uygun yapabilenler secdeyi taburede oturarak ima ile kılabilir. Tek bir cümle ile kestirip atarak, taburede namaz olmaz, diyemezsiniz. Allah kolaylıklar sağlamışken siz kim oluyorsunuz? Kolaylık, mazereti olanlar içindir. İbadetlerde keyfilik yoktur. Saygılarımla!

 • Rahman baki
  11.02.2017

  SAYIN BAŞKAN beyanatınızı lütfen müftülerinize yazılı emir OLARAK veriniz müftüler emrinizi uygulamak zorundadırlar BU bir günlük iştir gereğini arz ederiz. saygılarımla

 • İsmail zengin
  12.02.2017

  O fetvayı verenlere tek bir sözüm Cenab ı allah aynı rahatsızlığı onlarada versin inşaallah ahkam kesmeyi görsünler niyetleri ne namazı mi biraktirmak

 • İsmail zengin
  12.02.2017

  O fetvayı verenlere tek bir sözüm Cenab ı allah aynı rahatsızlığı onlarada versin inşaallah ahkam kesmeyi görsünler niyetleri ne namazı mi biraktirmak

 • Gulsan tangal
  13.02.2017

  Benim baba ameliyat oldu beline platin takildi namazi sandalyede ancak kilabiliyor cunku oturamiyor direk egilemiyor mecbur sandalyede kilmak zorun da umreyede gitti ameliyat olmadan once simdi sandalyede kabul olmaz die namaz kilmayimi biraksin buna bi aciklik getirin bakalim

 • Mc
  13.02.2017

  Sayin görmez haklisiniz ama özürlü vatandaslar ne olacak ? Baska bir kavme benzememek icin Farz olan Kiyami terk caiz ise kılalım... insanlara şaşıyorum ne bu birbirini hor görme tutkusu, kimse kimsenin ne cektigini bilemez, adam 3 saat yürür ama 3 saniye diz üstü sancıdan duramıyodur belki...

 • Mustafa Karabulut
  13.02.2017

  Bazı yorumları okudumda hayretler içinde kaldım.Namaz Allah için kılınır ve onun istediği biçimde kılınır. Yani ben kılayımda nasıl olursa olsun demek olmaz.bitanesi yazmış,namaz benim namazım kim ne karışır istediğim gibi kılarım demiş. Tamam kılarsında, namaz, namaz olmadıktan sonra neye yarar. Bektaşi sormuş hocaya, hocam abdestsiz namaz olurmu demiş, hocada olmaz demiş, Eee hocam ben kıldım oldu demiş. İşte öyle olur. Namazın en kıymetli yeri secdedir !!!!

 • rumit tarsi
  13.02.2017

  islamın ilk yıllarında sandelye tabure oturak mı vardı?oturulan yerdede namaz kılınır.önemli olan niyettir.bu konu dışında camilerdeki süsler ve caf caflı süslemeler için verilen paralara yazık israfın ta kendisi.vaaz sırasında camide şaka,oyun, kahvehane türü konuşmalar yasaklanmalı halk ile irtibat kesilip HAKile irtibata geçme yeridir camiler

 • BEKİR ÜNAL
  13.02.2017

  Camileri kiliseye çevirdiniz şu yorumlara bi bakın tabureyle kılanlar camii çıkışında yazı gibi gidiyorlar ha bide ATM DEN para çekerkende TABUREYLE ÇEKSİNLER

 • SA Kardeşler, "sandalyede oturarak namaz olmaz" derken bunun gerekçelerini de açıklamak gerekir. Nas la sabit olmayan konularda Allah CC'ın bahşettiği akıl nimetini kullanarak kanaat oluşturursak; namazın 4 ana rüknünden hangilerini özür gereği terkettiğimize bakmamız gerekiyor. Sandalyede sadece SECDE'yi ihmal ederken, yere oturduğumuzda ise; KIYAM, RÜKÜ ve SECDE olmak üzere 3'ünü birden ihmal ediyoruz. Hangisi makbul siz karar verin. Selam ve Dua ile...

 • Ramazan Kurt
  16.02.2017

  1-Sandalyede namaz kılan kaç cemaata neden sandalyede namaz kıldıkları soruldu? Olamadıklarından mi yoksa dikilemediklerinden mi? Ayrıca diyanette fetvasına ayakta katılamayanlar diyor. Yani adam ayakta olan farzları yerine getiriyor. Bu niye bazılarını rahatsız ediyor.

 • MEHMETBAKAR
  20.03.2017

  EY DİYANET İŞLERİ BAŞKANI SANDALYEDE NAMAZ KILINMAZDA KIBLEYE KARŞI AYAK UZATILIP NAMAZ KILINIRMI? KIBLEYE SAYGINIZ YOK MU SİZİN

HABERE YORUM YAZIN

 • CAPTCHA security code
 • Yorumu Gönder

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.