ANA SAYFA > DÜNYA > Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Pakistan parlamentosunda tarihi sözler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Pakistan parlamentosunda tarihi sözler

1295
A+ A- Sesli Dinle
PAYLAŞ
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Pakistan parlamentosunda tarihi sözler

Pakistan Parlamentosu'nda konuşan Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Pakistan halkının Kurtuluş Savaşımız sırasında ekmeğinden artırarak gönderdiği yardımları unutmadık. Dün Çanakkale bugün Keşmir... İşte şimdi de bizim için Keşmir odur o olacaktır." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Dün Çanakkale bugün Keşmir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Parlamentosunda açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları;

Pakistan'da kendimizi asla yabancı görmüyoruz, şu anda kendi evimizde gibi hissediyoruz. Cumhurbaşkanlığı forsumuzda bulunan Gazneliler ve Babürlüler ortak tarihimizin önemli parçalarından biridir. Türk askeri 1915'te Çanakkale'de direnirken Pakistan'da Çanakkale için Lahor meydanında yapılan miting çok önemlidir. Türkiye - Pakistan arasında hakiki bir kardeşlik vardır, Pakistan ile ilişkilerimiz yeni değildir, tarihi geçmişi vardır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: 'Yüzyılın barış planı' diye yutturulan plan bir işgal projesidir

Lahor’da başka bir heyecan daha vardır. Bu heyecan birazdan kürsüye gelecek olan adamdır. Bu adam, Allâme İkbal olarak tanınan Pakistan münevveri Muhammed İkbal’dir. Muhammed İkbal kürsüye gelir. Gözleri dolu doludur. Birkaç gün önce gördüğü rüyanın mahcubiyeti içerisindedir. Yaralı bir aslan edasıyla mikrofona yaklaşır ve halka hitaben, tarihe damga vuracak o meşhur şiirini okur ve der ki:

“Dedi Hz. Muhammed (A.S.) Cihan bahçesinden bana bir koku gibi yaklaştın

Söyle bana ne gibi bir hediye getirdin?

Dedim: Ya Muhammed (A.S.) dünyada yok rahatlık

Bütün özlemlerimden umudu kestim artık

Varlık bahçesinde binlerce gül lale var

Ama ne renk, ne koku... Hepsi de vefasızdır Yalnız bir şey getirdim kutlanmıştır

tekbirlerle

Bir şişe kan ki eşi yoktur namusudur, vicdanıdır

Buyurun, bu Çanakkale şehidinin kanı

"Pakistan, Türkiye'nin haklı mücadelesinde bizim yanımızda yer aldı"

Türkiye'nin istiklali için dua eden kardeşlerimizi unutmayacağız. Bizim kardeşliğimiz muhabbetten geliyor. Pakistan'ın acısını acımız, başarısını başarımız, sevincini sevincimiz görüyoruz. Pakistan'ın yaşadığı deprem ve sel felaketinde hemen yardımına koştuk. Pakistan FETÖ'ye bağlı okulları Maarif Vakfı'na devrederek gerçek dost olduğunu bir kez daha gösterdi. Pakistan, Türkiye'nin haklı mücadelesinde bizim yanımızda yer aldı. Pakistanlı kardeşlerimize ülkem ve milletim adıma teşekkür ediyorum. Her daim Pakistan'ın yanında olacağız.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan, Pakistan Parlamentosunda Ulusal Meclis ve Senato ortak oturumuna katılıyor. Erdoğan burada kritik açıklamalarda bulundu.

"BİZ SİZİ SEVMEYECEĞİZ DE KİMİ SEVECEĞİZ"

Erdoğan, "Burada kendimizi yabancı bir ülkede gibi görmüyoruz. Burada kendimizi evimizde gibi hissediyoruz. Pakistan'a ayak bastığımız andan itibaren bizi karşılayan tüm makamlara teşekkür ediyorum. Türkiye Pakistan kardeşliği tarihi olayların pekiştirdiği hakiki bir kardeşliktir. Bütün sıkıntılara rağmen Çanakkale için yardım toplandı. Biz sizi sevmeyeceğiz de kimi seveceğiz." şeklinde konuştu.

"DÜN ÇANAKKALE BUGÜN KEŞMİR! BİZİM İÇİN KEŞMİR O DUR O OLACAKTIR"

Öte yandan Başkan Erdoğan, "Pakistan halkının Kurtuluş Savaşımız sırasında ekmeğinden artırarak gönderdiği yardımları unutmadık. Dün Çanakkale bugün Keşmir... İşte şimdi de bizim için Keşmir odur o olacaktır." mesajını verdi.

Başkan Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle;

"TÜRKİYE İLE PAKİSTAN ARASINDAKİ KARDEŞLİK BAĞLARI DÜNYA DA PEK AZ ÜLKEYE NASİP OLUR"

Pakistan halkının siz kıymetli temsilcilerinin nezdinde buradan herkese sevgi ve saygılarımı sunuyorum. Şahsıma bu oturumda hitap etme fırsatı verdiğiniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Biz burada kendimizi asla yabancı ülkede görmüyoruz. Şu anda biz kendi evimizde sizlerle bir aradayız. Asya'nın en önemli buluşma noktalarından birinde kendimizi evimizde hissediyoruz. Türkiye ile Pakistan arasındaki kardeşlik bağları dünya da pek az ülkeye nasip olur. Gazneliler devletinin kurucusu Gazneli Mahmut devrinden beri Türkler şu an içinde bulunduğumuz coğrafyanın önemli bir parçası olmuştur. 1915 senesinde Türk askeri şanlı bir direnişle Çanakkale Boğazı'nda savaşırken bu topraklarda yapılan miting tarihin sayfalarına kaydolmuştur. Mitingi tertipleyenler Çanakkale'de savaşan Türk milletine yardım toplamayı amaçlıyordu."PAKİSTAN FETÖ'YE AİT OKULLARI MAARİF VAKFI'NA DEVREDEREK GERÇEKTEN YANIMIZDA OLDUĞUNU GÖSTERDİ"

Bütün sıkıntılara ve tehditlere rağmen meydanda açılan sergilerde Çanakkale için çok büyük yardım toplandı. Biz sizi sevmeyeceğiz size muhabbet beslemeyeceğiz de kimi seveceğiz kime muhabbet besleyeceğiz. Pakistan halkının kurtuluş savaşımız sırasında ekmeğinden arttırıp gönderdiği yardımları hiçbir zaman unutmadık unutmayacağız. Dün Çanakkale bugün Keşmir. Bizim için Keşmir o dur o olacaktır. Türki milletini yalnız bırakmayan veda abidesi kardeşlerimizi unutmayacağız. Pakistan ile kardeşliğimizi ebediyen muhafaza edeceğiz. Bizim dostluğumuz menfaatten değil muhabbetten geliyor. Pakistan'ın acısını acımız sevincini sevincimiz başarısını da kendi başarımız olarak görüyoruz. 251 insanımızın şehit olduğu 15 Temmuz hain darbe girişiminin sonrasında Pakistan halkının duasını hep yanımızda hissettik. Pakistan FETÖ'ye ait okulları Maarif Vakfı'na devrederek gerçekten yanımızda olduğunu gösterdi. Pakistan haklı mücadelesinde dimdik Türkiye'nin yanında yer aldı.

Pakistan kalkınma ve refah yolunda mesafe kaydetmeye devam ediyor. Şüphesiz ekonomik kalkınma bugünden yarına gerçekleştirilecek bir hadise değildir. Kalkınma da istikrar ve güven olmazsa olmaz iki şarttır. Pakistan'ın iş ve yatırım ortamını iyileştirmeye yönelik attığı adımlar daha cazip bir ülke olmasını sağlıyor.Türkiye Pakistan iş forumunda yatırımcılarımız ile bir araya geleceğiz. Bir kez daha Pakistan ekonomisine olan güvenimizi teyit edeceğiz. Pakistan'ın terörle mücadelede sergilediği çabaları takdirle takip ediyoruz. Pakistan terörden çok çekmiş bir ülke. Dünyanın en vahşi örgütlerinin hedefinde bir ülke olarak Pakistan'ın karşılaştığı zorlukları gayet iyi anlıyoruz. Pakistan'ın terörle mücadelede yanında olmaya devam edeceğiz. İslam'da kardeşlik hukuku mümin kardeşine destek olmak yanında sıkıntılarına taraf olmayı da gerektirir. Ancak müminler kardeştir.

Hiçbir sınır hiçbir mesafe mümin gönüller arasında hudut çizemez. Dünyanın neresinde olursa olsun Müslüman kardeşimizin yanında durmak görevimizdir. Türkiye olarak bu anlayışla ümmetin arasında ayrılıkları gidermek Filistin Kıbrıs ve Keşmir başta olmak üzere haklı davamızda gayret göstermek için çaba sarf ediyoruz.

 

HABERE AİT VIDEO


Kaynak: Yeni Akit
PAYLAŞ
Önceki Haber Ahmet Hakan'dan Tuncay Özkan'a sert tepki! "Yeni görevi..."
Sonraki Haber HDP'li vekilin sözleri Meclis'i karıştırdı

SEN DE DÜŞÜNCELERİNİ PAYLAŞ!

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor

BU HABERİ OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU